Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr przeciwko cenzurze [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
„Golgota Picnic” wzbudza kontrowersje nawiązaniem do Męki Pańskiej
„Golgota Picnic” wzbudza kontrowersje nawiązaniem do Męki Pańskiej FOT. MATERIAŁY PRASOWE FESTIWALU MALTA
Kontrowersje. Teatry z całej Polski zareagowały na odwołanie przez festiwal teatralny Malta w Poznaniu spektaklu „Golgota Picnic” Rodriga Garcii. W piątek i sobotę, kiedy planowano wystawienie sztuki, organizują u siebie czytanie tekstu oraz projekcję przedstawienia. W Krakowie do protestu przyłączył się Teatr Nowy.

Krakowska scena zaplanowała czytanie tekstu „Golgota Picnic” (piątek, godz. 19.15) i wykład prof. Jana Hartmana oraz projekcję rejestracji spektaklu (sobota, godz. 21.15). Już rozdawane są bezpłatne wejściówki, które uzyskać można do piątku w siedzibie teatru przy ul. Gazowej 21, w godz. od 10 do 18.

– Przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „Piknik Golgota”, chcemy umożliwić ludziom zobaczenie spektaklu argentyńskiego reżysera, aby sami mogli sobie wyrobić zdanie na temat jego twórczości – mówi dyrektor programowy Teatru Nowego Tomasz Kireńczuk.

– Nie możemy się godzić na sytuację, w której ktoś decyduje za nas, co mamy robić, w jakich wydarzeniach możemy uczestniczyć – dodaje.

Do akcji przyłączyły się już m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr TrzyRzecze w Białymstoku, Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Studio w Warszawie i TR Warszawa.

Spektakl, który ma być „nawiązującą do chrześcijańskiej ikonografii krytyką społeczeństwa konsumcyjnego”, wciąż budzi kontrowersje. W wielu polskich miastach zapowiadane są protesty przeciwko prezentowaniu sztuki w jakiejkolwiek postaci.

W Bydgoszczy ma manifestować 4 tys. osób. Przypomnijmy, że skrytykowała spektakl m.in. większość poznańskich radnych, prezydent Ryszard Grobelny i abp Stanisław Gądecki, a także kuria warszawsko-praska, która uznała, że to „bluźnierstwo przeciwko Męce Pańskiej”. Kierownictwo festiwalu Malta w Poznaniu odwołało spektakl po zapowiedzi „gwałtownych protestów”.

List do prezydenta Bronisława Komorowskiego „w obronie wolności twórczej” podpisało ponad 7 tys. osób, m.in. Agnieszka Holland oraz Krzysztof Krauze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski