Teatr z innego świata. 17 lutego rozpoczyna się w Krakowie 6. Festiwal MATERIA PRIMA

Materiał informacyjny Teatru Groteska
Compagnie Käfig „Vertikal” © Laurent Philippe
Compagnie Käfig „Vertikal” © Laurent Philippe
To będzie największe święto teatru w całej Polsce! Siedem różnorodnych spektakli wyselekcjonowanych z wielu słynnych wydarzeń teatralnych z całego świata oraz jedno zjawiskowe przedstawienie towarzyszące – oto atrakcje 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu MATERIA PRIMA organizowanego przez Teatr Groteska. Od 17 lutego 2023 roku przez 12 kolejnych dni Kraków stanie się światową stolicą teatru formy. W sumie odbędzie się 16 pokazów, różnorodnych, zabawnych, przejmujących, zaskakujących i bulwersujących, które udowodnią, że teatr to magia.

Bilety są dostępne poprzez Internet: materiaprima.pl oraz groteska.pl

Festiwal MATERIA PRIMA, który organizowany jest przez Teatr Groteska od 2010 roku „idzie pod prąd” panującej modzie, kładąc nacisk na teatralne piękno, pokazując, że teatr formy, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje, jest językiem ponadnarodowym i ponadczasowym. – Festiwal MATERIA PRIMA to teatr z innego świata. W podwójnym sensie. Geograficznym, bo spektakle tegorocznej edycji krążą po świecie, pomiędzy największymi miastami i najważniejszymi festiwalami, a tylko u nas, będzie je można wszystkie zobaczyć w jednym czasie, w Krakowie. A także w sensie artystycznym, bo pod względem koncepcji, użytych środków, kunsztu wykonawców i wreszcie efektu końcowego ten rodzaj teatru i jego niezwykłej jakości rzadko jest w Polsce oglądany – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska, pomysłodawca oraz dyrektor Festiwalu MATERIA PRIMA. Spektakle zaproszone do Krakowa wyselekcjonowała Rada Programowa w składzie: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek i Wojciech Graniczewski.

*

6. edycję Festiwalu MATERII PRIMA otworzy występ grupy Wanted Posse, która występowała z Madonną i Robbiem Williamsem, brała udział w słynnych musicalach „Król Lew”, „Dziesięć przykazań”, „Trzej muszkieterowie”, a także w rewii Folies Bergères; jest także laureatem kilku tytułów mistrza świata, w tym zwycięzcą w międzynarodowym konkursie breakdance Battle Of The Year w Nowym Jorku w 2001 roku. Artyści, którzy będą w Polsce po raz pierwszy, pokażą najnowsze przedstawienie „Dance N’ Speak Easy”. Wanted Posse wystąpi 17 i 18 lutego, o godz. 19, na scenie NCK.

Ten spektakl potwierdzi wirtuozerię zespołu. To zachwycający popis taneczny. Artyści pojawią się w dopracowanej i bardzo zabawnej scenografii, autorstwa Philippe Lafeuille'a, reżysera triumfalnego „Tutu”, uhonorowanego Nagrodą Publiczności na Festiwalu Avignon OFF 2015. Zaś choreograf Njagui Hagbé i reżyser Philippe Lafeuille stworzyli w tym spektaklu nieoczekiwany koktajl, łączący taniec hip-hopowy, śpiew i burleskę. Artyści przeniosą widzów do nowojorskiego baru lat 20. i 30. XX wieku, gdzie przy dźwiękach muzyki Milesa Davisa, Jamesa Browna i Betty Boop gangsterzy walczą o zmysłową „pin-up girl”.

*

Działająca od 26 lat Compagnie Käfig, która do tej pory wystąpiła w 700 miastach i 65 krajach, dając ponad 4 tysiące przedstawień, które obejrzało ponad 2 miliony widzów, w Krakowie pokaże swój najnowszy spektakl „Vertikal”, który wzbudził na zagranicznych festiwalach wielkie emocje. Czegoś takiego jeszcze w tańcu nie było! Compagnie Käfig wystąpi 18 i 19 lutego, o godz. 19, w ICE Kraków. Spektakl „Vertical” to przykład wolności w tańcu, gdzie większość zasad zostaje złamana, a ruch tancerzy przeczy grawitacji. Lider tej słynnej grupy, choreograf Mourad Merzouki za pomocą urządzeń zaprojektowanych przez zespół Retouramont, specjalizujących się w technikach tańca w powietrzu, bawi się grawitacją, pozwalając tancerzom wykonywać zaskakujące ewolucje.

*
Jakop Ahlbom Company dała się już poznać w Krakowie jako formacja, która udowadnia, że w teatrze wszystko może się zdarzyć. Ten zespół oklaskiwany na całym świecie, chce jak twierdzi jego założyciel, lider, a także mim Jakop Ahlbom „swoimi programami pobudzać fantazję i zabawę, aby niemożliwe stało się możliwe”. W Krakowie zespół pokaże cieszący się wielkim powodzeniem spektakl „Vielfalt”. Artystów zobaczymy 19 i 20 lutego o godz. 19, w Teatrze Ludowym. Ten spektakl oczarowuje duetami tanecznymi, magicznymi sztuczkami i czystym slapstickiem, tworzącymi wrażenie surrealistycznego filmu. Bo też historia tej opowieści jest niezwykła. Pewien magik podczas pokazów sprawia, że znika kobieta, a jej zaniepokojony mąż, pragnąc ją odzyskać, wkracza w świat fantazji magika i trafia do surrealistycznego labiryntu, gdzie iluzja przeplata się z rzeczywistością.

*

Sasha Waltz, jedno z najbardziej gorących nazwisk światowej choreografii, artystka, która sposób postrzegania baletu przyjedzie do Krakowa! Wraz ze swoim działającym od blisko 30 lat zespołem Sasha Waltz & Guests pokaże swoje kultowe dzieło „Kreatur”. Spektakl zostanie zaprezentowany 21 i 22 lutego, o godz. 19, na scenie Opery Krakowskiej. Choreografie Sashy Waltz są niepokojące i intrygujące, a w tym spektaklu taniec wynika z licznych napięć pomiędzy istotami. Wiele w tej opowieści jest siły i bezsilności, dominacji i słabości, wspólnoty i izolacji, choroby i pożądania. Ta walka z licznymi emocjami i pragnieniami odzwierciedla społeczne i indywidualne wyzwania naszych czasów.

„Kreatur” to spektakl interdyscyplinarny. Fantastyczne kostiumy – które stworzyła Iris van Herpen, holenderska projektantka mody znana z innowacyjnych działań łączących tradycyjne rzemiosło z technologią cyfrową – są niczym rzeźby. Do tego Urs Schönebaum – pracujący w teatrach, operach i na licznych wystawach z takimi artystami jak Marina Abramović, Robert Wilson i Michael Haneke – zrealizował niezwykłą reżyserię świateł; a znani muzycy Soundwalk Collective z Berlina i Nowego Jorku, stworzyli kompozycje dźwiękowe przekraczające granice gatunków.

*

Daniele Finzi Pasca - wizjoner, reżyser, inscenizator, aktor, twórca sukcesów Cirque du Soleil to jedna z największych gwiazd teatru formy. Artysta ma na swoim koncie m.in. spektakl dla Cirque du Soleil, który obejrzało ponad 3 mln widzów, a także reżyserie ceremonii olimpijskich w Turynie oraz w Soczi. W Krakowie pojawi się ze swoimi aktorami po raz trzeci, prezentując najnowszy spektakl „Nuda” (pl. „Naga”). Przedstawienie pokazane zostanie 22 i 23 lutego 2023 roku w ICE Kraków.

Nowe dzieło Daniele Finzi Pasca „Nuda” zainspirowane zostało jego powieścią o tym samym tytule. Tworzywem tego magicznego, surrealistycznego spektaklu jest akrobatyczno-teatralna gra aktorska, wspierana przez innowacyjny system umożliwiający unoszenie się w powietrzu. Do tego trzeba dodać jeszcze instalację interaktywnych świateł i doskonałą narrację wspartą potężnym wszechświatem dźwięku. Poprzednie przedstawienia Compagnii Finzi Pasca – „Prawda” i „Donka. List do Czechowa” zachwyciły widzów i krytykę. To wtedy właśnie okazało się, że piękno i wzruszenie w teatrze nie musi być łączone z cierpieniem.

*

Blisko 20 lat działalności, występy w 31 krajach, takich jak m.in.: Norwegia, Niemcy, Włochy, USA, Kanada czy Chiny, wiele historii, sporo nagród i tylko dwoje artystów - Sofie Krog Teater powraca do Krakowa z nieznanym w Polsce przedstawieniem „The House”. Ten teatr lalek, który tworzą Dunka Sofie Krog i Hiszpan David Faraco fascynuje niezwykłą wyobraźnią, zaskakującą scenografią i zabawnymi historiami. W ich opowieściach łzy łączą się ze śmiechem, a przerażenie z ironią. W Krakowie, Sofie Krog Teater pokaże horror podszyty komedią. Artystów zobaczymy 24 i 25 lutego, o godz. 19, w Teatrze Groteska.

Wspaniałe recenzje i nagrody festiwali w: Szwajcarii, Austrii i w Niemczech, sprawiają, że spektakl „The House” ma międzynarodowe grono zwolenników. Ta historia rodzinnego domu pogrzebowego Warehouse, pełna zaskakujących zwrotów akcji, ujawnia skrywane dotychczas rodzinne tajemnice i uruchamia plan przepełniony złem. Ten złożony spektakl lalkowy rozgrywa się w różnych planach, zawierających skomplikowane oświetlenie, dziwne urządzenia i przerażające efekty dźwiękowe.

*

Akram Khan to znany tancerz i choreograf, który stoi za sukcesem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Współpracowało z nim wielu artystów różnych dziedzin, np. aktorka Juliette Binoche, piosenkarka Kylie Minogue pisarz Hanif Kureishi, czy kompozytor Steve Reich. Tym razem choreograf przyjeżdża do Krakowa wraz ze swoją słynną grupą założoną 22 lata temu – Akram Khan Company – by zaprezentować przebój z 2022 roku „Jungle Book reimagined”. Artyści wystąpią 27 i 28 lutego, o godz. 19, w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

„Księga Dżungli w nowej wersji wydaje się być kinowym hitem z potężnym przesłaniem dla nas wszystkich” – czytamy o przedstawieniu w „The Stage”. Akram Khan poddał znaną powieść Rudyarda Kiplinga nowej interpretacji. Spojrzał na nią z perspektywy współczesnych dzieci, które odziedziczą nasz świat. W korzeniach „Księgi Dżungli” tkwi bowiem głębokie zagrożenie, jakie ludzkość stanowi dla natury. Wraz z twórcami spektaklu, Akram Khan odkrył podróż Mowgliego na nowo, oczami uchodźcy uwięzionego w świecie zrujnowanym przez klimatyczne przemiany. To dzieło w piękny i przekonujący sposób opowiada o naszej wewnętrznej potrzebie przynależności i więzi z innymi, a także o tym, jak ważne są relacje ze światem natury. Opowieść ta otrzymała oryginalną muzykę i choreografię oraz nowoczesne animacje i wizualizacje.

*

Niezwykłe spotkanie publiczności z kultowymi postaciami popkultury, takimi jak Andy Warhol - główny twórca amerykańskiego malarskiego stylu pop-art; Sid Vicious - frontman brytyjskiego punkowego zespołu Sex Pistols; Marlena Dietrich – gwiazda pierwszego dźwiękowego filmu niemieckiego „Błękitny anioł” i wielu późniejszych produkcji Hollywood; a także Marilyn Monroe i Księżna Diana – złożą się na nocny spektakl dla dorosłych „A Night with Thick & Tight” towarzyszący Festiwalowi. Artyści, którzy będą w Polsce po raz pierwszy, wystąpią 27 i 28 lutego, o godz. 21.45, na scenie Teatru Groteska.

Rewelacyjna brytyjska grupa teatralna Thick & Tight, w skład której wchodzą absolwenci słynnej Rambert School of Ballet and Contemporary Dance, od ponad 10 lat tworzy wyjątkowy teatr, odnosząc sukcesy na brytyjskich i międzynarodowych festiwalach. Każda z prezentowanych w tym spektaklu postaci to kreacja odmiennej formy tworzonej środkami pantomimy, specyficznego ruchu scenicznego i tańca o oryginalnej choreografii z elementami drag oraz aktorstwa wspartego techniką lip-syncing, czyli perfekcyjną synchronizacją ruchu warg z playbackiem. Liderami zespołu są Eleanor Perry oraz Daniel Hay-Gordon.

*

Festiwal MATERIA PRIMA odbywa się w cyklu dwuletnim. Pandemia zaburzyła ten rytm i na 6. edycję trzeba było poczekać aż cztery lata. Ale warto było, bo MATERIA PRIMA powraca i to z najsłynniejszymi widowiskami w gwiazdorskiej obsadzie.
Bilety: materiaprima.pl oraz groteska.pl.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
rzecznik prasowy 6. Festiwalu MATERIA PRIMA

www.materiaprima.pl/program/
www.facebook.com/events/552578359533313/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Teatr z innego świata. 17 lutego rozpoczyna się w Krakowie 6. Festiwal MATERIA PRIMA - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie