Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatry i kina znów zapraszają w swoje mury. Teraz dopisać musi jeszcze publiczność

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Teatr Słowackiego zaprosił widzów na pierwszy po czasie izolacji koncert plenerowy, który odbędzie się na pl. Świętego Ducha 19 czerwca.
Teatr Słowackiego zaprosił widzów na pierwszy po czasie izolacji koncert plenerowy, który odbędzie się na pl. Świętego Ducha 19 czerwca. Sylwia Penc / Polskapresse
Po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi teatry przygotowują się do ponownego spotkania z widzami. Powrót do uczestnictwa w kulturze może się jednak okazać trudną i długą drogą, podczas której wiele będzie zależeć od publiczności – zwracają uwagę badacze Małopolskiego Instytutu Kultury w raporcie dotyczącym strat z powodu pandemii.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Kiedy w kwietniu badacze Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie zapytali instytucje działające w sektorze kreatywnym o ocenę własnej przyszłości i szanse sprawnego powrotu do działań sprzed epidemii, co czwarta z nich była zdania, że działalność w miarę szybko i sprawnie wróci do normy. 37 proc. badanych odpowiedziało, że działania będą utrudnione lub bardzo trudne, a większość nie miała pojęcia, czego się spodziewać. Teraz, po niemal trzech miesiącach zawieszenia działalności w instytucjach kultury takich jak teatr czy kino, tamte oceny weryfikuje rzeczywistość.

- W tym czasie przeszliśmy od szoku związanego z nagłą koniecznością zawieszenia jakichkolwiek działań kulturalnych, przez problemy wynikające z ich zamrożenia - brak wpływów i relacji z odbiorcami – po wyzwanie, jakim jest ponowne otwarcie teatrów czy kin. Widać, że odmrażanie kultury nie jest wcale hurraoptymistycznym wyzwaniem. To będzie długa i trudna droga – zwraca uwagę Piotr Knaś, specjalista ds. badań i analiz pracujący przy raporcie dotyczącym strat i problemów wynikających z pandemii „Małopolska kultura. Koronaraport”.

Zgodnie z wynikami badań zamknięcie instytucji kultury dla ponad 40 proc. z nich oznaczało całkowite wstrzymanie działalności. Ponad połowa znacząco ograniczyła działalność oraz zmniejszyła lub przerwała współpracę z osobami spoza zespołu etatowego. 31 proc. zmieniło format i zakres realizowanych projektów. Wszyscy przyznali, że musieli dokonać zmian w prowadzonej działalności.

Możliwość kontynuacji repertuaru od 6 czerwca okazała się dla części tych instytucji szansą i okazją, z której skorzystały od razu. Już w sobotę sale kinowe otworzyło Kino pod Baranami, a Stary Teatr w Krakowie zaprosił na pierwsze spotkania z widzami w murach kamienicy przy ul. Jagiellońskiej – spacer z kuratorem, warsztaty czy oprowadzanie po ekspozycji. Jeszcze w piątek datę pierwszego pokazu dla publiczności ogłosił Teatr Słowackiego. Przygotowywany tam koncert plenerowy będzie miał premierę 19 czerwca. Tego samego dnia widzowie po raz pierwszy zobaczą „Solaris” w Teatrze Ludowym, przy którym prace przerwała w marcu epidemia. Teatr Bagatela otworzy scenę po dostosowaniu jej do nowych wymogów sanitarnych, co ma nastąpić najpóźniej z początkiem lipca.

Przystosowanie przestrzeni i prace nad repertuarem to jedno. Kolejnym kluczowym wyzwaniem będzie zachęcenie publiczności do powrotu w teatralne czy kinowe mury, podczas gdy epidemia nie tylko zmieniła zwyczaje uczestnictwa w kulturze, ale zasiała również niepewność i obawy wobec większych zgromadzeń. Zadanie to jest tym ważniejsze, że w przeciwnym razie ponowny start może się okazać równie bolesny, jak brak jakichkolwiek działań.

- Poziom strat przy nieprowadzeniu działalności, a poziom strat przy prowadzeniu działalności dla bardzo małej grupy odbiorców to kwestie porównywalne. Podczas zawieszenia prac pewne koszty można ograniczać. Kiedy próbuje się je wznowić, koszty znów dochodzą, a odbiorców jest mniej niż przed pandemią. Straty znów rosną – mówi Piotr Knaś.

Działalności w najbliższym czasie nie wznowią takie teatry, jak Groteska, która ze względu na specyfikę repertuaru, odbiorców - głównie dzieci, których frekwencja w szkołach i przedszkolach jest teraz niewielka, a także zbliżający się sezon wakacyjny oraz trudności w spełnieniu aktualnego reżimu sanitarnego zdecydowała o wprowadzeniu przerwy urlopowej do połowy lipca. Epidemia przedwcześnie zakończyła sezon w Teatrze Scena STU, gdzie wznowienie działalności artystycznej planowane jest dopiero na wrzesień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Teatry i kina znów zapraszają w swoje mury. Teraz dopisać musi jeszcze publiczność - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski