Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatry łączą siły: planują targi i nietypową mapę

Mateusz Borkowski
Teatr. Warto działać razem - uznały cztery małe sceny działające pod Wawelem, które z pomocą Rady Miasta chcą zorganizować I Krakowskie Targi Teatralne. Efektem współpracy ma być też teatralna mapa Krakowa oraz przewodnik po wszystkich scenach miasta.

Pomysł zrodził się podczas spotkań Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa, na które zaproszeni zostali przedstawiciele małych teatrów nieinstytucjonalnych.

- Nie mamy świadomości, ile w naszym mieście istnieje teatrów robionych przez profesjonalistów. Doszłam więc do wniosku, że konieczna jest "inwentaryzacja" krakowskich inicjatyw teatralnych - tłumaczy przewodnicząca Komisji Kultury, Małgorzata Jantos.

Jak się okazało, takich działających teatrów i grup teatralnych jest w naszym mieście blisko 50. Jakub Baran z Teatru Praska 52 przyznaje, że sam był zdziwiony tą liczbą. Razem z Agnieszką Cianciarą-Fröhlich ze Sceny na Lwowskiej, prezentującej komedię dell'arte, Anką Graczyk ze "sztuki na wynos" oraz Łukaszem Prackim z Teatru Bez Rzędów, postanowili zintegrować środowisko i z pomocą radnej Jantos zorganizować pierwsze w Polsce targi teatralne.

Odbędą się one podczas dwóch dni (14 i 15 maja 2016 r.) na placu Szczepańskim, który ma przekształcić się w " targowisko idei, sztuki, ruchu, muzyki, światła, cienia, formy - wszystkiego tego, co najlepsze mają do zaoferowania teatry Krakowa".

Targi skierowane są do wszystkich teatrów, zarówno do gigantów finansowanych ze środków publicznych, jak i niezależnych, offowych grup. Uczestniczące w targach teatry dostaną do swojej dyspozycji namioty, w których będą mogły promować swoją działalność, a także scenę, na której będą prezentować krótkie przedstawienia.

- Każdy teatr, zarówno mniejszy i większy, dostanie równe szanse i dzięki takiej prezentacji będzie mógł trafić do szerokiego odbiorcy - mówi Łukasz Pracki z Teatru Bez Rzędów.

Formuła targów ma być na wpół handlowa i artystyczna. - Istnieją targi książki, targi bożonarodzeniowe. My postanowiliśmy pokazać całą paletę bogactwa teatralnego Krakowa. Dzięki temu publiczność będzie miała możliwość bezpośredniego kontaktu z teatrami o różnej formule, od Teatru Jednego Rapsoda po Narodowy Stary Teatr - dodaje Jakub Baran.
Jak wyjaśnia, nikt nie będzie ingerował w program artystyczny prezentowany na targach.

Trwają również prace nad stworzeniem mapy teatralnej Krakowa, na której znajdą się wszystkie sceny - zarówno te małe, średnie, jak i te największe. Organizatorzy planują też wydanie przewodnika. Znajdzie się w nim miejsce dla wszystkich krakowskich scen.

- Lepiej się łączyć niż konkurować. Dzięki wspólnym działaniom promocyjnym zyskają wszystkie teatry Krakowa - podsumowuje Małgorzata Jantos.

A odzew środowiska jest ogromny. Z "dużych" publicznych teatrów na inicjatywę targów pozytywnie odpowiedział już "jeden z
teatrów repertuarowych".

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski