Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technik gospodarki odpadami i 8 innych nowych zawodów będzie można zdobyć ucząc się w szkołach branżowych

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Technik gospodarki odpadami oraz operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami to dwa z trzech nowych zawodów w branży chemicznej i ochrony środowiska. Zmiany proponowane w nowelizacji mają wejść w życie 1 września 2023 roku. Łącznie 9 nowych zawodów w szkolnictwie branżowym.
Technik gospodarki odpadami oraz operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami to dwa z trzech nowych zawodów w branży chemicznej i ochrony środowiska. Zmiany proponowane w nowelizacji mają wejść w życie 1 września 2023 roku. Łącznie 9 nowych zawodów w szkolnictwie branżowym. ISM Waste Recycling/Unsplash
Od 1 września 2023 roku ma wejść w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szkolnictwa branżowego. Zakłada wprowadzenie dziewięciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego m.in. animator rynku książki, technik aranżacji wnętrz oraz technik gospodarki odpadami. Wyodrębniony zostanie także zawód wyłącznie dla uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Poznaj nazwy nowych branż i zawodów. Co zmieni nowelizacja w szkolnictwie branżowym?

Spis treści

Zmiany w kwalifikacji zawodów. Ministrowie wystąpili także o nowe nazwy istniejących branż

O wprowadzenie nowych zawodów wystąpili:

  • minister właściwy do spraw klimatu,
  • minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
  • minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
  • minister właściwy do spraw gospodarki.

Nowe zawody związane z branżą chemiczną i ochroną środowiska

Minister właściwy do spraw klimatu wystąpił o zmianę nazwy „branża chemiczna” na „branża chemiczna i ochrony środowiska” i wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego trzech nowych zawodów przyporządkowanych do tej branży. Są to:

  • operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami,
  • technik gospodarki odpadami,
  • pracownik pomocniczy operatora maszyn i urządzeń gospodarki odpadami.

Kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami będzie realizowane w branżowej szkole I stopnia. Zawód ten będzie stanowił również podbudowę do kształcenia w zawodzie technik gospodarki odpadami. Natomiast zawód technik gospodarki odpadami będzie można uzyskać ucząc się w technikum i w branżowej szkole II stopnia (na podbudowie zawodu operator maszyn i urządzeń gospodarki odpadami).

Zawód wyłącznie dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością

Kształcenie w zawodzie pracownik pomocniczy operatora maszyn i urządzeń gospodarki odpadami realizowane będzie w branżowej szkole I stopnia. W zawodzie tym będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

Zmiany w branży poligraficznej oraz audiowizualnej

Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego wystąpił o zmianę nazwy „branża poligraficzna” na „branża poligraficzno-księgarska” i przeniesienie zawodu technik księgarstwa z „branży handlowej” do „branży poligraficzno-księgarskiej”.

Wystąpił też o wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego trzech nowych zawodów:

  • animator rynku książki (w branży poligraficzno-księgarskiej),
  • administrator produkcji filmowej i telewizyjnej (w branży audiowizualnej),
  • technik animacji filmowej (w branży audiowizualnej).

Kształcenie w wymienionych trzech nowych zawodach będzie realizowane w dwuletniej szkole policealnej.

Nowe zawody w branży budowlanej

Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa wystąpił o wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowego zawodu przyporządkowanego do branży budowlanej – technik aranżacji wnętrz. Kształcenie w zawodzie technik aranżacji wnętrz będzie realizowane w technikum.

Nowe zawody w branży drzewno-meblarskiej

Minister właściwy do spraw gospodarki wystąpił o wykreślenie zawodu mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej oraz o wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dwóch nowych zawodów:

  • operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego,
  • technik przemysłu drzewnego.

Kształcenie w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego będzie realizowane w branżowej szkole I stopnia; zawód ten będzie stanowił również podbudowę do kształcenia w zawodzie technik przemysłu drzewnego. Tytuł technika przemysłu drzewnego będzie można zdobyć w technikum oraz branżowej szkole II stopnia (na podbudowie zawodu operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego).

Co ważne, kształcenie w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych we wszystkich wymienionych zawodach będzie mogło być prowadzone również na kwalifikacyjnych kursach zawodowych i kursach umiejętności zawodowych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Technik gospodarki odpadami i 8 innych nowych zawodów będzie można zdobyć ucząc się w szkołach branżowych - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski