Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telemedycyna – odległość nie gra żadnej roli

PS

Monitoring i kontrola stanów chorobowych to technologia polegająca na wykorzystaniu zdobyczy nowoczesnej telekomunikacji w medycynie.

Możliwość stałego monitoringu oraz kontroli długotrwałych stanów chorobowych może uwolnić wiele osób od codziennych kłopotów związanych z koniecznością wizyt u lekarza, wykonywania testów laboratoryjnych, pobierania próbek diagnostycznych czy przestrzegania reżimu przyjmowania leków. Może też znacznie ułatwić pracę lekarzy. Osobisty monitoring stanów chorobowych umożliwia optymalizację dozowania leków, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Monitorowany pacjent może otrzymywać zalecenia dotyczące stosowanych lekarstw oraz sposobu odżywiania i reagowania na ewentualne niebezpieczne sytuacje związane z chorobą. Zalecenia te mogą być przekazywane drogą elektroniczną z opcją zastosowania aparatów przypominających o sposobach postępowania. Pacjent będzie mógł skonsultować swój stan ze specjalistą w momencie złego samopoczucia. To z kolei sprawi, że chory będzie czuł się bezpieczniej i nie będzie narażony na dodatkowy stres, gdyż informację zwrotną dostanie od razu od lekarza dyżurującego w centrum medycznym. Osobom starszym i niepełnosprawnym poprawi to komfort życia oraz zwiększy ich samodzielność.

Już dzisiaj technologia ta wykorzystywana jest do prowadzenia telekonsultacji medycznych między lekarzami. Dzięki współczesnej technice internetowej mogą oni wymieniać dane na temat pacjentów i przesyłać wysokiej jakości obrazy diagnostyczne z zakresu np. radiologii, angiografii, echokardiografii czy tomografii komputerowej. Odległość nie gra żadnej roli, a co ważniejsze, obrazy przesyłane są bez jakichkolwiek strat jakości. Nie ma różnicy, jeżeli chodzi o ich interpretację w miejscu powstania i w miejscu, do którego zostały przesłane.

Technika komputerowa pozwala też na organizowanie sieciowych konferencji i spotkań lekarzy z różnych ośrodków.

– W tym samym czasie możemy na ekranach komputerów oglądać te same obrazy i filmy, wspólnie je analizować i dyskutować o optymalnym leczeniu. Od roku prowadzę takie pilotażowe spotkania i świetnie się one sprawdzają. Dawniej musieliśmy się spotykać wszyscy w jednym miejscu i przynieść ze sobą np. zdjęcia rentgenowskie pacjentów. Teraz każdy siedzi u siebie, a materiały oglądamy na ekranie – wyjaśnia dr Andrzej Gackowski, kardiolog ze Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, zaangażowany w badania nad telemedycyną.

Kolejne zastosowanie telemedycyny to bieżące monitorowanie czynności biologicznych pacjenta znajdującego się w dowolnym miejscu na Ziemi. Dotychczas stosowany jest w tym celu tradycyjny kontakt telefoniczny z możliwością transmisji EKG (tzw. Tele EKG). Obecnie lekarze i informatycy pracują nad sposobami przekazywania za pomocą telefonii komórkowej innych sygnałów medycznych.

– Oprócz EKG może to być np. ciśnienie krwi. Pacjent otrzymuje ciśnieniomierz z modułem Bluetooth, który bezpośrednio po zmierzeniu ciśnienia wysyła odczyt poprzez telefon komórkowy do centrum monitorującego. Inne rozwiązanie to monitoring zażywania przez podopiecznego leków o określonych porach – system automatycznie przypomina o konieczności wzięcia lekarstwa. Jeżeli pacjent ma wszczepiony rozrusznik, wówczas dane o zaburzeniach rytmu serca mogą być stale przesyłane do centrum monitorującego – tłumaczy dr Gackowski.

Jeszcze inna możliwość to transmisja sygnałów z karetki pogotowia do szpitala, pozwalająca dokonać doświadczonemu lekarzowi konsultacji pacjenta i podjąć decyzję, do której placówki należy go przetransportować.

Małopolska dysponuje sporym potencjałem naukowo–biznesowym, pozwalającym poważnie myśleć o rozwoju telemedycznej technologii. Kluczowymi w tej dziedzinie podmiotami naukowymi są m.in.: Akademia Górniczo–Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński (Wydział Lekarski, Zakład Bioinformatyki i Telemedycyny, II Katedra Chorób Wewnętrznych), Krakowskie Centrum Telemedycyny i Medycyny Zapobiegawczej, Uniwersyteckie Centrum Telemedycyny w Krakowie. Z kolei część biznesową mogą tworzyć m.in.: Motorola, Aspel, IMed 24.pl, Comarch, Kardiofon, Malmed. (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski