Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewidzowie pokochali seriale historyczne

Paweł Gzyl
"Wspaniałe stulecie" to kosztowne widowisko kostiumowe
"Wspaniałe stulecie" to kosztowne widowisko kostiumowe Materiały prasowe
Telewizja. Wielki sukces "Wspaniałego stulecia" pociągnie za sobą podobne zakupy TVP

Serial wystartował w TVP1 6 października ub.r., a w TVP Historia - 6 stycznia br. Jedynka od razu po zakończeniu pierwszego sezonu zaczęła emitować drugi, zaś TVP Historia zaplanowała go dopiero na jesień. Jednak po zakończeniu pierwszej serii wśród widzów rozpętała się prawdziwa burza. "Proszę, błagam, nadawajcie dalsze odcinki »Wspaniałego stulecia«", "Oddajcie nam nasz serial", "Chcemy oglądać ten serial" - pisali widzowie.

- Widzowie są dla nas najważniejsi, dlatego nie pozwoliliśmy im czekać na dalsze losy ulubionych bohaterów aż do jesieni. Serial wrócił na naszą antenę na początku marca - mówi dyrektor TVP Historia Tadeusz Doroszuk.

W lutym oglądalność "Wspaniałego stulecia" przekroczyła w Jedynce dwa miliony widzów. Nic więc dziwnego, że TVP planuje emisję wszystkich czterech serii, czyli prawie 300 odcinków.

- Sukces ten odnoszę do niedawnego sukcesu "Gry o tron". Lubimy bowiem opowieści, które rozgrywają się, jak to się ostatnio w Polsce mówi, w "starodawności". To mityczny czas - bo zbyt oddalony od nas, żeby go samemu pamiętać. Wynika to z naszej historycznej indolencji. Szkoła skutecznie zraziła nas do dat i faktów, więc wolimy bajki - tłumaczy medioznawca, profesor Wiesław Godzic.

"Wspaniałe stulecie" opowiada o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego podbojach zarówno terytorialnych, jak i miłosnych.

A szczególnie o jego miłości do pięknej dziewczyny, Rusinki spod Lwowa, wziętej w jasyr w dalekim słowiańskim kraju.

- Zawsze staramy się wyciągać wnioski z tak wyraźnych preferencji widzów. Trwają więc już konkretne rozmowy o kupnie podobnych, historycznych produkcji ze świata. Niewykluczone, że poza Turcją zwrócimy też uwagę na inne produkcje z jeszcze odleglejszych krajów, ale też niesłychanie ciekawe - zapowiada Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

Telewizja publiczna rozpoczęła również prace nad własnym serialem historycznym, który uzupełniłby lukę po popularnym "Czasie honoru". Choć projekt jest na dobrej drodze do realizacji, są trudności.

- Problem w tym, że taka historyczna produkcja jest niezwykle droga. Zwykły, współczesny serial kosztować może około pół miliona złotych za odcinek, dobry historyczny kosztowałby zaś od dwóch do nawet dziesięciu razy więcej (oczywiście, tym drożej, im bardziej "historyczny"). TVP chciałaby takie seriale produkować, ale w sytuacji, gdy ma tak niski poziom zasilenia publicznego (zdecydowanie najniższy w Europie), praktycznie nie ma z czego ich finansować - dodaje Rakowiecki.

Najciekawsze fakty
* Wielki sukces: "Wspaniałe stulecie" jest światowym hitem - serial obejrzało ponad 200 mln widzów w 54 krajach.
* Kontrowersje: Serial wzbudził szereg protestów w Turcji. Do telewizji wpłynęło aż 70 tys. skarg! Premier Turcji skrytykował serial, uznając, że przedstawia w złym świetle historię Turcji, a sułtana - jako hedonistę.
* Artyzm: Dialogi serialu przełożyła na polski Anna Mizrahi, tłumaczka książek tureckiego noblisty Orhana Pamuka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski