Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja Polska stawia na historyczne seriale. Już wkrótce zobaczymy "Niepewność", "Dewajtis" i "Matyldę"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Film i serial o miłości Adama Mickiewicza, ekranizacja powieści „Dewajtis” Marii Rodziewiczówny oraz kostiumowy romans „Matylda” – to najnowsze seriale historyczne Telewizji Polskiej, które właśnie wkroczyły w fazę produkcji. Co o nich wiemy?

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Telewizja Polska wyspecjalizowała się w ostatnich latach w serialach historycznych, ponieważ łączą one wpisaną w jej statut misyjność z wysoką oglądalnością. Przykładem są tu dwie wysokobudżetowe produkcje – „Stulecie Winnych” i „Polowanie na ćmy” – których widownia nie spadła nigdy poniżej dwóch milionów. Nic więc dziwnego, że w tym sezonie stacja przeznaczyła w swym budżecie na realizację seriali aż o 30% środków więcej. I faktycznie: produkcja ruszyła pełną parą.

W czerwcu rozpoczęły się zdjęcia do „Niepewności”, opowiadającej o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Będzie to zarówno kinowy film, jak i telewizyjny serial. Na fotelu reżysera zasiadł ceniony weteran – Waldemar Szarek.

Wakacyjna wędrówka prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki. Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza.

Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie jednak z każdą chwilą. Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami.

„Niepewność” to historia płomiennego romansu w sielskiej scenerii szlacheckiego majątku, która zainspirowała powstanie „Ballad i romansów”. W jej tle zobaczymy zmartwienia i nadzieje Polaków doby pierwszych lat Królestwa Kongresowego pod berłem cara Aleksandra I.

W rolę Adama Mickiewicza wciela się Nikodem Rozbicki, a Maryli Wereszczakówny - Aleksandra Piotrowska. Na drugim planie zobaczymy m.in. Dorotę Landowską, Adriana Zarembę, Antoniego Sałaja, Pawła Charytona, Marka Kalitę, Piotra Garlickiego i Andrzeja Mastalerza.

Za zdjęcia do serialu i filmu odpowiada Bartosz Piotrowski, kostiumy Marta Grudzińska, scenografię Magdalena Widelska-Władyka, a charakteryzację - Tomasz Matraszek. Opowieść o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza opatrzył swoją muzyką Andrzej Jagodziński.

Zdjęcia do „Niepewności” realizowane są m.in. w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, w Dworze w Turowej Woli czy w Muzeum Adama Mickiewicza – Pałacu w Śmiełowie. Premiera filmu i serialu w 2024 roku.

W lipcu rozpoczęły się z kolei zdjęcia do ekranizacji powieści Marii Rodziewiczówny – „Dewajtis”. Dzieła przeniesienia jej na mały ekran podjął się zespół scenarzystów pod opieką artystyczną specjalistki od telewizyjnych tasiemców – Ilony Łepkowskiej. Reżyserem siedmioodcinkowego serialu został inny uznany twórca – Filip Zylber.

- To była jedna z najpoczytniejszych polskich autorek, budząca emocje i opowiadająca wspaniałe historie. Potem gdzieś przepadła. Chcemy sprawdzić, czy współczesne Polki i Polacy reagują tak samo na snute przez nią opowieści - mówił Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP, na konferencji prasowej, cytowany przez Wirtualne Media.

„Dewajtis” to historia o miłości i honorze, w której splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności Polski doby XIX wieku. Życie bohaterów obraca się wokół utrzymania ziemi, dziedzictwa i tożsamości. Nad nimi roztacza cień tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla mieszkańców majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty.

Śmierć despotycznego ojca nie uwalnia młodego Marka Czertwana od nadmiernych obowiązków, ale przysparza mu w życiu nowego ciężaru. Mężczyzna ma zająć się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca. Marek zmuszony jest porzucić własne ideały, aby poświęcić się w imię cudzego dobra. Czy poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy pozwoli, aby ktoś decydował o jego życiu? Czy pogodzi się ze swoim losem?

W serialu wystąpią m.in. Karol Dziuba, Michalina Olszańska, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis, Mirosław Baka, Tomasz Sapryk, Grażyna Barszczewska, Marek Bukowski, Aleksander Małachowski i Marta Mazurek.

Za zdjęcia do telewizyjnej ekranizacji powieści Marii Rodziewiczówny odpowiada Piotr Śliskowski. Scenografię tworzy Jacek Mocny, kostiumy Elżbieta Radke, a muzykę Antoni Wojnar.

Klimat XIX-wiecznej Żmudzi będzie można poczuć dzięki zdjęciom zrealizowanym na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Wsi Radomskiej, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, Pałacu Glinków w Szczawinie oraz Parku Etnograficznego w Tokarni. Premiera serialu planowana jest już na jesień 2023 roku.

Jeszcze w tym sezonie ma również trafić na małe ekrany kolejna produkcja historyczna TVP – „Matylda”. Prace nad nią trwają od wczesnej wiosny i są już na ukończeniu.

Jest kilkanaście lat po Powstaniu Styczniowym – krwawej wojnie partyzanckiej, która mocno wpłynęła na dzieje narodu polskiego. Tytułowa bohaterka, niespełna osiemnastoletnia Matylda Bilińska, jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. To niespokojna dusza, ciekawa świata, której nie wystarczają nauki wpajane dziewczętom na pensji.

Jej trudna sytuacja sprawia, że postanawia szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi. Staje się to dla niej doskonałą okazją do tego, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i odpowiedzieć sobie na dręczące ją pytania. Próbując zrozumieć samą siebie, odkrywa potęgę miłości, poznaje prawdę o przodkach, przekonuje się, co znaczy żyć na własnych zasadach i staje oko w oko z największym wrogiem.

„Matylda” to serial, w którym również ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Główna bohaterka trafia w sam środek prawdziwego huraganu: walki o niepodległość, emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracji zarobkowej.

W rolę Matyldy wciela się Maria Kowalska. Towarzyszą jej m. in. Mirosław Haniszewski, Kamil Szeptycki, Jędrzej Hycnar, Ireneusz Czop, Urszula Grabowska, Małgorzata Buczkowska i Dariusz Chojnacki. Reżyserem trzynastoodcinkowego serialu, który trafi na małe ekrany w sezonie zimowym, jest Krzysztof Lang. Za scenariusz odpowiada Marcin Grabowski.

- Jest kostium, są emocje, jest miłość, nienawiść. Są czarne charaktery, które stoją na drodze dziewczyny. To od tej strony emocjonalnej, angażującej. A od tej strony misyjnej: obok tego, że rozumiemy lepiej zawikłane losy Polaków w połowie XIX w., rozumiemy przemiany społeczne tamtego czasu, to także widzimy drogę polskich kobiet. Polską drogę do emancypacji - podkreśa prezes TVP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Telewizja Polska stawia na historyczne seriale. Już wkrótce zobaczymy "Niepewność", "Dewajtis" i "Matyldę" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski