MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tempo. Czy polski pracownik jest drogi?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Przedsiębiorcy, zwłaszcza mali, płaczą, że za „uczciwe stawki” nie są w stanie znaleźć ludzi do roboty, a więcej zapłacić załodze nie mogą, bo ich produkty/usługi zdrożeją, staną się niekonkurencyjne i biznes upadnie.

Czy polski pracownik jest już drogi? „Bloomberg” zauważa, że pod względem wydajności szybko doganiamy Czechów, którzy z kolei mają 78 proc. efektywności Niemców. A zarabiamy mniej niż Czesi, których płace stanowią marne 30 proc. niemieckich.

Z prostej matematyki wynikałoby, że za każde euro wynagrodzenia Polak wypracowuje dwa razy więcej niż Niemiec. Ale ekonomia to także psychologia, socjologia, meteorologia, a także odkładany przez wieki kapitał (lub jego brak) i wielki dystans cywilizacyjny do pokonania.

Po wybuchu światowego kryzysu doganialiśmy Zachód pod względem wydajności, teraz do przodu ruszyły płace - i to w całej pokomunistycznej części Unii. We wspólnocie koszty pracy wzrosły ostatnio średnio o 2,2 proc., a w Rumunii - o ponad 18 proc., na Węgrzech o 13 proc., w Czechach i Bułgarii o 11 proc. W Polsce o 8,3 proc. Skracamy zatem dystans płacowy do Zachodu, utrzymując konkurencyjność.

I może to dobrze? Nie można biec w biegu długodystansowym w tempie Usaina Bolta. Zwłaszcza jak się ma do pokonania maraton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski