Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten obraz Siemiradzkiego uważano za zaginiony. Wyjątkowy pokaz w Niepołomicach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"U źródeł" Henryka Siemiradzkiego po 130 latach znów w sali wystawienniczej
"U źródeł" Henryka Siemiradzkiego po 130 latach znów w sali wystawienniczej Anna Bąk
Obraz Henryka Siemiradzkiego "U źródła" po raz pierwszy po ponad stu latach doczekał się pokazu. 14 września został zaprezentowany w Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Obraz należy do grupy dzieł idylli i sielanek autorstwa Henryka Siemiradzkiego. "U źródła", jak zaznaczają badacze twórczości malarza, ma charakter szczególny.

Modelem do przedstawionego na nim chłopca był najprawdopodobniej najmłodszy syn państwa Siemiradzkich, Leon. Około roku 1890, kiedy powstał obraz, chłopiec miał siedem lat.

"Siedząca kobieta o melancholijnym wyrazie twarzy spogląda przed siebie, w dal, czuwając nad bawiącym się u jej stóp malcem. Jej zamyślona postać kreuje nastrój spokoju na tle pejzażu zalanym mocnym światłem południa Europy. Także chłopiec, mimo iż oddany zabawie, sprawia wrażenie wyciszonego, zapatrzonego w strumień życiodajnej, źródlanej wody spadający do sadzawki" - czytamy w opisie dzieła zamieszczonym przez Muzeum Niepołomickie.

Namalowany około 1890 roku obraz uchodził za zaginiony, ponieważ po raz ostatni był pokazywany publicznie w 1890 roku na wystawie w Glaspalast w Monachium. Znany był jednak ze zdjęć oraz z recenzji monachijskiego krytyka, Friedricha Otto Pechta, który dzieło nazwał „przecudnym”, w duchu włoskim, w otoczeniu rzymskiej Kampanii.

Obecnie, dzięki uprzejmości prywatnego kolekcjonera, obraz został przekazany w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie, które udostępniło go do oglądania w galerii zamkowej Sukiennice 2.

Obraz Siemiradzkiego jest prezentowany w zamkowej galerii malarstwa, która jest kontynuacją wielkiej wystawy „Sukiennice w Niepołomicach” (2007-2010), kiedy to do zamku zostały przeniesione w całości zbiory Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie na czas remontu krakowskiej siedziby.

Galeria pod nazwą „Sukiennice w Niepołomicach 2” w ośmiu salach gromadzi ponad 130 obrazów i 25 rzeźb uszeregowanych według ich tematyki. I tak kolejno można podziwiać pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, sceny religijne i historyczne. Autorami są wybitni polscy artyści XIX wieku, innymi Jacek Malczewski. Olga Boznańska, Jan Stanisławski, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski, Piotr Michałowski, Stanisław Witkiewicz czy Henryk Siemiradzki.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ten obraz Siemiradzkiego uważano za zaginiony. Wyjątkowy pokaz w Niepołomicach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski