Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten zawód musi być regulowany

Rozmawiała Elżbieta Cegła
Andrzej Piórecki
Andrzej Piórecki Fot. MSPON
Rozmowa z ANDRZEJEM PIÓRECKIM, który od 15 czerwca jest prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

- Trzy lata temu ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin doprowadził do przejęcia przez Sejm ustawy deregulacyjnej, która miała ułatwić wszystkim chętnym dostęp do różnych zawodów. Wśród tych zawodów znaleźli się też pośrednicy i zarządcy nieruchomości, co oznacza, że nie trzeba już zdawać trudnego egzaminu i starać się o licencję. To chyba nie jest dobre rozwiązanie?

- Oczywiście, że nie jest. Pośrednik oraz zarządca nieruchomości należą do zawodów zaufania publicznego o wysokiej etyce. Reprezentując interes klientów, muszą świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie, a do tego potrzebne jest solidne przygotowanie merytoryczne.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości uczestniczyła w pracach nad każdą ustawą nieruchomościową. Nadzorowaliśmy również całą procedurę związaną z organizacją egzaminu państwowego dla pośredników i zarządców nieruchomości, który to egzamin gwarantował uzyskanie licencji zawodowej. Pośrednicy nigdy nie tworzyli zamkniętego klanu, niedostępnego dla ludzi. Ten dostęp był jednak uzależniony od fachowej wiedzy.

- Czy taka wiedza jest rzeczywiście niezbędna? Pośrednik szuka dla mnie nieruchomości, podpisuje umowę, otrzymuje prowizję i tyle. Z kolei zarządca kamienicy nie musi znać się na przewodach kominowych czy hydraulice, bo do remontu znajduje ekipę fachowców…

- Na pierwszy rzut to może tak wyglądać, życie jest jednak dużo bardziej skomplikowane. Jeśli pośrednik czy zarządca nie są odpowiednio przygotowani do wykonywania swej pracy, to mogą skrzywdzić klienta i narazić go na straty materialne oraz fizyczne. Ustawa deregulacyjna nie uporządkowała do końca funkcjonowania w wielu zawodach. W naszym przypadku także brakuje spójnych przepisów, co utrudnia działalność.

Wcześniej pośrednicy nieruchomości mogli w imieniu klienta występować do urzędów o wydanie dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy kupna-sprzedaży ziemi czy budynku: wypisu z rejestru gruntów, wyrysu, mapy geodezyjnej itp. Teraz nie możemy tego robić, więc tymi formalnościami obciążone są strony transakcji. Działalność utrudnia również to, że pośrednik i zarządca mają wprawdzie polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej, ale klient nie może tego zweryfikować w praktyce, a taka polisa ma przecież olbrzymie znaczenie dla jakości świadczonych usług. Chcemy to zmienić, aktywnie uczestniczymy w pracach nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami.

- Zanim do tego dojdzie, do zderegulowanego zawodu wciąż mogą trafić przypadkowi ludzie…

- By tego uniknąć, wprowadziliśmy własny system certyfikacji oparty na standardach wytyczonych przez europejskie stowarzyszenie European Association of Real Estate Professions (CEPI-CEI). W zarządzie stowarzyszenia mamy swojego człowieka Grzegorza Dobrowolskiego, więc z pierwszej ręki wiemy, co się dzieje na europejskim rynku nieruchomości. Za granicą zawód pośrednika nieruchomości jest regulowany, dlatego tak bardzo zależy nam na wysokim profesjonalizmie i kompetencjach naszych pośredników. Organizujemy więc kursy specjalistyczne, również w ścisłej współpracy ze szkołami wyższymi, które kończą się egzaminem i licencją wydawaną przez naszą Federacją.

Osoba, która ją uzyska, zostaje wpisana do rejestru pośredników bądź zarządców nieruchomości, klienci mają tym samym pewność, że w rejestrze znajdują się osoby kompetentne i mogą bez obaw korzystać z ich usług. Rośnie zainteresowanie kursami, ludzie chcą się kształcić, zawód pośrednika nieruchomości staje się coraz bardziej wyspecjalizowany, np. w obrocie mieszkań czy w obrocie gruntami. Wiedza i kompetencje mają przecież służyć klientom i wspólnym interesom.

Andrzej Piórecki przez dwie kadencje kierował Małopolskim Stowarzyszeniem Pośredników Obrotu Nieruchomościami, dwa lata był członkiem zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

PFRN w Skrócie

Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) jest dobrowolnym związkiem samorządnych organizacji z osobowością prawną. Została utworzona w styczniu 1995 roku przez sześć regionalnych stowarzyszeń pośredników w obrocie nieruchomościami i do lutego 1997 roku działała pod nazwą Polska Federacja Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Obecnie PFRN działa na rzecz i w interesie 24 regionalnych stowarzyszeń pośredników oraz zarządców nieruchomości, zrzeszających prawie 3500 osób.

Federacja w pełni uznaje szeroką niezależność stowarzyszeń, jednocześnie oferując możliwość podejmowania działań wspólnych, a także wyrażania opinii na tematy wykraczające poza obszar jednego regionu.

Federacja dąży do odgrywania znaczącej roli w ekonomicznym rozwoju kraju poprzez jasne sformułowanie zasad działalności profesji, jak również poprzez uczestnictwo w procesie ustawodawczym, sprzyjającym rozwojowi polskiego rynku nieruchomości i umacniającym prawo własności.

(JM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski