Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teoria i zapał do pracy to dziś o wiele za mało

Dorota Dejmek
Kształcenie. Bez zbliżenia edukacji i biznesu, wielu studentów pozostanie bezrobotnych lub podejmie pracę poniżej kwalifikacji.

- W momencie wejścia na rynek pracy, wielu młodych absolwentów studiów szybko orientuje się, że lata nauki na uczelni nie przygotowały ich odpowiednio do pracy w zawodzie - twierdzi Beata Preis-Hryniewicz, HR menedżer w Hays Poland. - Towarzyszy im poczucie, że zmarnowali czas, pieniądze i talent.

Niestety, dzisiejsi absolwenci często nie spełniają oczekiwań określonych w ofertach pracy i opisach stanowisk. Pracodawcy poszukują wiedzy praktycznej i doświadczenia w zawodzie, jednak wielu młodych pracowników, poza podstawową wiedzą teoretyczną i zapałem do pracy, ma niewiele więcej do zaoferowania.

Jak pokazuje tegoroczny raport Hays Global Skills Index, problem niedoboru kompetencji na światowym rynku pracy zyskuje na znaczeniu, a niedopasowanie programów studiów do aktualnego popytu dodatkowo pogarsza sytuację.

Zdaniem ekspertów, jeśli kształcenie przyszłych specjalistów nie zostanie dostosowane do potrzeb rynku pracy, to luka jeszcze bardziej się poszerzy. Zażegnanie kryzysu powinno być wspólną inicjatywą instytucji edukacyjnych, pracodawców, ustawodawców i samych absolwentów.

- Studenci potrzebują solidnych porad zawodowych, obejmujących najnowsze trendy na rynku pracy - tłumaczy Beata Preis-Hryniewicz. - Większego wsparcia powinny udzielać chociażby uniwersyteckie biura karier, pozwalając studentom na rozważenie różnych opcji i podjęcie świadomej decyzji na temat kariery.

Zdaniem ekspertów Hays, rządzący niesłusznie oceniają instytucje szkolnictwa wyższego głównie na podstawie odnotowanych ocen, liczby studentów, czy miejsc zajmowanych w krajowych i międzynarodowych rankingach. To podejście krótko-wzroczne, które w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na sytuację gospodarczą kraju. Uczelnie wyższe, zamiast skoncentrować się na kształceniu kadry atrakcyjnej dla pracodawców, są zmuszone do konkurowania między sobą o nagrody i dotacje. Rolą rządzących powinno być zatem przygotowanie strategii edukacyjnej, która zachęciłaby uniwersytety do skierowania uwagi na rozwój umiejętności napędzających zatrudnienie oraz wspierających rozwój gospodarczy.

Wyrównanie na rynku pracy podaży i popytu kompetencji nie jest zadaniem jedynie dla organów państwowych. Na popularności zyskują kierunki studiów współfinansowane lub współorganizowane przez duże firmy, które angażując się w proces kształcenia studentów i umożliwiając im odbywanie praktyk w swoich siedzibach, liczą na pozyskanie odpowiednich pracowników z niezbędnymi kwalifikacjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski