Teoria kośby i skupu

WOJ
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Gdyby oceniać wczorajszą sesję Rady Powiatu miechowskiego pod kątem ilości zaproszonych fachowców od ziemi-rodzicielki, to można byłoby już nieść plon w gospodarza dom. Ale powiatowe dożynki zaplanowano wstępnie na 25 sierpnia. Gdzie konkretnie? Decyzja w tej sprawie zapadnie do 22 lipca. - Jeśli ktoś myśli, że rozwiąże sprawę skupu zbóż zza biurka to się myli - stwierdził pod koniec obrad nie bez racji radny Krzysztof Kruszec.

Jak co roku przed żniwami

   Wiodącą tematyką kilkugodzinnej debaty była sytuacja na wsi, w rolnictwie i na rynku pracy. Zagadnienia z tym związane szczegółowo zreferował wicestarosta Mieczysław Bertek. Nadal jak bumerang wraca od trzech lat sprawa skupu zbóż, a raczej niemożności czynienia tego na bazie magazynów "PZZ" Kozłów. Niegdyś koronnym tematem dyskusji był brak sznurka do kombajnów i snopowiązałek, teraz problem zawisł na Zespole Spichlerzy i Młynów w nizinnej gminie przy torach oraz jego miechowskiej cześci.
   Wysiłki czynione przez Zarząd Powiatu w kierunku zorganizowania skupu w największych w okolicy magazynach, na niewiele się zdały. Ogłoszona w 2000 roku przez komornika sądowego licytacja części majątku przedsiębiorstwa znajdującego się w Kozłowie nie doszła do skutku ze względu na wygórowaną cenę i brak chętnych do jego zakupu. Majątek ten traktowany obecnie jako porzucony i bezpański jest sukcesywnie rozkradany i szabrowany.
   Pozostała część "PZZ" Kozłów, w postaci spichlerza zbożowego w Miechowie, również nie znalazła właściciela w trakcie licytacji komorniczej w kwietniu ub. roku. Magazyn ten do kwietnia br. był nadzorowany przez BGŻ w Kielcach. Jest on kompletny i sprawny technicznie. Szkoda byłoby więc gdyby podzielił los zakładu-matki. Zarząd Powiatu prowadził i nadal prowadzi intensywne starania w celu rozwiązania tego trudnego problemu.
   - Co dalej z gospodarstwem pomocniczym w Zygmuntowie? Co dalej ze 170-hektarową majętnością, która nie przynosi żadnych dochodów? - _interpelował Józef Basa.
   - _Zarząd Powiatu nie miał i nie ma zamiaru, by ziemia ta zmieniała właściciela - _Mieczysław Bertek zamiast odpowiedzi.
   Drugą inperpelację-pytanie dlaczego w II kwartale nie obradowała Komisja Bezpieczeństwa zadał Lesław Nowak.
   Gość poniedziałkowej sesji, kierownik sekcji oddziału regionalnego ARiMR, Marcin Bierówka jeszcze raz wypunktował najważniejsze sprawy związane z ubieganiem się o fundusz przedakcesyjny SAPARD przewidziany przez UE dla rozwoju małych obszarów wiejskich. Po wysłuchaniu szczegółowych warunków, z 220 tys. gospodarstw rolnych w Małopolsce, chęć podejścia do SAPARD-u wyraziło... 150 rolników. Wnioski będzie można składać już od jutra, ale czy nawet ci zdecydowani przedsiębiorcy z małych wsi i miasteczek będą mieli czas chodzić za papierkami? W ramach tegu funduszu nie ma - przykładowo - możliwości wsparcia przetwórstwa czy przechowalnictwa zbóż. Ci, co przechowują warzywa i owoce, o niezbędną ku temu bazę zadbali wcześniej. O czym więc tu mówić na typowo "zbożowym" obszarze?
   Głos kontrujący przedmówcę zabrali posłowie Bogdan Pęk z PSL i Kazimierz Wójcik z Samoobrony.
   
- Niech rolnicy nie "wchodzą" w SAPARD, bo stracą. Mogą jedynie zyskać samorządy lokalne - apelował Bogdan Pęk, totalnie krytykując to, co dla naszego rolnictwa gotuje Unia Europejska. W podobnym tonie wypowiedział się poseł Kazimierz Wójcik radząc, by wymyślić taki SAPARD, z którego w równej mierze mogliby wszyscy skorzystać. Dodał także, iż coraz wyraźniej widać, że istnienie ZRR Samoobrona jest dla polskich chłopów wręcz zbawcze.
   Wypowiedziami obu parlamantarzystów był mocno zdegustowany rolnik o białych rękach (jak sam powiedział o sobie), radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wojciech Waśniowski. - _Samą negację, bez konstruktywnych propozycji co zrobić, by rolnikom było lepiej, już przerabialiśmy. _A kończąc__stwierdził:
- Nie pytajcie co Ameryka zrobiła dla was, ale co wy dla Ameryki..._
   O tym, że Agencja Rynku Rolnego skupi każdą ilość zboża ze zbiorów 2002 roku, przypomniał przedstawicel ARR z Katowic. Przed przerwą Lesław Nowak wręczył przewodniczącemu Rady Powiatu, Zygmuntowi Daszkiewiczowi, dwa zafoliowane bochny krojonego chleba. Chociaż przez wzgląd na wczorajszą datę mogłyby to być dwa nagie miecze...
   Gest-prośba radnego, by wpierać z całej mocy i jednoczyć dla rynkowego dobra polskiego chleba: rolników, młynarzy i piekarzy znalazła uznanie. Oboma bochenkami w mig rozczęstowano.
   Na rzecz rzetelnej informacji, a nie czarnowidztwa, wypowiedziała się p.o. dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jadwiga Nowakowska. Stan środowiska naturalnego w powiecie miechowskim ocenił z pomocą rzutnika i plansz zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, Ryszard Listwa. Największym zagrożeniem dla zdrowia obywateli powiatu jest zanieczyszczenie powietrza, wód powierzchniowych i rzek, które są zdecydowanie pozaklasowe. Gleba w tym wszystkim jeszcze jakoś się trzyma.
   Radni rozpatrzyli i przyjęli uchwały w sprawach rolnictwa w powiecie miechowskim oraz skupu zbóż z tegorocznych zbiorów, rynku pracy, bezrobocia i stanu Funduszu Pracy, zmian w budżecie 2002 roku, ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdów z dróg i ich parkowanie na wyznaczonych przez starostę parkingach strzeżonych.
   Podjęto także uchwały wprowadzone do porządku na początku sesji: w sprawie zmian w statucie Szpitala św. Anny, zmian dotyczących określenia zadań z PFRON, zatwierdzenia planu pracy stałych komisji Rady Powiatu oraz upoważnienia Zarządu Powiatu do wystawienia weksla in blanco celem zabezpieczenia kredytu, który ma być zaciągnięty po to, by zakończyć prace modernizacyjne i remonty dróg powiatowych.
Tekst i fot. (WOJ)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie