18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz czas na pielgrzymki

GM
W Kalwarii Zebrzydowskiej zakończyły się trwające przez cały tydzień uroczystości odpustowe. Sanktuarium oo. bernardynów odwiedziło w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy wiernych, a najwięcej wczoraj. To jednak dopiero początek wzmożonego ruchu w kalwaryjskim sanktuarium. Właśnie rozpoczyna się czas pielgrzymek do Kalwarii.

Pierwsza pielgrzymka motocyklistów do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się w 2009 roku. Uczestniczyło w niej kilkuset motocyklistów. Fot. Mirosław Gawęda

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA. Motocykliści, strażacy, strażnicy, rzemieślnicy przybędą do sanktuarium

Na początek, 27 sierpnia, odbędzie się pielgrzymka motocyklistów do kalwaryjskiego sanktuarium. To nowa tradycja. Pierwsza pielgrzymka miłośników jednośladów odbyła się w 2009 roku. Uczestniczyli w niej nie tylko motocykliści z powiatu wadowickiego, ale także z sąsiednich powiatów, a nawet z województwa. Pielgrzymka ma ogólnopolski charakter. Przed południem uczestnicy przejadą z Wadowic do Kalwarii, gdzie odbędzie się polowa msza, a wszystkie motocykle zostaną poświęcone.

Dzień później, 28 sierpnia, w kalwaryjskim sanktuarium odbędzie się już 13. pielgrzymka konna i zaprzęgów konnych.

Kilka kolejnych pielgrzymek zaplanowano we wrześniu. Zawsze bardzo liczne pielgrzymki z Makowa Podhalańskiego i Olkusza będą w Kalwarii 10 września. Potem czas na pielgrzymki diecezjalne: rodzin z archidiecezji krakowskiej (11 września) i z diecezji bielsko-żywieckiej (17 września).

W piątek, 30 września, do Kalwarii Zebrzydowskiej dotrze aż kilka pielgrzymek: profesorów i studentów papieskiego uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, międzypowiatowa pielgrzymka straży pożarnych, małopolska pielgrzymka rzemieślników i kupców oraz pielgrzymka strażników miejskich i gminnych.

Trzy ostatnie są stosunkowo nową tradycją - odbywają się od 6 lat.

Wstępnie szacuje się, że w zaplanowanych na najbliższe tygodnie pielgrzymkach do kalwaryjskiego sanktuarium może uczestniczyć kolejnych kilkadziesiąt tysięcy osób.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski