Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz krakowianie łatwiej wymienią swoje piece

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Anna Kaczmarz
Magistrat. Nowe wnioski mają uprościć całą procedurę przyznawania dotacji na likwidację węglowych palenisk.

Od dziś obowiązują nowe formularze wniosków o dotację na wymianę pieca. Można je złożyć nawet już dziś - w punktach obsługi mieszkańca w Galerii Bronowice i Galerii Bonarka.

W dalszym ciągu można także składać wnioski na starych wzorach. Krakowscy urzędnicy zachęcają jednak, by korzystać z nowych formularzy, które mają zaledwie dwie strony.

- Nowe wnioski to efekt zmiany w uchwale zmieniającej program ograniczania niskiej emisji. Wyszliśmy naprzeciw mieszkańcom i ich oczekiwaniom, by proces ubiegania się o dotacje ułatwić i przyspieszyć - informuje Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

Nowe formularze są o wiele krótsze od poprzednich: o prawie połowę zmniejszyła się liczba pól do uzupełnienia. Po interwencjach „Dziennika Polskiego” urzędnicy zrezygnowali też z części załączników, które trzeba było dołączać do wniosku.

Chodzi o dokumenty od poszczególnych dostawców ciepła, gazu czy energii elektrycznej, które musiały dostarczać osoby ubiegające się o wymianę pieców. Nie trzeba będzie także przynosić pism potwierdzających powierzchnię lokalu, urzędnicy będą to sprawdzać we własnym zakresie.

W nowym wniosku o dotację do likwidacji nieekologicznego paleniska nie trzeba już podawać np. ilości węgla zużytego w sezonie grzewczym. Jeżeli mieszkaniec planuje przejść na ogrzewanie gazowe, nie będzie musiał określać, jaki interesuje go kocioł: kondensacyjny czy niskotemperaturowy.

Cała operacja będzie mogła być wykonana bezgotówkowo. Teraz mieszkańcy, którzy chcą się pozbyć trującego pieca, nie będą musieli wydawać własnych pieniędzy, a potem czekać na ich zwrot z Urzędu Miasta.

Miasto przygotuje także listę firm rekomendowanych, które na jasnych warunkach będą przeprowadzać prace w taki sposób, by nie dochodziło do nadużyć, np. zawyżania cen nowych źródeł ogrzewania. Każdy mieszkaniec będzie mógł jednak także skorzystać z usług wybranej przez siebie firmy.

Dzięki reorganizacji i zatrudnieniu dodatkowych osób rozpatrywanie kompletnego wniosku ma skrócić się do zaledwie dziewięciu dni, ale dopiero za kilka miesięcy.

- Zatrudniliśmy niedawno kilkanaście dodatkowych osób zajmujących się weryfikowaniem wniosków. Za kilka miesięcy - w ramach programu LIFE - nasz zespół jeszcze się powiększy. Dopiero wtedy te dziewięć dni będzie realne - mówiła nam Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w krakowskim magistracie.

Do tej pory mieszkańcy narzekali, że procedury rozpatrywania wniosków są zbyt skomplikowane. - Złożyłem załącznik do wniosku na dziennik podawczy. Okazało się, że ten papier wędrował do urzędnika, który go sprawdzał przez tydzień, choć oba pokoje znajdują się w tym samym budynku - mówi jeden z mieszkańców, który stara się o dotacje na wymianę pieca.

W Krakowie są jeszcze około 24 tysiące pieców na węgiel. Mają zniknąć do 2019 r. Władze miasta obawiają się, że mogą nie zdążyć do tego czasu, dlatego chcą przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.

Przez cały styczeń i luty tego roku wnioski złożyło zaledwie około 500 krakowian. Do końca marca trwa kampania „Tak dla czystego powietrza” w ramach której ankieterzy odwiedzają krakowian w domach i zachęcają ich do wymiany ogrzewania na proekologiczne. - Otrzymali już prawie cztery tysiące deklaracji o chęci złożenia wniosku o wymianę pieca w tym roku - mówi Jan Machowski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski