Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz prywatne akademiki

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Budynek dawnego Telpodu miał zamienić się w biurowiec, będzie jednak akademikiem
Budynek dawnego Telpodu miał zamienić się w biurowiec, będzie jednak akademikiem Fot. Anna Kaczmarz
Inwestycje. Dwa lata potrwa przebudowa dawnego budynku Telpodu na Zabłociu w Krakowie. Potem zamieszka w nim 620 studentów.

Biura, mieszkania, centra handlowe i magazyny - w takie obiekty najczęściej inwestują firmy na rynku nieruchomości. Ale wszystko wskazuje na to, że przyszedł czas na inwestycje nowego typu - prywatne akademiki.

- Bardzo wierzymy w rozwój rynku prywatnych akademików. Obecnie w Polsce studiuje około 1,5 miliona osób, a dostępne akademiki zapewniają zakwaterowanie zaledwie 10 procentom studentów. Z kolei oferta obiektów o wyższym standardzie, które spełniałyby oczekiwania i zaspokajały potrzeby młodego pokolenia, praktycznie nie istnieje - ocenia Cezary Jarząbek, założyciel i prezes zarządu Golub GetHouse, spółki zajmującej się budową prywatnych akademików i mieszkań na wynajem.

620 na łóżek na 7 piętrach

To właśnie ta spółka kupiła w ubiegłym tygodniu budynek dawnego Telpodu przy ulicy Romanowicza 3 na krakowskim Zabłociu, należący do tej pory do firmy KCI.

Golub GetHouse, deweloper znany z realizacji projektu Mennica Legacy Tower w Warszawie, planuje gruntowną przebudowę istniejącego budynku na potrzeby nowoczesnego akademika. Jest to pierwsza inwestycja nowego funduszu Golub GetHouse Property Fund II FIZ zarządzanego przez Golub GetHouse.

Po przebudowie 7-kondygnacyjny budynek będzie miał 22 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Znajdzie się w nim około 620 łóżek przeznaczonych dla studentów krakowskich uczelni. W akademiku o podwyższonym standardzie będzie siłownia, sala do nauki, pokoje rozrywki i integracji, sale komputerowe, restauracje, kawiarnie, pralnia, całodobowa recepcja, parking oraz taras z widokiem na panoramę Krakowa.

- Budynek dawnych zakładów elektronicznych Telpodu na stałe wpisał się w kreatywny wizerunek krakowskiego Zabłocia. Zawdzięcza to przede wszystkim młodym artystom i przedsiębiorcom, którzy ożywili jego wnętrze, tworząc w nim swoistą enklawę dla sztuki. Naszym celem jest utrzymanie tego charakteru, przy jednoczesnym nadaniu budynkowi nowej funkcjonalności - zapewnia prezes Cezary Jarząbek. - Planujemy zwrócić to miejsce młodemu pokoleniu krakowian, którzy znajdą tu nie tylko nowoczesny akademik, ale też przestrzeń do prezentacji swoich kreatywnych pomysłów i dokonań - dodaje.

W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się Krakowska Akademia Andrzeja Frycza Modrzejewskiego, w której studiuje około 8500 studentów. I to głównie do nich skierowana zostanie nowa oferta. Ale dzięki dogodnej lokalizacji, akademik będzie dobrze skomunikowany z innymi uczelniami. A sąsiedztwo Starego Miasta oraz Kazimierza zapewni dostęp do wielkomiejskiej sieci kulturowo-usługowej (muzeów, galerii sztuki, klubów i restauracji). Studenci będą mieli także blisko na Bulwary Wiślane, miejsca spacerów i aktywnego wypoczynku, głównie dla rowerzystów i biegaczy).

Będą kolejne inwestycje

W najbliższym czasie Golub GetHouse ma w planach kolejne inwestycje w prywatne akademiki i mieszkania na wynajem. Projekty te, realizowane ze środków nowego funduszu Golub GetHouse Property Fund II FIZ, powstaną nie tylko w Krakowie, ale również w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie.

To nie jedyny inwestor, który na celownik wziął studentów. jak podawał Emmerson, daleko posunięte plany budowy akademików posiada Budner Development w dwóch lokalizacjach w Warszawie - pokoje mają być gotowe w lipcu 2018 r. Spółka planuje stworzyć sieć takich obiektów na terenie całego kraju - w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie oraz Rzeszowie. Rozwój swojej sieci akademików planuje spółka Griffin Real Estate, będąca właścicielem sieci Student Depot.

Analitycy Emmersona podkreślają, że rynek mieszkań dla studentów rozwija się dość prężnie i raczej nadal tak będzie ze względu na ciągły przyrost liczby studentów uczelni w Polsce. A w akademikach uczelnianych nie przybywa nowych miejsc, bo szkoły wyższe skupiają się na inwestycjach we własne zaplecze dydaktyczne i infrastrukturę naukową, a nie budowę miejsc noclegowych dla studentów. To dlatego już od kilku lat pojawiają się pojedyncze obiekty reklamujące się jako prywatne akademiki i oferujące pokoje lub noclegi dla studentów.

Szczególnie atrakcyjne dla deweloperów inwestujących w akademiki są te miasta, w których ceny najmu mieszkań są wysokie, a studentów jest dużo. Kraków jest właśnie takim miejscem. Stąd takich pomysłów jak adaptacja budynku Telpodu na potrzeby miejsc noclegowych dla studentów będzie coraz więcej.

Rynek mieszkań dla studentów rozwija się dość prężnie i raczej nadal tak będzie, ze względu na ciągły przyrost liczby studiujących na polskich uczelniach.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski