Terminowe poręczenia

Redakcja
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych oraz o zmianie Ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw.

Zadłużenie z tytułu kredytów, zaciągniętych przed czerwcem 1992 roku, sięga 11 mld złotych

 Według Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, nowa ustawa służyć ma restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych, których do końca maja 1992 roku udzielały banki (przede wszystkim PKO BP) spółdzielniom mieszkaniowym na preferencyjnych warunkach określonych przez Radę Ministrów. Obecnie kredyty te objęte są Ustawą z dnia 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw, która określa warunki spłaty tych kredytów, a także warunki, zakres i formy pomocy państwa w ich spłacie.
 Aktualnie stan zadłużenia kredytobiorców z tytułu tych kredytów wynosi łącznie ponad 11 mld złotych, z czego zadłużenie wobec banków -ok. 4 mld złotych, a zadłużenie wobec budżetu państwa z tytułu przejściowego wykupienia odsetek - 7 mld złotych. Specyfika takich kredytów mieszkaniowych powoduje, że wartość księgowa netto portfela tych kredytów rażąco odbiega - na niekorzyść - od wartości ekonomicznej tego portfela. "Stąd dla ustabilizowania sytuacji ekonomiczno-finansowej banków (a w szczególności dla podniesienia wartości banku PKO BP S.A. przed jego prywatyzacją) niezbędna jest pilna restrukturyzacja omawianych kredytów" - twierdzi UMiRM. Chodzi m.in. o wyeliminowanie: ryzyka niespłacalności (poprzez projektowane objęcie spłaty tych kredytów poręczeniami Skarbu Państwa) oraz ryzyka niepewności prawa (poprzez wprowadzenie do ustawy formuły wysokości ich oprocentowania; obecnie formuła ta określona jest w akcie wykonawczym do tej ustawy).
 Projektowana ustawa zakłada udzielanie poręczeń przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w imieniu Skarbu Państwa, w formie umów zawieranych z bankami. Poręczenia te byłyby terminowe, udzielane do kwoty z góry oznaczonej dotyczącej kapitału, odsetek skapitalizowanych i odsetek bieżących. Poręczeniami byłoby objęte 90 proc. pozostających do spłaty, czyli nie spłaconych przez spółdzielnie mieszkaniowe, kwot kredytów, a odpowiedzialność Skarbu Państwa z tego tytułu każdorazowo ograniczona byłaby do 90 proc. nie spłaconej raty. Wykonanie przez Skarb Państwa umów poręczenia będzie następowało, jeżeli kredytobiorca nie dokona należnej spłaty kredytu. Powstałe zadłużenie kredytobiorcy wobec Skarbu Państwa z tego tytułu będzie stanowiło wierzytelność Skarbu Państwa, egzekwowaną od kredytobiorcy przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, który, za wynagrodzeniem, będzie mógł powierzyć działania windykacyjne innym bankom.
 Zadłużenie kredytobiorcy z tytułu wykonania umów poręczeń będzie podlegało oprocentowaniu.
 Proponuje się, aby oprocentowanie tych kredytów ustalane było na podstawie minimalnej stopy rentowności 28-dniowych operacji otwartego rynku, ogłaszanej przez Radę Polityki Pieniężnej w Dzienniku Urzędowym Narodowego Banku Polskiego, powiększonej o 1 punkt procentowy.
 Obecnie formuła wysokości oprocentowania takich kredytów mieszkaniowych oparta jest na rentowności 26-tygodniowych bonów skarbowych.
 UMiRM przewiduje, że zmiana formuły nie spowoduje znaczącego podwyższenia wysokości oprocentowania omawianych kredytów mieszkaniowych (aktualnie rentowność 28-dniowych operacji otwartego rynku jest minimalnie wyższa od rentowności 26-tygodniowych bonów skarbowych).

(GEG)

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie