Termomodernizacja, wymiana pieca, odnawialne źródła energii - jakie warunki spełnić, aby uzyskać dofinansowanie

Materiał informacyjny WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
Udostępnij:
Osób chcących postawić na fotowoltaikę wciąż przybywa, a dodatkową zachętą dla nich są programy oferujące dofinansowania inwestycji. Jednym z nich jest Program Priorytetowy „Czyste Powietrze”. Cel tego programu to poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach.

Skorzystaj z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”

Z programu mogą skorzystać właściciele/współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w tychże budynkach lokali mieszkalnych (zgodnych z definicją zawartą w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Dofinansowanie obejmuje budynki istniejące – nie dotyczy budynków nowo budowanych. Przez budynek istniejący należy rozumieć budynek oddany do użytkowania, na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy, do którego organ właściwy nie wniósł sprzeciwu lub na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydanej przez właściwy organ. Z Programu Czyste Powietrze można uzyskać wsparcie finansowe na wymianę starych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne, bardziej ekologiczne źródła ogrzewania (jak np. pompa ciepła, ogrzewanie gazowe), a także przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynku oraz dodatkowo m.in. na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej czy też wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (zgodnie z wykazem wydatków kwalifikowanych, o których mowa w załącznikach nr 2 lub 2a do programu). Należy mieć na uwadze, że zakup i montaż instalacji PV jest możliwy wyłącznie przy równoczesnej wymianie nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe w oddanym do użytkowania jednorodzinnym budynku mieszkalnym.

Na jaką dotację można liczyć w ramach programu „Czyste Powietrze”? Dla podstawowego poziomu dofinansowania wynosi ona maksymalnie 30 tys. zł, a dla podwyższonego – 37 tys. zł. Do podstawowego poziomu dofinansowania uprawnione są osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł, a do podwyższonego osoby, których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym bądź 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla prowadzących działalność gospodarczą i chcących skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania zapisy Programu wprowadzają dodatkowy wymóg: W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, roczny przychód (…) z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu, (…), nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie". Obydwa warunki mają wpływ równocześnie na przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania w przypadku Wnioskodawcy będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.

W Małopolsce dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze” przyznawane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jak złożyć wniosek? Dla posiadających Profil zaufany można to zrobić przez internet, wchodząc na rządowy portal gov.pl (zakładka „Nieruchomości i środowisko”, a potem opcja „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”). Można również złożyć papierowy wniosek w siedzibie WFOŚiGW bądź w urzędzie gminy, która zawarła porozumienie o realizacji programu (formularz wniosku jest dostępny na Portalu Beneficjenta WFOŚiGW: portal.wfos.krakow.pl).

Warto również wiedzieć, że 6 lipca 2021 r. ruszyła zapowiadana ścieżka bankowa w programie „Czyste Powietrze”, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Warunkiem otrzymania takiej dotacji jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95 proc. na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jak skorzystać? Należy przyjść do oddziału banku, który przystąpił do programu „Czyste Powietrze” i złożyć wniosek o Kredyt Czyste Powietrze. Po jego przyznaniu bank pomoże w wypełnieniu wniosku beneficjenta o dofinansowanie z programu, a następnie wyśle go do WFOŚiGW.

Więcej informacji: czystepowietrze.gov.pl, infolinia programu „Czyste Powietrze”: 22 340-40-80. Można również kontaktować się bezpośrednio z WFOŚiGW w Krakowie: tel. 12 422-94-90, wew. 1.

Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce ciągle jest bardzo duże i nie osłabiła go nawet pandemia. Aktywizuje się i przybiera na sile rynek mikroinstalacji. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w latach 2014–2020 moc fotowoltaiczna w sieci wzrosła aż o 9 tysięcy procent. W czerwcu 2021 r. wyniosła już 6 GW (dla porównania – na początku 2020 r. było to 2 GW) Pod względem tempa przyrostu mocy plasuje to nasz kraj w czołówce państw Unii Europejskiej.

Skoro o UE mowa – rynek fotowoltaiki w całej Wspólnocie dynamicznie się rozwija. W ciągu 10 lat moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajach UE wzrosła o około 100 GW i na koniec 2019 r. wynosiła już 130 GW. W 2019 roku, wg danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), całkowita moc zainstalowana w PV w UE wzrosła o 13 procent, a przyrost nowych mocy w 2019 r. był o 87 proc. wyższy niż w 2018 r. Liderami są Hiszpania i Niemcy, które były odpowiedzialne za 50-procentowy przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych w całej Unii Europejskiej w 2019 r.

Te liczby stale rosną i nadal będą rosnąć ulegać zwielokrotnieniu. Szacuje się, że w samej Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Jak wskazuje raport Instytutu Energii Odnawialnej, łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju ma wynieść wtedy prawie 20 GW.

Co zrobić ze zużytymi panelami PV?

Decyzję o inwestycji w panele fotowoltaiczne może utrudniać spora ilość fałszywych informacji dotyczących tego odnawialnego źródła energii. Jednym z wątków często powtarzanych jest rzekomy problem z utylizacją paneli. Średnia żywotność paneli PV wynosi 20–30 lat. Szacuje się, że w najbliższych latach w Polsce do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton odpadów z fotowoltaiki. Tymczasem recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce powoli już się rozwija, choć firm, które się tym zajmują, jest jeszcze niewiele.

Standardowe panele są zbudowane z krzemu krystalicznego. Fotoogniwa osłania specjalna folia oraz szyba ze szkła hartowanego, a całość zamknięta jest w aluminiowej ramie. Do tego dochodzi jeszcze skrzynka przyłączeniowa z okablowaniem. Jeden panel waży maksymalnie do 19–20 kg.

Średni koszt recyklingu zużytych paneli wynosi obecnie ok. 1,5 zł za kilogram. Dla przykładu: właściciel domu jednorodzinnego posiadający instalację o mocy 10 kWp za utylizację swoich odpadów z fotowoltaiki zapłaci około 800–900 zł. W porównaniu do oszczędności, które wcześniej zapewniła instalacja to koszt marginalny.

W procesie recyklingu paneli PV można odzyskać m.in. krzem, aluminium i szkło, a nawet metale szlachetne, jak np. srebro. Na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne. Dlatego problemem postanowiła się zająć jedna z krakowskich uczelni. W jej laboratoriach powstaje właśnie innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych.

W ramach międzynarodowego projektu zakłada się opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli PV. Jak podkreślają naukowcy, będzie to nowatorska technologia pozwalająca firmom prowadzić recykling paneli w sposób efektywny ekonomicznie. Jednocześnie wpisuje się ona w unijną strategię promującą gospodarkę obiegu zamkniętego i dążącą do zapobiegania powstawaniu odpadów.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie