Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test dla Rosji

Redakcja
"To, jak Rosja traktuje współpracę z Polską i pozostałymi nowymi członkami UE, będzie testem jej wiarygodności w oczach całej Unii Europejskiej" - takie zdanie znalazło się w przegłosowanym wczoraj przez Parlament Europejski raporcie na temat stosunków Unia - Rosja.

Korespondencja "Dziennika" z Brukesli

"To, jak Rosja traktuje współpracę z Polską i pozostałymi nowymi członkami UE, będzie testem jej wiarygodności w oczach całej Unii Europejskiej" - takie zdanie znalazło się w przegłosowanym wczoraj przez Parlament Europejski raporcie na temat stosunków Unia - Rosja.

   W przyjętym raporcie eurodeputowani wezwali Rosję do respektowania praw człowieka oraz otwarcia wszystkich archiwów z II wojny światowej. Wezwano również państwa członkowskie do kształtowania jednomyślnej i wspólnej polityki wobec wschodniego sąsiada UE.
   Raport podkreśla, że z powodu swojej wielkości i bliskości geograficznej Rosja jest kluczowym partnerem dla UE. Jednocześnie zaś stwierdza, że demokracja w Rosji uległa osłabieniu, co widać w ograniczeniu wolności mediów i wykorzystywaniu systemu sądowniczego do "realizacji celów politycznych".
   Za przyjęciem raportu szwedzkiej europoseł Cecilii Malmström głosowało 488 europosłów, przeciw było 20, a 63 wstrzymało się od głosu.
   Mimo zabiegów naszych europosłów nie znalazło się w raporcie odniesienie do Jałty, paktu Ribbentrop-Mołotow oraz zbrodni katyńskiej. - Chciałem do tego przekonać całą moją grupę polityczną, przekonałem tylko część - żalił się w rozmowie z "Dziennikiem" Jan Kułakowski z Partii Demokratycznej, która w europarlamencie należy do grupy europejskich liberałów.
   - W raporcie wzmocniliśmy zapisy dotyczące przestrzegania praw człowieka w Czeczenii - cieszył się z kolei Dariusz Rosati z SdPl. Europarlament uznał, że polityka Rosji wobec Czeczenii "zawiodła w sposób oczywisty, nie doprowadziwszy do opanowania sytuacji w tej republice", potępił również zabicie przez Rosjan Asłana Maschadowa - "ostatniego prezydenta Republiki Czeczenii, mającego rzeczywiste poparcie społeczne".
   Eurodeputowani wezwali Rosję, by odrzuciła "politykę zagraniczną mającą na celu tworzenie stref wpływów" i nie postrzegała rozpowszechniania się demokracji w krajach sąsiednich jako zagrożenia dla swojej pozycji.
RAFAŁ RUDNICKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski