Tłoczno na Błoniach. W Skandia Maraton Lang Team w Krakowie pojechało 1600 zawodników

W maratonach rowerowych na jednej trasie ścigają się zarówno kolarze wyczynowi, jak i amatorzy Fot. Michał Gąciarz
Kolarstwo górskie. W sobotę w Krakowie odbyła się druga tegoroczna eliminacja Skandia Maraton Lang Team. Uczestnicy walczyli także o punkty Pucharu Polski.

Ponadto wyniki tego wyścigu (start i meta usytuowane były na Błoniach) będą brane pod uwagę przy ustalaniu rankingu, który wyłoni reprezentację Polski na mistrzostwa Europy w maratonie MTB.

Rywalizację na najdłuższym dystansie, grand fondo (90 km), zdominowali kolarze JBG-2 Professional MTB Team, którzy zajęli cztery czołowe miejsca. Już po 15 km reszcie stawki uciekli Wojciech Halejak i Mariusz Michałek, między sobą rozstrzygając kwestię zwycięstwa - wygrał ten pierwszy (3:09.53 godz.), o 5 s przed kolegą. Trzeci, z 3.44 min straty, finiszował Adrian Brzózka (taka była też kolejność w PP). Na 8. pozycji (7. w PP) uplasował się Karol Rożek z krakowskiego AGH Cycling Team.

- Daliśmy z siebie wszystko. Do tej pory ten sezon nie układał się po mojej myśli. W __Krakowie wszystko wypaliło. Myślę, że teraz forma będzie już coraz lepsza - powiedział Halejak.

Wśród kobiet, w kategorii open i w Pucharze Polski, triumfowała Magdalena Sadłecka. Była reprezentantka Polski uzyskała 28. czas dnia (3:41.15), wyprzedzając wielu mężczyzn, a także Paulinę Bielińską (Duda-Cars TP-LINK Rybczyński-Bikes) oraz Michalinę Ziółkowską (niezrzeszona).

- Wiedziałam, że mam do przejechania 90 kilometrów, więc na początku nie forsowałam tempa. Po dwóch godzinach jazdy poczułam, że mam siłę i mogę wygrać. Mocniej nacisnęłam na pedały i samotnie dojechałam do __mety - przyznała Sadłecka.

Na dystansie medio (64 km) najlepsi okazali się: Michał Górniak (Duda-Cars TP-Link Rybczyński-Bikes), który wygrał z przewagą 5 min nad rywalami oraz Katarzyna Hendrzyk-Majewska (Euro Bike Kaczmarek Electric Team). Z kolei trasę minimaratonu (24 km) najszybciej przejechali: Mateusz Nieboras (Fansport-Jerzy MTB) i Julita Fira (Sokół Kęty).

Zawodnicy klasyfikowani byli w kilku kategoriach wiekowych, miejsca w czołówce zajęli kolarze z naszego regionu. M.in. na dystansie medio w M-3 (31-40 lat) wygrał Andrzej Jarosz (72D Windsport Powered by Oshee), w M-4 2. był Marcin Reczyński (DMG Mori Cycloteam Trener), a w M-1 3. lokatę zajął Bartosz Dziadkowiec (Luboń Skomielna Biała Head Team). W zmaganiach juniorek (K-1) 2. miejsce zajęła Aleksandra Ziaja (Wilga Golkowice Grupa Instalbud), a w K-4 3. była krakowianka Malwina Rzonca.

Przy okazji zawodów realizowano projekt Pozytywne Obroty. Każdy mógł dorzucić się do charytatywnej akcji, przejeżdżając kilometry, przeliczane później przez sponsorów na złotówki. Chętni „wykręcili” 660 km.

Kolejna edycja Skandia Maraton Lang Team odbędzie się 21 maja w Gdańsku.