Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłok na małopolskich porodówkach. Coraz więcej kobiet decyduje się na macierzyństwo

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Andrzej Banas / Polskapresse
W naszym województwie rodzi się coraz więcej dzieci. W ubiegłym roku liczba porodów we wszystkich małopolskich szpitalach wzrosła o ponad 1,1 tys.

Po kilkuletnim okresie zastoju, kiedy na macierzyństwo decydowało się znacznie mniej Małopolanek, liczba dzieci rodzących się w naszym województwie znów zaczęła rosnąć. W ubiegłym roku Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył na porody dodatkowe 16 mln zł, a we wszystkich regionalnych szpitalach odbyło się ich aż 38,1 tys. To o 3 proc. więcej niż w 2016 roku. Wzmożony ruch na porodówkach potwierdzają także raporty Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu 2017 roku w Małopolsce przyszło na świat blisko 19 tys. dzieci. W analogicznym okresie 2016 r. urodziło się tylko 17,4 tys. małych Małopolan, w 2015 r. 17,1 tys.

Imiona dla dziewczynek 2017. Najpopularniejsze imiona dla dz...

– Liczba porodów rzeczywiście znacząco wzrosła. Szczególnie widać to po obłożeniu naszego oddziału – mówi prof. UJ dr hab. med. Hubert Huras, kierownik oddziału klinicznego położnictwa i perinatologii w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim oraz małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jak wskazuje, ze względu na coraz szersze grono Małopolanek, które decydują się na macierzyństwo, na porodówkach zaczyna brakować miejsc, a szpitale ściśle ze sobą współpracują, żeby zapewnić odpowiednią opiekę wszystkim ciężarnym.

Tłok jest jednak widoczny na oddziałach dla przyszłych mam we wszystkich małopolskich placówkach. – Z roku narok rodzi się u nas coraz więcej dzieci. Mamy więcej porodów w naszym krakowskim szpitalu, a jeszcze bardziej ten trend jest widoczny w Nowym Sączu – informuje Barbara Budniok, dyrektor departamentu medyczno-jakościowego grupy Neomedic, do której należą dwa szpitale położniczo-ginekologiczne: krakowski Ujastek i nowosądecki Medikor. – Z doświadczenia wiemy już, w których okresach możemy spodziewać się zwiększonego obłożenia i jesteśmy na to przygotowani, choć zdarza się, że wszystkie miejsca są zapełnione – dodaje.

Imiona dla chłopców 2017. Sprawdź najpopularniejsze imiona d...

Statystyki GUS pokazują, że nasze województwo pod względem narodzin należy do najlepszych w kraju. W pierwszym półroczu ubiegłego roku więcej maluchów urodziło się tylko w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najwięcej noworodków przychodzi na świat w Krakowie oraz w okolicznych powiatach.

Dlaczego Małopolanie coraz chętniej decydują się na powiększenie rodziny? Eksperci wskazują, że przyczyn rosnącej liczby porodów jest wiele. Idealny wiek na macierzyństwo osiągnęło właśnie pokolenie tzw. wyżu demograficznego z lat 80. ub. wieku. Młode kobiety do roli matek może także zachęcać wprowadzenie programu socjalnego 500 plus, gwarantującego dodatkowe środki potrzebne do utrzymania malucha. Na pełną ocenę jego efektów jest jednak jeszcze za wcześnie.

dziennikpolski24.pl

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 18. "Kijak"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski