Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy mieszkańców uczestniczyły w mszach świętych

MH
Blisko 2,5 tysiąca mieszkańców wzięło udział w polowej mszy świętej, którą z inicjatywy władz Chrzanowa i powiatu chrzanowskiego zorganizowano na chrzanowskim placu 1000-lecia.

Młodzież z parafii Gołaczewy złożyła hołd poległym. Fot. Jacek Sypień

CHRZANÓW/WOLBROM. Modlili się w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Wśród nich nie zabrakło także burmistrza Chrzanowa, chrzanowskiego starosty, przedstawiciela zarządu województwa małopolskiego, a także posłów i dyrektorów najważniejszych instytucji w powiecie chrzanowskim. Wszyscy wspólnie modlili się w intencji tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Po raz ostatni takie zjednoczenie ludzi i serc można było obserwować w Chrzanowie po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. - Każdy z nas ma jakieś plany na dziś, na jutro, na za tydzień. Wystarczy chwila, by z tych planów nie zostało nic. Tak kruche jest ludzkie życie - mówił podczas kazania ks. Andrzej Fyda, wikariusz parafii p.w. Świętego Mikołaja w Chrzanowie.

Na Placu 1000-Lecia zgromadziły się całe rodziny. Rodzice przyprowadzili tu nawet maleńkie dzieci, by uczestniczyły w tak ważnych dla historii miasta i całego kraju chwilach. Niektórzy próbowali tłumaczyć kilkuletnim dzieciom, co się stało. Na policzkach wielu osób widać było płynące łzy wzruszenia. - Nie głosowałem na Lecha Kaczyńskiego w ostatnich wyborach, ale to był także mój prezydent, bo przecież jestem Polakiem - mówił wzruszony Adam Kawala.

Wczoraj, kilkuset uczniów szkół z parafii Gołaczewy oddało hołd ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.


Dzieci i młodzież z parafii Gołaczewy żegnały ofiary katastrofy lotniczej. fot. Jacek Sypień

Po mszy odprawionej przez ks. Aleksandra Witkowskiego, delegacje uczniów ze szkół w Gołaczewach, Zarzeczu, Chrząstowicach i Chełmie przeszły pod kapliczkę i zapaliły znicze przed przepasanymi kirem portretami prezydenta i jego małżonki. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Janem Łaksą. Także wczoraj, podczas uroczystości obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jakie odbyły się pod olkuską SP 1 młodzież posadziła dwa "Dęby Pamięci". Jeden został poświęcony olkuszaninowi, porucznikowi Lechowi Piwowarowi, który zginął w Katyniu. Drugi, ofiarom sobotniej katastrofy. Wśród poległych był olkuszanin kpt. Arkadiusz Protasiuk.

W najbliższy czwartek pod Krzyżem Katyńskim na olkuskim cmentarzu o godz. 17 odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy lotniczej, a godzinę później msza w bazylice św. Andrzeja. Uroczystości są organizowane wspólnie przez władze miasta i powiatu oraz olkuskich posłów, Jacka Osucha (PiS) i Andrzeja Ryszkę (PO).

"Łączymy się z Wami w bólu i smutku z powodu tak wielkiej tragedii, która spotkała naród polski." - napisała w liście kondolencyjnym przesłanym na ręce burmistrza Olkusza Angela Fagnoni, burmistrz partnerskiego, włoskiego miasta Pontenure. Kondolencje na ręce wójt Klucz przesłał także Ivan Cicmanec, wójt partnerskiej słowackiej gminy Batizovce, a list kondolencyjny na ręce burmistrza Wolbromia skierował Geza Kispeter, burmistrz Domaszku, węgierskiego miasta partnerskiego Wolbromia.

(LIZ, SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski