MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na Polonezie Wolności w centrum Krakowa, w rocznicę historycznych wyborów z 4 czerwca 1989 roku

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tłumny Polonez Wolności w centrum Krakowa, w rocznicę 4 czerwca 1989. Zobaczcie zdjęcia
Tłumny Polonez Wolności w centrum Krakowa, w rocznicę 4 czerwca 1989. Zobaczcie zdjęcia Andrzej Banaś
Korowód taneczny prowadzony przez Balet Cracovia Danza - przy akompaniamencie orkiestry wojskowej - przeszedł krokiem poloneza sprzed pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym na skwer Andrzeja Wajdy, gdzie wysłuchano „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Tak uczczono w Krakowie we wtorkowy wieczór (4 czerwca) 35. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce w 1989 roku, które doprowadziły do upadku komunizmu i otwarły drogę do wolności i demokracji.

Wydarzenie w centrum Krakowa było finałem krakowskich Dni Wolności i Praw Obywatelskich, trwających w stolicy Małopolski w różnych częściach miasta od soboty 1 czerwca.

„Poloneza Wolności” poprzedziło odegranie z wieży kościoła Mariackiego najpierw tradycyjnego krakowskiego hejnału, a potem „Hejnału Wolności”, który wykonał wybitny trębacz jazzowy Antoni „Ziut” Gralak.

Natomiast na skwerze im. Andrzeja Wajdy można było podziwiać podświetlone Drzewo Wolności, a przy teatrze Słowackiego zbierano do urny symboliczne karty z nadrukiem „Dziękujemy za wolność”. Można było oglądać także wystawę rzeźb „Żywioły” Alka Janickiego, artysty intermedialnego, scenografa i performera. Finałem wydarzenia był pokaz multimedialny, opowiadający o 4 czerwca i historii związanej z tą datą.

Pomysłodawcami takich obchodów 35. rocznicy pierwszych wolnych wyborów była Krakowska Inicjatywa 4 Czerwca, grupa osób skupionych wokół Jerzego Tombińskiego i jego rodziny, a także Karola Życzkowskiego, Alka Janickiego, Romy Angeli i Krystyny Sadowskiej, którzy postanowili samorzutnie zorganizować radosne obchody 4 czerwca. Do projektu przyłączyła się m.in. Sieć Solidarności, a patronat honorowy nad „Polonezem Wolności” objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

– Rok 1989 zmienił nasze życie. Naszą ideą jest nie tylko podziękowanie tym, którym zawdzięczamy wolność, ale też podkreślenie znaczenia tej daty w historii Polski oraz uświadomienie znaczenia wolnych wyborów tym, którzy tych wydarzeń nie pamiętają i nie rozumieją – zaznacza Alek Janicki.

Premier Donald Tusk powołał komisję ds. badania wpływów rosyjskich

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski