Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy w zamku

BAJ
Nie ma się co dziwić, że zatorski Pałac Potockich już po raz drugi znalazł się pośród obiektów, wytypowanych do zaprezentowania podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Otwarciu jego podwoi dla zwiedzających towarzyszyło w tym roku wiele atrakcji.

Na co dzień nie można zobaczyć tych wnętrz

   Zamek został wybudowany w połowie XV w. i należał do możnych rodów, m.in. Duninów, Wąsowiczów i Potockich. Restaurowano go w XIX w., kiedy też częściowo został przebudowany wewnątrz i bogato wystrojone zostały sale według projektu znanego architekta F.M. Lanciego w stylu romantycznego neogotyku.
   Niewątpliwymi "perełkami" są pięknie zdobione sale, wśród których najbardziej znane są: paprociowa, bluszczowa (bardzo rzadko udostępniana nawet podczas otwarcia zamku - w tym roku można ją było obejrzeć), myśliwska i złota, która zdobiona jest prawdziwym jasnym i ciemnym złotem.
   W tej ostatniej zaprezentowano podczas Dni wystawę "Stawiarstwo zatorskie na przestrzeni wieków - Dolina Karpia", prezentującą uroki stawów zatorskich, zapisanych na obrazach, zdjęciach i pocztówkach. Były tu też miniaturowe modele łodzi, skrzyń na ryby, pułapek na ryby i urządzeń, regulujących poziom wody w stawie. Natomiast w salach paprociowej i bluszczowej obejrzeć można było ekspozycję "Historia pieniądza - 110-lecie Banku Spółdzielczego". Na piętrze zamku prezentowana była wystawa ornitologiczna "Przyroda Doliny Karpia".
   Dniom towarzyszyły także koncerty i przedstawienia. W sobotę z poezją śpiewaną wystąpił zespół "Remedium" pod kierunkiem Agaty Kogut. W niedzielę grali zatorska orkiestra dęta oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wadowicach, którzy dali koncert muzyki poważnej. Wieczorem gimnazjaliści z Zatora zaprezentowali przedstawienie "Stare dzieje dziadka Stefka", przedstawiające historię miasta.
   W mieście można było kupić produkty lokalnych producentów, m.in.: wiklinowe kosze, dzbany oraz mąki i kasze. W ogrodach pałacowych serwowano karpia wędzonego, smażonego i panierowanego.
   Zwiedzający mogli podczas Dni zwiedzić także XIV-wieczny kościół parafialny w Zatorze.
   W przygotowania do prezentacji Zatora podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego włączyli się członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej, ZHP, pracownicy Urzędu Miasta i Ośrodka Kultury.
   - Łącznie w tych dwóch dniach Zator odwiedziło ponad tysiąc turystów, co było bardzo dużym, pozytywnym zaskoczeniem dla samych organizatorów - podsumował Piotr Domagała, kierownik Działu Rozwoju, Promocji i Oświaty Urzędu Miasta w Zatorze.
(BAJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski