Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2022. Kiedy obchodzimy? Co ma wspólnego z ostatkami i końcem karnawału? Jakie tradycje są związane z tym słodkim świętem?

oprac.: Anna Nowak
Tłusty czwartek 2022 obchodzić będziemy pod koniec lutego
Tłusty czwartek 2022 obchodzić będziemy pod koniec lutego Fot. Pixabay
Kiedy wypada tłusty czwartek 2022? Odpowiedzi na to pytanie szukają wszystkie łasuchy oraz osoby lubiące słodkości. To właśnie tego dnia możemy do woli zajadać się pączkami lub faworkami. Poniżej podajemy szczegóły oraz przedstawiamy krótką historię tłustego czwartku. Na końcu znajdziecie również przepis na pyszne pączki.

Tłusty czwartek 2022. Kiedy wypada święto łasuchów?

Święto pączków co roku wypada w innym terminie. Wszystko zależy od tego, kiedy będziemy celebrować Wielkanoc. Tłusty czwartek obchodzimy bowiem w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który rozpocznie się w Środę Popielcową.

Tym razem tłusty czwartek wypadnie 24 lutego.

Łasuchy już nie mogą się doczekać tego dnia. To właśnie wtedy zajadamy się pączkami z różnego rodzaju nadzieniami - na przykład z marmoladą, różą, konfiturami lub dżemem - oraz faworkami, zwanymi także chrustem.

Przyjęło się, że kto w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka lub faworka, będzie miał pecha przez cały rok.

Ciekawa tradycja tłustego czwartku. Jak dawniej świętowano?

Ze względu na to, że tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, zwany jest często ostatkami. Tradycja tego święta ma pogańskie korzenie - obchodzono go już nawet w starożytnym Rzymie. Pierwotnie dzień ten miał na celu uczcić odejście zimy i nadejście wiosny. Na stołach nie kładziono jednak słodkości, lecz niezwykle tłuste potrawy, w tym pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną oraz mięsem. Nadzienia takie jak marmolada czy dżem zaczęto dodawać do nich dopiero w połowie XVI wieku. Około sto lat później w Polsce do wypieku pączków użyto drożdży, dzięki czemu stały się one bardziej puszyste. Nadano im także okrągły kształt.

Obecnie tłusty czwartek to popularne święto, podczas którego w wielu miejscowościach organizuje się konkurs na największą liczbę zjedzonych pączków lub upieczenie największego, jakiego się tylko da.

Ile pączków jedzą Polacy?

Według badań przeprowadzonych w 2020 roku Polacy jedzą aż 7 tys. ton pączków w tłusty czwartek. Na ich produkcję zużywa się 500 ton cukru, 500 ton masła, 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 1,3 mln litrów mleka i około 25 mln sztuk jaj. Na jedną osobę przypada 2,5 pączka.

Idealny przepis na pysznego pączka

Poniżej przedstawiamy przepis na idealne pączki na tłusty czwartek ze strony "Domowe wypieki". Do ich produkcji będziemy potrzebować:

  • 500 g mąki pszennej
  • 50 g świeżych drożdży lub 14 g drożdży instant
  • 100 g masła
  • 100 g cukru
  • 4 żółtka
  • 1 jajko
  • 250 ml mleka
  • dżem lub powidła
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Przygotować zaczyn. Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 5 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
  2. Roztopić masło.
  3. Żółtka, jajko oraz resztę cukru ubić na parze w kąpieli wodnej (ubijać ok. 10 minut).
  4. Pozostałą mąkę wsypać do dużej miski. Dodać wyrośnięty zaczyn i masę jajeczną. Zacząć wyrabiać ciasto. Podczas wyrabiania dodać roztopione masło. Po wyrobieniu ciasto powinno wyglądać jak gładka, elastyczna masa. Pod koniec dodać spirytus i ponownie wyrobić.
  5. Miskę z ciastem przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 40- 60 minut do wyrośnięcia.
  6. Wyrośnięte ciasto przełożyć na posypany mąką blat i rozwałkować na grubość ok. 1 cm. Wykrawać z niego krążki o średnicy 7 cm.
  7. Na połowę krążków nałożyć nadzienie i przykryć pozostałymi krążkami. Brzegi dobrze zlepić.
  8. Pączki układać na posypanym mąką blacie, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Pączki powinny być leciutkie i puszyste.
  9. Smażyć partiami z obu stron na rozgrzanym tłuszczu (175°C) w dużym garnku. Warto zaznaczyć, że pączki należy wkładać do naczynia wyrośniętą stroną w dół i smażyć ok. 2 minut z jednej strony.
  10. Na końcu można je posypać cukrem pudrem lub polukrować.
od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski