Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2024. Oryginalny, stary przepis na pączki z XIX wieku Lucyny Ćwierczakiewiczowej

mad
Podobno pączki według przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej z XIX wieku są lekkie, puszyste i warte zachodu!
Podobno pączki według przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej z XIX wieku są lekkie, puszyste i warte zachodu! pixabay.com
Stary przepis na pączki. Dawniej to były pączki! Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka popularnych książek kucharskich i poradników dla gospodyń, w wydanej w 1866 roku książce "Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast", proponuje pączki z 20 żółtek i 15 jaj! Smażone oczywiście na „szmalcu”.

Pączki z przepisu z początków XIX wieku? Jak najbardziej! Co ciekawe, niektórzy pokusili się o odtworzenie przepisu z XIX wieku i pączki podobno wychodzą rewelacyjne. Są oczywiście czasochłonne, ale po skosztowaniu warte każdej minuty w kuchni! Wspomnieć należy, że nie zawsze z tymi pączkami było tak różowo… Zanim do pączków dodano drożdży, niejeden na tych pączkach zęby stracił. Ale od początku.

Skąd się wzięły pączki?

Pączki były znane w starożytnym Rzymie. Początkowo nie były przygotowywane na słodko; słodki pączek jest zapewne zapożyczeniem z kuchni arabskiej. Również w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, spożywanego przy zapustach. Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce w XVI wieku. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste. I dobrze, bo wcześniej, jak pisał Jerzy Kitowicz, ksiądz, polski historyk, pamiętnikarz i korespondent polityczny:

„Ciasta także francuskie, torty, pasztety, biszkopty i inne, pączki nawet - wydoskonaliło się to do stopnia jak najwyższego. Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”.

Podobno pączki według przepisu Lucyny Ćwierczakiewiczowej są lekkie, puszyste i warte zachodu!

Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka popularnych książek kucharskich.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka popularnych książek kucharskich. fot.wikipedia

Przepis Lucyny Ćwierczakiewiczowej na pączki:

Pół kwartą mleka gorącego zaparzyć pół kwarty mąki i doskonale wyrobić, gdy przestygnie wlać 4 łuty drożdży, rozdrobnionych w kwaterce mleka zimnego. Gdy to wyrośnie wsypać pół funta cukru, 20 żółtek i 15 całych jaj, dla zapachu trochę gorzkich migdałów i sypać tyle mąki, aby ciasto było wolne. Następnie wyrabiać z godzinę, na wyrabianiu ciasta bowiem zależy dobroć pączków, gdy dostatecznie wyrobione dodać pół funta masła młodego rozpuszczonego trochę; gdy zacznie ciasto dobrze rosnąć, wyrzucić lekko na stolnicę mąką posypaną, rozciągnąć ręką, dobrze nakładać konfiturami, których powinno być wiele i to bez syropu nie inne jak wiśniowe, malinowe lub marmolada gęsta bardzo; zawijać jak pierogi, szklanką obrzynać, obsypać mąką i układać na sito w ciepłem miejscu; jak dobrze podrosną, wrzucać na gorący szmalec wyrośniętą stroną, w czasie smażenia wstrząsać rondlem. Próbować kawałkiem ciasta czy szmalec gorący, gdyż takowy nigdy się nie zagotuje, choćby się spalił; jeżeli ciasto rzucone rumieni się, to już dobre, jeżeli zaś blade, to jeszcze szmalec nie dość gorący. Po wyjęciu natychmiast cukrem obsypać.

***
1 łut – ok. 13 gram (łyżeczka)
pół funta – 0,2 kg (szklanka)
kwarta – 1 litr

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tłusty czwartek 2024. Oryginalny, stary przepis na pączki z XIX wieku Lucyny Ćwierczakiewiczowej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski