Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie nowa aleja reprezentacyjna miasta [WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Budowany elegancki biurowiec zmienia oblicze alei Powstania Warszawskiego
Budowany elegancki biurowiec zmienia oblicze alei Powstania Warszawskiego Fot. Joanna Urbaniec
Inwestycje. Trzeba odnowić żyletkowce. A najpilniejszą potrzebą jest rewitalizacja dawnych zakładów Peterseima. - Mogłyby powstać lofty, instytucja kultury, bary - mówi Janusz Sepioł.

Wjeżdżającym na aleję Powstania Warszawskiego od strony ronda Grzegórzeckiego rzucają się dziś w oczy naprzemienne białe i szklane pasy elewacji nowego biurowca. Jak informuje Skanska Property Poland (inwestor), na 20 tys. mkw. będzie tu w przyszłości pracować ok. 2 tys. osób. Głównym najemcą inwestycji jest firma ABB. Obecnie trwają prace związane z montażem elewacji, a zakończenie budowy zaplanowane jest na koniec roku. Choć kompleks jest jeszcze w budowie, ulica już dzięki niemu nabrała wielkomiejskiego sznytu.

Autor: Małgorzata Mrowiec

A na tym przecież nie koniec: u zbiegu alei Pokoju i al. Powstania Warszawskiego ma powstać nowy Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Z kolei na drugim końcu alei, w rejonie ronda Mogilskiego, mamy się doczekać dokończonego szkieletora.

- To będzie nowa reprezentacyjna aleja miasta, biznesowa - mówi o zmieniającej się w ten sposób alei Powstania Warszawskiego architekt Janusz Sepioł, członek kapituły konkursu architektonicznego Dziennika Polskiego „Kraków - mój dom”. Liczy, że powstanie wielu nowych miejsc pracy wymusi też pojawienie się usług w parterach budynków (gastronomie, sklepy). Ten rejon miasta, który teraz tylko przemierza się z ronda do ronda, mógłby się ożywić.

- Biały biurowiec wyszedł świetnie. Piękny jest projekt nowego urzędu marszałkowskiego. Tylko trzy istniejące biurowce przy tej ulicy, tzw. żyletkowce, na gwałt wymagają odnowy - zwraca uwagę Janusz Sepioł. Trzeba po prostu pozbyć się brudu i zadbać o ich kolorystykę.

Architekt chwali też czynione przymiarki do ewentualnej przebudowy hotelu Chopin przy rodzie Mogilskim, który miałby jeszcze urosnąć w górę. - A pozostaje problem wypełnienia pierzei ulicy. Moim zdaniem przed żyletkowcami mógłby się znaleźć jeszcze jeden biurowiec - mówi Janusz Sepioł.

Natomiast jako najpilniejszą potrzebę wskazuje rewitalizację zabytkowych budynków zakładów Peterseima (do 2006 r. działał tu Erdal). - To jest przyzwoita architektura przemysłowa, która jest w tej chwili zupełnie zdegradowana. Tam mogłyby powstać ładne lofty, jakaś instytucja kultury, restauracje, bary, centrum designu. Nie będzie reprezentacyjnej ulicy miasta, jeśli zakłady Peterseima zostaną w takim stanie - podkreśla.

Maciej Hankus, wiceprzewodniczący Dzielnicy II Grzegórzki przypomina, że już wiele lat temu powstała koncepcja stworzenia z tej alei wielkomiejskiej ulicy z wysoką zabudową. - Gdy zgłaszali się do nas kolejni deweloperzy, martwiliśmy się, że poza gęstą zabudową nic tutaj nie powstanie. Na szczęście pojawił się projekt zielonej Superścieżki, który zresztą początkowo traktowaliśmy z rezerwą. Okazało się jednak, że to przedsięwzięcie nie tylko prywatnych inwestorów, zaangażowała się w nie gmina - mówi przewodniczący „dwójki”.

Paweł Hałat, prezes stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto uważa tymczasem, że arteria nie stanie się modnym traktem bez ograniczenia prędkości pojazdów i większej ilości przejść dla pieszych. - A na to praktycznie nie ma szans - mówi aktywista. O ile widzi on szansę w rewitalizacji budynków po byłej fabryce Erdal, to nie wierzy w transformację całej alei Powstania Warszawskiego. - Kilka nowych budynków niczego nie zmienia. To nadal będzie trasa przelotowa, a jej zagospodarowanie to naturalna kolej rzeczy - mówi Paweł Hałat. - Szkoda, że teren wzdłuż alei jest zabudowywany za pomocą wuzetek, a nie ma dla niego planu miejscowego. Paradoksem jest również sama Superścieżka, ponieważ z założenia powinna ona biec wzdłuż ulicy o wyciszonym ruchu samochodowym, a nie wielkiej arterii, jaką jest aleja Powstania Warszawskiego - dodaje.

Zagłosuj na dobrą architekturę!

Przypominamy: Trwa nasz Plebiscyt „Kraków - mój dom”. Służy on prezentacji i docenieniu nowych oraz odnowionych obiektów, które zwracają uwagę i sprawiają, że Kraków staje się coraz piękniejszy. Zachęcamy krakowian, naszych Czytelników do udziału w głosowaniu, które pozwoli wyłonić laureatów plebiscytu.

Głosy można oddawać na trzy sposoby: drogą SMS-ową, poprzez kliknięcie na przycisk „GŁOSUJ” na stronie www.dziennikpolski24.pl

oraz za pośrednictwem aplikacji Facebook. Regulamin i szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.dziennikpolski24.pl.
(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski