To Chińczycy wybudują nową zakopiankę z Rdzawki do Nowego...

To Chińczycy wybudują nową zakopiankę z Rdzawki do Nowego Targu [WIZUALIZACJA]

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

To Chińczycy wybudują nową zakopiankę z Rdzawki do Nowego Targu [WIZUALIZACJA]
1/4
przejdź do galerii
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę kolejnego odcinka zakopianki - z Rdzawki do Nowego Targu. Wybrano ofertę złożoną przez firmę Stecol Corporation z Chin. Koszt zadania wyceniony przez tego wykonawcę wynosi 706 mln 244 tys. zł a czas realizacji inwestycji 49 miesięcy.
Zobacz galerię
W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga klasy GP, o długości 16,1 km, z czterema pasami (po dwa każdym kierunku, o szerokości jezdni 2x3,50 metra). Na nowo wybudowanej trasie powstaną cztery węzły drogowe: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe oraz 22 obiekty inżynierskie - mosty, wiadukty, estakady.

- Wybudowane zostaną drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, kanalizacja i odwodnienie, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt) oraz przebudowana infrastruktura techniczna - informuje Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Firma, która wygrała przetarg w pierwszej kolejności będzie musiała zająć się zaprojektowaniem nowej zakopianki, a potem uzyskaniem pozwolenia na budowę (decyzji ZRID). Dopiero potem fizycznie rozpoczną się prace budowlane. Całość ma zająć nie więcej jak 49 miesięcy. - Czas ten będzie liczony od momentu podpisania umowy. To nastąpi dopiero po ty, gdy minie okres odwoławczy od wyniku przetargu - dodaje Iwona Mikrut.

Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. na tym odcinku panuje średni ruch dobowy na poziomie 14 007 – 18 082 pojazdów/dobę. W okresie weekendów, ferii i wakacji ruch ten znacznie wzrasta, tworzą się korki. Do tego dochodzą liczne zjazdy, zabudowa wzdłuż istniejącej drogi, ruch pieszych, co stwarza duże utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz lokalnym.

Według GDDKiA, atrakcyjność turystyczna Podhala i związane z tym duże natężenie średniego ruchu dobowego i jeszcze większe weekendowego, budowa drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Rabki Zdroju oraz istniejący dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 47 z Chabówki do Rdzawki, uzasadniają kontynuację budowy odcinka dwujezdniowego z Rdzawki do Nowego Targu. W mieście tym krzyżują się drogi krajowe nr 47 i 49 oraz droga wojewódzka w kierunku Czarnego Dunajca, rozprowadzające ruch na Podhalu. Budowa drogi dwujezdniowej do Nowego Targu umożliwi szybsze i bezpieczniejsze połączenie Podhala i Zakopanego z innymi regionami kraju.

W 2016 roku rozpoczęła się budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 od Lubnia do Rabki Zdroju, którą na czas realizacji podzielono na trzy mniejsze odcinki. Droga ekspresowa zakończona będzie węzłem Zabornia w Rabce Zdroju, do którego dobudowany zostanie jeszcze fragment DK47 (dwujezdniowy) do Chabówki i tam włączony będzie do istniejącej już dwujezdniowej drogi krajowej nr 47 z Chabówki do Rdzawki. Od tego miejsca kontynuowana będzie budowa drogi dwujezdniowej do Nowego Targu.

W efekcie prowadzonych inwestycji połączony zostanie Kraków z Nowym Targiem , na całym przebiegu, drogą dwujezdniową. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na czas przejazdu i bezpieczeństwo ruchu dla wszystkich osób wyjeżdżających z różnych regionów kraju na Podhale i pod Tatry.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!WIDEO: Barometr Bartusia. Piękna twarz polskiego kapitalizmu

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tragedia

nie dozyje calej zakopianki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

O Jezu 48 miesiacy? 16 km!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
głupota!

tom (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Po co tu wpuszczacie Chińczyków?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Coś podobnego?!

Nowa Lepsza Pani Rzecznik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Wybrano oczywiście najtańszą ofertę? Kiedy można spodziewać się kolejnej fali samobójstw polskich podwykonawców?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zakopianczyk

zak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Miasto Zakopane zostanie zalane samochodami .Masakra.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ciekawski

ciekawski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Kiedy ekspresówka z Krakowa do Myślenic ? może nie mają w planach ?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nigdy

Abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nigdy nie powstanie ten odcinek. Jego nie tylko nie ma w planach ale nawet nie ma wstępnego założenia co do przebiegu bo teren jest trudny a co gorsza bardzo gęsto zabudowany a obecnej drogi nie da...rozwiń całość

Nigdy nie powstanie ten odcinek. Jego nie tylko nie ma w planach ale nawet nie ma wstępnego założenia co do przebiegu bo teren jest trudny a co gorsza bardzo gęsto zabudowany a obecnej drogi nie da się doprowadzić do standardu Szwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
49 miesiecy?

to jakies jaja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

16 km - 4 lata? Ech ma ta zakopianka pecha. Buduja ją kilkoma robotnikami i samymi łopatkami.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co się wypowiadasz skoro się nie znasz?

Swell (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Sama budowa potrwa najwyżej połowę tego czasu. To uzyskanie wszystkich warunków, uzgodnień, decyzji, pozwoleń, odstępstw itp. zajmie większość czasu. Już pomijając fakt że takiej inwestycji się...rozwiń całość

Sama budowa potrwa najwyżej połowę tego czasu. To uzyskanie wszystkich warunków, uzgodnień, decyzji, pozwoleń, odstępstw itp. zajmie większość czasu. Już pomijając fakt że takiej inwestycji się przez noc nie zaprojektuje. Sami geodeci którzy będą przygotowywać dla projektantów mapę posiedza w terenie kilka miesięcy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bodej ta bodej

MIESZKANIEC 123 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

a to zakopane to nie Podhale tępaku ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?