Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To, co się da, podziel na dwa…

Włodzimierz Jurasz
Po(d)gląd na świat. Czy oglądacie Państwo w TVN nową edycję teleturnieju „Milionerzy”? Ja czasem rzucam okiem, ale z coraz mniejszą ochotą…

Przyznać jednak muszę, że mój brak entuzjazmu lokuje mnie w mniejszości. Na przykład (według danych Nielsen Audience Measurement dla portalu wirtualnemedia.pl) świąteczny odcinek specjalny, z udziałem celebrytów grających na cele charytatywne, zajął wśród najchętniej oglądanych programów drugie miejsce, przekraczając 4 miliony widzów (zwyciężył serial „M jak miłość” z 5 milionami). Co jednak najciekawsze, teleturniej budzi nie tylko zainteresowanie, ale i emocje. Nie zawsze pozytywne.

Przed paroma tygodniami ostrą reakcję internautów wzbudził odcinek, w którym pytano, jakie programy ogląda nocami Jarosław Kaczyński (odpowiedź prawidłowa: rodeo). W poprzednim tygodniu z kolei padło pytanie: lider którego ugrupowania powiedział: „Jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami, w przeciwieństwie do niektórych” (chodzi oczywiście o Jarosława Kaczyńskiego). Za każdym razem w sieci, wśród urażonych zwolenników PiS, zawrzało. Oskarżano TVN o zadawanie pytań mających stawiać prezesa w niekorzystnym świetle, o pomijanie dających się również wykorzystać wypowiedzi polityków opozycji.

Mnie do „Milionerów” trochę zniechęca jeszcze coś innego - nachalne lansowanie własnego programu (nie tylko politycznego). Oto przed paroma dniami na etapie eliminacji należało uszeregować wedle podanego (trudnego) klucza postaci z serialu TVN „Belle Epoque” (tylko jedna uczestniczka zrobiła to prawidłowo). Czyli - jeśli ktoś regularnie TVN nie ogląda - na zwycięstwo nie miał szans.

Oczywiście takie jest wilcze prawo każdej stacji do preferowania własnych wiernych widzów i trudno mieć jej to za złe. Zastanawia mnie jednak problem ogólniejszy. Już nie tylko programy polityczne kierowane są do określonej grupy widzów (np. „Szkło kontaktowe” w TVN24 vs. „W tyle wizji” w TVP Info). Wygląda na to, że podział polskiego społeczeństwa na dwie coraz słabiej kontaktujące się ze sobą grupy obejmuje kolejne sfery naszego (wspólnego?) życia…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski