Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To idzie awangarda. W Kamienicy Szołayskich czeka nas ciekawy pokaz klasyków XX wieku

Łukasz Gazur
Na wystawie zobaczymy dzieła gwiazd awangardy XX wieku - w tym Władysława Strzemińskiego
Na wystawie zobaczymy dzieła gwiazd awangardy XX wieku - w tym Władysława Strzemińskiego Fot. archiwum
Od piątku, 10 marca, Muzeum Narodowe w Krakowie - Kamienica Szołayskich. Polska awangarda rodziła się pod Wawelem. Nic więc dziwnego, że właśnie Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę jej poświęconą.

A obok dzieł najbardziej znanych nazwisk sztuki polskiej - Katarzyny Kobro, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego - pojawią się prace najważniejszych artystów świata - jak Fernand Léger, Edward Munch, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian czy Aleksander Archipenko.

„Awangardowe ruchy pierwszej ćwierci XX wieku niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, intelektualny, a w niektórych wypadkach także społeczny i polityczny. Najczęściej towarzyszył im optymizm, wiara w możliwość naprawy świata i radykalną przemianę człowieka” - piszą twórcy wystawy.

„Dwie wojny światowe i doświadczenie totalitaryzmów - komunizmu i faszyzmu - zmieniły to nastawienie. Dlatego dialog międzypokoleniowy nie jest zjawiskiem epigońskim, choć obarczona traumami sztuka drugiej połowy XX wieku rzadko zdobywa się na autentyzm awangardy, uwikłana w zbyt często wykorzystywane pokusy postmodernizmu lub uciekając w estetykę kampu. Tym samym pojawia się pytanie o aktualność awangardy, o inspiracje i znaczenia w niej odnajdywane, a także jej siłę oddziaływania” - dodają kuratorzy.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się eseje historyków sztuki oraz znawców ruchów awangardy omawiające tę niezwykle istotną i wciąż żywą tradycję sztuki.

Wcześniej wystawa „Potęga awangardy. Teraz i wtedy” była prezentowana w słynnym Centre for Fine Arts BOZAR w Brukseli od 29 września 2016 do 22 stycznia 2017. Przygotowana została w ramach obchodów 100-lecia pierwszej wojny światowej.

Kuratorami krakowskiej odsłony tego pokazu są Andrzej Szczerski i Magdalena Czubińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski