MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To jedna z najbardziej ekstrawaganckich budowli Krakowa. Perła dla koneserów architektury. Co skrywa kościelna warownia obok Zakrzówka?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kraków. Centrum Resurrectionis, Kościół Emaus - wybudowano w latach 1985–1996 w stylu postmodernistycznym według projektu architekta Dariusza Kozłowskiego, pracownika Politechniki Krakowskiej.
Kraków. Centrum Resurrectionis, Kościół Emaus - wybudowano w latach 1985–1996 w stylu postmodernistycznym według projektu architekta Dariusza Kozłowskiego, pracownika Politechniki Krakowskiej. Andrzej Banas / Polska Press
Siedziba Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa przy ulicy ks. Stefana Pawlickiego 1 w Krakowie. Inaczej zwane Centrum Resurrectionis lub Kościołem Emaus. Kompleks budynków kościelnych, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury postmodernistycznej w Polsce, może budzić ciekawość i zdziwienie. Strzelista wieża z jakby otwartych dachem, która może kojarzyć się z silosem na rakiety. Przytulona do niej budowla w kształcie niedomkniętego trapezu z gęsto posianymi oknami w kształcie łuków, jakby pęknięta przy głównym wejściu do kompleksu. Samo wejście... w kolorze różu. Dookoła niższe budynki z wieżami, przypominające mury, koszary. Trudno tego miejsca nie skojarzyć z twierdzą, czy warownią. A co skrywa w środku?

To zespół obiektów Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia XX. Zmartwychwstańców – Centrum Resurrectionis noszący nazwę Droga Czterech Bram obejmuje również oprócz domu seminaryjnego i mieszkalnego: kościół pod wezwaniem Emaus, kaplicę domową pod wezwaniem św. Jana Vianneya i kaplicę pod wezwaniem św. Józef.

Centrum Resurrectionis, Kościół Emaus wybudowano w latach 1985–1996 w stylu postmodernistycznym według projektu architekta Dariusza Kozłowskiego, pracownika Politechniki Krakowskiej oraz arch. Wacława Stefańskiego i arch. Marii Misiagiewicz.

Zgromadzenie nie miało swych początków w Polsce, Krakowie. Pierwszą działalność prowadziło w Paryżu i Rzymie. Podejmowało też wyzwania w Bułgarii oraz USA. Następnie pojawiła się placówka we Lwowie, a dopiero później w Krakowie. Zgromadzenie to bardzo rozbudowana organizacja kościelna. Ma dziś około 16 placówek w Polsce, a ponadto w Australii, Bułgarii, Austrii, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Włoszech.

W Krakowie zgromadzenia prowadzi oczywiście działalność duszpasterską, ale także naukową. Ma pokaźną bibliotekę. W kompleksie jest też Bursa Akademicka im. o. Waleriana Kalinki. Jak czytamy na jej stronie internetowej: "Bursa posiada 21 pokoi dwuosobowych. Każdy pokój wyposażony jest we własną łazienkę z prysznicem oraz WC. Czynsz za miejsce w pokoju wynosi miesięcznie 670,00 zł od osoby. Istnieje także możliwość wynajęcia pokoju na wyłączność. Cena takiego wynajmu wynosi 1090,00 zł. W cenę wliczone są media, za wyjątkiem opłaty za gospodarowanie odpadami. Opłata ta jest co miesiąc doliczana do czynszu, a jej wysokość zależy od stawek ustalonych przez Gminę Kraków. W ramach opłaty czynszowej, do dyspozycji mieszkańców bursy, pozostaje zaplecze sportowe i rekreacyjne."

Oczywiście działa tu również kilka wspólnot katolickich, w tym nastawionych szczególnie na ludzi młodych - oaza ruchu Światło-Życie, wspólnota modlitewna "Barka", wspólnota "Galilea", Bractwo św. Jozafata, Bracia Zewnętrzni.

Prowadzone jest oczywiście seminarium i duszpasterstwo powołań.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. Polska Prowincja Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa liczyła sobie:

  • bracia – 8;
  • biskup – 1;
  • kapłani – 147;
  • diakoni – 2;
  • klerycy – 3;
  • junioryści – 0;
  • nowicjusze – 1;

Łącznie: 161 zakonników po ślubach + 1 nowicjusz = 162 członków Prowincji.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski