To jedno z najwyżej położonych osiedli w Krakowie. Kiedyś było miejscem dla zasłużonych przy budowie Nowej Huty 25.03.23

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Domki jednorodzinne i długi blok na najwyższym punkcie osiedla
Domki jednorodzinne i długi blok na najwyższym punkcie osiedla Marcin Banasik
Osiedle początkowo miało stać się miejscem, gdzie będą mieszkali sami najbardziej zasłużeni dla budowania Nowej Huty, jednakże z czasem przekształciło się w dostępny dla wszystkich obszar, gdzie wzniesiono wiele bloków mieszkalnych. Jest to też jedno z najwyżej położonych osiedli w Krakowie i jedno z najbardziej zielonych. Zobaczcie, jak to miejsce prezentuje się na zdjęciach z drona.

Stok tylko dla wybranych?

Ze względu na swe walory widokowe i czyste powietrze osiedle jest bardzo cenionym miejscem zamieszkania. W końcu lat 70. i w latach 80. zbudowano na Stokach tak zwane „osiedle Domków Jednorodzinnych”, a także jeden z najdłuższych bloków w Krakowie znajdujący się przy ul. Sándora Petőfiego (10–26).

Jest tu też kilka Rodzinnych Ogródków Działkowych, w których warzywa i owoce uprawiają mieszkańcy okolicznych bloków. W centralnej części osiedla znajduje się park kieszonkowy "Prehistoryczny Ogród Krakowian".

Na terenie osiedla zlokalizowany jest fort główny artyleryjski 49 „Krzesławice” – typowy jednowałowy fort artyleryjski stanowiący ważny element północno-wschodniego odcinka, tak zwanego III pierścienia austriackich umocnień Twierdzy Kraków. Otoczenie fortu stanowi rolę parku rekreacyjnego z alejkami i ławkami.

Egzekucje polskich patriotów

Pomnik w pobliżu tego ostatniego upamiętnia tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, kiedy w 12 egzekucjach śmierć z rąk Niemców poniosło 440 osób, w tym wielu przedstawicieli krakowskiej inteligencji. Na początku II wojny światowej fort przejęli Niemcy i wywieźli z niego całą zgromadzoną amunicję. Od 11 listopada 1939 roku do 15 października 1941 roku w forcie (a dokładniej w fortecznych fosach) miały miejsce egzekucje polskich patriotów – więźniów z Montelupich i więzienia w klasztorze św. Michała w Krakowie (przy ulicy Senackiej). Pod koniec 1945 roku (od 15 października do 6 grudnia) nastąpiła ekshumacja 440 zwłok z 29 grobów i przeniesienie ciał do zbiorowej mogiły na zapolu fortu.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To jedno z najwyżej położonych osiedli w Krakowie. Kiedyś było miejscem dla zasłużonych przy budowie Nowej Huty 25.03.23 - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie