Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już tradycja: w Muzeum Krakowa wybiorą najpiękniejsze drzewko emausowe

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Trwa 10. edycja konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe
Trwa 10. edycja konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od dziesięciu lat w okresie poprzedzającym Wielkanoc krakowianie przygotowują drzewka emausowe, a Muzeum Krakowa wybiera najpiękniejsze prace. Już można przygotowywać prace do jubileuszowej edycji konkursu. Zwycięzców poznamy w Niedzielę Palmową, 24 marca.

"W 2024 roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprosiło Państwa do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Z pewną obawą oczekiwaliśmy wówczas na pierwsze prace, nie wiedząc, czy nasz pomysł spotka się z Państwa zainteresowaniem. Jednak szeroki odzew, a przede wszystkim kreatywność twórców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania" - wspomina Muzeum Krakowa.

Przez tę dekadę krakowanie wykazali się wielką kreatywnością w tworzeniu drzewek emausowych. O tym, że pomysł Muzeum Krakowa przypadł mieszkańcom do serc świadczyć mogą choćby drzewka wykonane podczas pandemii, kiedy to do tradycyjnego konkursu dołączyła jego internetowa odsłona, kontynuowana do dziś. Przez lata istnienia konkursu swoje prace zgłaszali nie tylko mieszkańcy Krakowa, wpływały nawet z zagranicy, jak informuje Muzeum Krakowa.

Tegoroczne prace konkursowe zobaczymy w sobotę 16 marca. Tego dnia od godziny 10.00 do 12.00 będzie można zgłosić udział w konkursie.

" O godzinie 12.00 autorzy wraz pracami konkursowymi przejdą w barwnym korowodzie z Placu Szczepańskiego do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione w salach ekspozycyjnych na II piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji, w której, z uwagi na rozmiar i ciężar pracy konkursowej wystąpią trudności z jej przenoszeniem w korowodzie, prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (16 marca 2024 r.) w godzinach 13.00 do 14.00 bezpośrednio do Pałacu Krzysztofory, jednak bardzo prosimy, aby były to jedynie naprawdę nieliczne wyjątki. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii" - zapowiadają muzealnicy.

Najpiękniejsze drzewka emausowe poznamy 24 marca, w Niedzielę Palmową, o godz. 15.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Drzewka będzie można oglądać podczas wystawy pokonkursowej na II piętrze Pałacu Krzysztofory od 24 marca do 19 maja.

Podobnie jak w ubiegłych latach prace można zgłaszać także w konkursie internetowym, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego.

"Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego ([email protected]) w terminie od 18 do 21 marca 2024 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału, (czyli od 22 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 28 marca 2024 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień i innych pozytywnych reakcji pod wybranym zdjęciem. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online" - wyjaśnia Muzeum Krakowa.

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia.

Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już tradycja: w Muzeum Krakowa wybiorą najpiękniejsze drzewko emausowe - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski