Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To krakowskie osiedle ma korty, boiska, siłownię na powietrzu, przedszkola i żłobki. Jak to możliwe?

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fot. Janusz Michalczak
Jak radzą sobie instytucje typu non-profit konkurujące na rynku mieszkaniowym z komercyjnymi spółkami deweloperskimi? Przykład SM Śnieżka pokazuje, że można się od nich wiele nauczyć.

Trwa konkurs o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła 2018, któremu patronuje ,,Dziennik Polski”. Sąd konkursowy, pracujący pod przewodnictwem prof. Andrzeja Wyżykowskiego, ma już za sobą pierwsze zakwalifikowane do finału inwestycje, które zgłosiło 12 firm budujących obiekty mieszkaniowe. Zespół trzech budynków przy ul. Agatowej na Złocieniu był pierwszym z oglądanych. SM Śnieżka, która w roku 1994 rozpoczynała tu działalność inwestycyjną w szczerych polach, jest dzisiaj unikatem - może obok krakowskiej SM Grodzka - nie tylko w skali krakowskiej, ale i ogólnopolskiej.

Lata z powodzeniem wykorzystane

Każdemu z etapów powstającego osiedla towarzyszy realizacja kolejnych obiektów infrastruktury technicznej i społecznej. Powstały tu liczne sklepy spożywcze, dwa niepubliczne przedszkola i żłobek, pizzeria, a ostatnio również myjnia samochodowa. Mało tego: mieszkańcy mają do dyspozycji również dwa boiska do koszykówki i kometki, pełnowymiarowy kort oraz siłownię zewnętrzną typu Street Workout Park.

Do konkursu zgłoszony został etap, który tworzą trzy kameralne obiekty mieszkaniowe ze 146 lokalami mieszkalnymi o powierzchni od 27 do 70 mkw. Znajduje się tu również aż 158 miejsc postojowych w garażach podziemnych pod budynkami i 34 ogólnodostępnych nieodpłatnych na zewnątrz budynków.

W ramach tej inwestycji powstały trzy atrakcyjne place zabaw: jeden ogólnodostępny z dwoma nowoczesnymi urządzeniami zabawowymi oraz dwa dla przedszkola, a także dwa place rekreacyjne do wypoczynku na świeżym powietrzu. Place zabaw są ogrodzone, dwa z nich mają gąbczastą, bezpieczną powierzchnię, a także nowoczesne zestawy do zabaw przypominające wyglądem wóz strażacki i łódź z piaskownicą. Są tu także trzy lokale usługowe: sklep spożywczy, gabinet weterynaryjny i lokal przygotowany pod gabinet kosmetyczny.

W budynku przy ul. Agatowej 27 powstało przedszkole o pow. 342,21 mkw. z czterema przestronnymi salami dla dzieci, z łazienkami oraz ogrodzonym tarasem i placem zabaw.

Wkrótce będzie połączenie kolejowe

Bolączką tego zespołu mieszkaniowego jest kłopotliwy dojazd przez nieustannie zatłoczoną ul. Półłanki. To ma się jednak wkrótce zmienić.

- Trwa budowa przystanku kolejowego „Złocień”, na wysokości ulicy Złocieniowej - podkreśla Stanisława Barska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Śnieżka. - Inwestycja ta prowadzona jest w ramach szybkiej kolei aglomeracyjnej, która w przyszłości umożliwi szybki dostęp do centrum miasta. Ponadto od strony północno-wschodniej Osiedla trwa budowa ul. Domagały, która zakończy się jesienią 2018 roku, co ułatwi dostęp do ulicy Christo Botewa i dalej do wschodniej obwodnicy miasta Krakowa (droga S7).

Walorem osiedla Złocień jest różnorodna, z talentem urządzona roślinność. Prowadzone są w nim liczne nasadzenia kwitnących drzew i krzewów. Na pochwałę zasługuje również fakt zachowania w nim starodrzewu, między innymi licznych dębów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski