MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To lek na stres, depresję, cukrzycę i otyłość. Obejrzyj, a zechcesz uprawiać sport. Zobacz za darmo film „Jak ruchem zmienić umysł”

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Film dokumentalny „Jak ruchem zmienić umysł” pokazuje związek ciała z umysłem i wpływ ćwiczeń fizycznych na nasze samopoczucie oraz odczuwanie dobrostanu psychicznego.
Film dokumentalny „Jak ruchem zmienić umysł” pokazuje związek ciała z umysłem i wpływ ćwiczeń fizycznych na nasze samopoczucie oraz odczuwanie dobrostanu psychicznego. freepik.com
We współczesnym świecie zapominamy o znaczeniu aktywności fizycznej w życiu człowieka. Tymczasem ma ona niebagatelny wpływ na zdrowie psychofizyczne, warto więc wrócić do korzeni – podkreślają eksperci zaangażowani w tworzenie nowego filmu dokumentalnego „Jak ruchem zmienić umysł”. W produkcji udział wzięli m.in. Maciej Stuhr, Cezary Pazura czy dr Joanna Wojsiat, którzy opowiedzieli o fundamentalnym znaczeniu sportu w codziennym życiu i własnych doświadczeniach.

Spis treści

„Jak ruchem zmienić umysł” – film, po którym chce się uprawiać sport

Na depresję choruje blisko 4 miliony Polek i Polaków. Co 4. Polak miał przynajmniej raz w życiu rozpoznane zaburzenie zdrowia psychicznego. Nadmierne tempo życia oraz ciągły stres uszkadzają psychikę i prowadzą do zaburzeń lękowych. 35 proc. Polaków obawia się o swoje zdrowie psychiczne – to dane rozpoczynające film „Jak ruchem zmienić umysł”, które ukazują skalę aktualnego kryzysu zdrowia psychicznego. Jak podkreślają realizatorzy filmu dokumentalnego – Fundacja Veritas, dr Joanna Wojsiat oraz Mojo Movies, film odkrywa możliwości naszego ciała i umysłu, a także udowadnia, że aktywność fizyczna ma istotny wpływ na ludzką psychikę.

Występujący w filmie Maciej Stuhr, aktor i reżyser, podkreśla, że w jego życiu sport jest bardzo ważny.

Sport towarzyszył mojemu życiu od wczesnych lat, oczywiście w sposób amatorski. Lubiłem ruch zawsze, lubiłem grać w piłę z chłopakami w szkole, jeździć na rowerze, uwielbiałem wodę i wszystko, co się z wodą wiązało – mówi Maciej Stuhr.

Sportowym przełomem w jego życiu było rozpoczęcie treningów triatlonowych (aktor promował tę dyscyplinę).

Dopiero wtedy zrozumiałem sens, wartość i dobroczynność sportu, jego wpływ na moje życie psychiczne i fizyczne. Dziś nie uprawiam go codziennie, ale codziennie za nim tęsknię, jak go nie uprawiam. I staram się to robić jak najczęściej. Czasami jest to niemożliwe z różnych powodów: zdrowotnych czy zbyt napiętego kalendarza – wyjaśnia Maciej Stuhr.

Ruch lekiem na kryzys zdrowia psychicznego

Doktor Joanna Wojsiat, neurobiolożka, biochemiczka i popularyzatorka nauki zaznacza, że aktywność fizyczna ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia psychofizycznego człowieka. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, neurodegeneracyjnych i psychicznych związanych ze zdrowiem metabolicznym. W opinii ekspertki kluczowe przy wyborze aktywności fizycznej jest to, żeby uprawiać dyscyplinę, którą się lubi, i do niczego się nie zmuszać.

Powinniśmy traktować ruch jako coś, co nas karmi, nagradza, jest fajnym przerywnikiem w ciągu dnia. Nie lubisz chodzić na siłownię, nie chodź. Możesz ćwiczyć z własną masą ciała, możesz też chodzić bardziej dynamicznie. Ruch to jest przywilej – mówi dr Joanna Wojsiat.

Przestrzega przed nakładaniem na siebie zbyt trudnego planu treningowego, który zamiast pomóc, może zniechęcić do uprawiania ruchu zwłaszcza na początku przygody ze sportem.

Nie należy myśleć „godzinny spacer albo nic”. Wtedy łatwo znaleźć wymówkę, że brakuje czasu. Na początku może to być dziesięć minut ruchu. Szukajmy aktywności, która sprawia radość – wskazuje dr Joanna Wojsiat.

Ćwiczenia poprawiają humor, łagodzą trudne emocje

Zgodnie z wynikami badania MultiSport Index 2023, 95 proc. aktywnych fizycznie Polaków przyznaje, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ na samopoczucie, a 89 proc. jest zdania, że regularnie podejmowana aktywność fizyczna redukuje stres i trudne emocje.

Film „Jak zmienić ruchem umysł” to ważny, merytoryczny projekt, który współgra z działaniami i celami, jakie przyświecają markom MultiSport i MultiLife – stąd partnerstwo w ramach filmu było dla nas naturalne. Wierzymy, że aktywność fizyczna to niezbędny składnik dobrostanu – zaznacza Dorota Szostek, dyrektor marketingu Benefit Systems, twórcy programu MultiSport i MultiLife.

Wskazuje, że w Polsce wciąż co trzeci dorosły Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet raz w miesiącu. Dlatego, jej zdaniem, niezwykle ważne są merytoryczne projekty, budujące świadomość i zachęcające do podejmowania aktywności fizycznej.

Mamy ogromną nadzieję, że zarówno głos praktyków, jak i ekspertów, stanie się inspiracją do rozpoczęcia lub utrzymania aktywnego stylu życia – mówi Dorota Szostek.

Zadbaj o swój dobrostan. Sport wpływa na ciało i umysł

Patrycja Witkowska, prezeska Fundacji Veritas, podkreśla, że film „Jak ruchem zmienić umysł” uświadamia widzom, że wszystko, co dotyczy ich ciała, dotyczy również umysłu i wpływa na ich życie.

Warto tworzyć filmy o tym, jak ważna w naszym życiu jest aktywność fizyczna. Przede wszystkim dlatego, że takie treści są bardzo edukacyjne i pogłębiają naszą świadomość na temat tego, jak dzięki aktywności fizycznej możemy poprawiać zdrowie psychiczne – mówi Patrycja Witkowska.

Przedstawiciele studia Mojo Movies wyjaśniają, że zrobili film o aktywności fizycznej, ponieważ ten temat jest im bliski.

Chcieliśmy pokazać innym ten wątek. Uznaliśmy, że jest to ważne, żeby o tym opowiedzieć. Ruch to jest coś, co mamy zawsze przy sobie. Jeżeli jesteśmy sprawni, nie kosztuje nas nic, nie musimy niczego kupować. Wystarczy, że się ruszymy – tłumaczy Dominik Sobolewski z Mojo Movies.

Obejrzyj film „Jak ruchem zmienić umysł” za darmo:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To lek na stres, depresję, cukrzycę i otyłość. Obejrzyj, a zechcesz uprawiać sport. Zobacz za darmo film „Jak ruchem zmienić umysł” - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski