Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie jest dobra zmiana. Nie pomoże uczciwym firmom

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Sylvia Dabrowa
Kontrowersje. PiS miało „słuchać Polaków”. A forsuje „reformy” bez konsultacji ze związkowcami i pracodawcami.

Poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest ważna i konieczna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji i z zachowaniem standardów stanowienia prawa. Reforma nie może koncentrować się na sprawach personalnych, potrzebne są za to realne zmiany w mechanizmach i narzędziach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - piszą we wspólnym stanowisku członkowie Rady Dialogu Społecznego: Związek Rzemiosła Polskiego, Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club oraz Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Podkreślają, że jako członkowie RDS, reprezentujący organizacje pracodawców i związków zawodowych, „chcieliby mieć możliwość wyrażenia poglądów w tak ważnych sprawach systemowych”. Zwracają uwagę, że „projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest kolejnym aktem kluczowym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce zgłoszonym jako projekt poselski i procedowanym bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, co może spowodować złą jakość stanowionego prawa”. Przypominają, że w ten sam sposób partia rządząca zmieniła już wiele bardzo ważnych przepisów - systemowych i gospodarczych.

„Rezygnacja ze ścieżki rządowej, oczywistej przy generalnych zmianach ustrojowych, pozbawia obywateli, środowiska prawnicze oraz przedsiębiorców możliwości konsultacji, a tym samym wpływu na funkcjonowanie, niezbędnego w demokracji, trójpodziału władzy. Lekceważenie dialogu społecznego nie buduje zaufania i kapitału społecznego, niezbędnego dla rozwoju Polski” - piszą sygnatariusze listu.

Podkreślają, że wszystko to nie buduje zaufania obywateli do państwa i prawa w relacjach pracodawca - pracownik, także w kontekście potencjalnych sporów w sprawach pracowniczych. Sami przedsiębiorcy obawiają się bezpośredniego wpływu polityków na władzę sądowniczą wszystkich szczebli. Zdaniem pracodawców i związkowców, forsowane zmiany „szkodzą wizerunkowi Polski w oczach przyszłych i już obecnych w naszym kraju inwestorów. Stabilność i przewidywalność systemu prawa są bowiem absolutnie kluczowe”.

Zdaniem pracodawców i związkowców, reforma Temidy nie może koncentrować się na sprawach personalnych, potrzebne są za to realne zmiany w mechanizmach i narzędziach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

- Wszystkie reformy prawne zainicjowane przez PiS skupiają się na personaliach, czyli tym, „czyi mają być sędziowie”, kto ma ich powoływać i nadzorować. Nie ma tu mowy o szybkim, sprawnym, a zarazem kompetentnym i sprawiedliwym orzekaniu sądów, a to ma z punktu widzenia przedsiębiorców kluczowe znaczenie. Obecny czas oczekiwania na rozstrzygnięcie wielu spraw gospodarczych jest zbyt długi, a czasem wręcz zagraża istnieniu firm. Tego problemu tzw. reformy ministra Zbigniewa Ziobry w żaden sposób nie rozwiązują - podkreśla dr Łukasz Bernatowicz, ekspert prawny BCC.

Zwraca uwagę, że sprawy w sądach cywilnych i gospodarczych ciągną się niemiłosiernie - średnio po trzy lata - z powodu przestarzałych i uciążliwych procedur, pozwalających stronom, zwłaszcza nieuczciwym dłużnikom, grać na zwłokę. Gigantycznym, zgłaszanym od lat, problemem jest także brak odpowiedniej liczby kompetentnych biegłych, przez co na opinie trzeba czekać nawet latami (!), a bywa, że i tak są one merytorycznie fatalne, przez co trzeba je powtórnie zlecać komu innemu.

Zdaniem przytłaczającej większości ekspertów, sądy gospodarcze trzeba wzmocnić kadrowo, bo nie wszystkie stanowiska sędziowskie są odsadzone, brakuje też asystentów, którzy odciążyliby sędziów, by ci mogli się skupić na orzekaniu, nie tracąc czasu na sprawy błahe, biurokratyczne i techniczne.

- To w ogóle nie jest przedmiotem tej „reformy”! Forsowane zmiany mają charakter czysto polityczny i nijak nie ułatwią prowadzenia działalności gospodarczej, ani dużym, ani drobnym przedsiębiorcom. Nie tego się od rządu i partii władzy spodziewamy - mówi rozczarowany dr Bernatowicz.

Krzysztof Bosak: Jesteśmy za reformą, ale nie w takim wydaniu

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski