Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nowe miejsce, gdzie można prosić o pomoc

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Centrum Środowiskowym. Projekt  wsparł  powiat wielicki
W Centrum Środowiskowym. Projekt wsparł powiat wielicki fot. Jolanta Białek
Powiat. W Wieliczce powstało Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Uruchomiono też specjalną infolinię dla osób cierpiących na różnego typu zaburzenia oraz dla ich rodzin.

To pierwsza tego typu inicjatywa w regionie. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy mieści się przy ulicy Piłsudskiego, w sąsiedztwie Kampusu Wielickiego (w obiekcie, który przed kilku laty zajmował sanepid). Nową placówkę otwarto w ramach projektu realizowanego przez Fundację „Leonardo”, która od ponad 10 lat prowadzi w Wieliczce Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z problemami psychicznymi.

Środowiskowe Centrum ma zapewnić wsparcie społeczne i medyczne osobom w trakcie i po kryzysach psychicznych. To instytucja łącząca trzy funkcje: profilaktykę, leczenie i rehabilitację społeczną chorych. W placówce są m.in. gabinety lekarskie i miejsce dla organizowania spotkań grup wsparcia. - Planujemy uruchomienie także interwencyjnych miejsc noclegowych - zapowiada Aneta Walter, dyrektora ŚDS w Wieliczce.

Nowa placówka ma zasięg powiatowy. Do współpracy zaproszono Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, ośrodki pomocy społecznej oraz inne instytucje i zespoły działające w obszarze szeroko rozumianego zdrowia psychicznego we wszystkich wielickich gminach. - Chcemy jak najszybciej docierać do osób, które znalazły się w kryzysie psychicznym oraz nauczyć ludzi, że w takich sytuacjach powinni jak najwcześniej zgłaszać się po pomoc. W Polsce jest pod tym względem źle, kryzysy psychiczne to u nas ciągle temat wstydliwy. Statystyki pokazują, że Polacy, którzy ich doświadczyli zgłaszają się po wsparcie do specjalistów dopiero po 2-2,5 roku, podczas gdy w rozwiniętych krajach europejskich jest to czas od dwóch tygodni do dwóch miesięcy - mówi Mariusz Panek z Fundacji „Leonardo”.

W ramach działań edukacyjno-profilaktycznych fundacja uruchomiła infolinię - pod nr tel. 505 006 665 oraz 505 005 552 - dla osób, które doświadczyły problemów psychicznych. Na razie swoisty telefon zaufania jest czynny w godz. 8-22, ale wkrótce ma być całodobowy. Na infolinii można uzyskać wszelkie informacje dotyczące zgłaszanego problemu, ale także umówić się na spotkanie z terapeutą. Twórcy Środowiskowego Centrum w Wieliczce wzorują się na pracy tego typu placówki w włoskim Trieście. To metoda terapeutyczna nazwana „Otwartym dialogiem”. Jej wyznacznikiem jest m.in. bardzo szybkie - w ciągu 24 godzin udzielnie pomocy osobie w kryzysie psychicznym. Fundacja „Leonardo” próbuje pracy eksperymentalną metodą od kilku tygodni. - Chcemy pracować ze wszystkimi, którzy mogą pomóc w procesie zdrowienia, m.in. z rodziną chorego, osobami z jego środowiska i instytucjami zajmującymi się danym problemem. Bo w przypadku kryzysów psychicznych sama pomoc medyczna nie wystarcza. W takich sytuacjach leczenie to cały proces: od momentu kryzysu, do powrotu pacjenta do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie - zaznacza Beata Walter, wiceprezes Fundacji „Leonardo”.

Otwarty dialog to...

Podejście oparte na Otwartym Dialogu (ODA) stworzono w latach 80. XX wieku w szpitalu Keropudas w Finlandii. To system leczenia oparty na rodzinie i sieci społecznej, zakładający m.in. szybką interwencję we wczesnej fazie kryzysu oraz dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenta i jego rodziny. Podczas spotkań terapeutycznych pacjent i główni uczestnicy omawiają kryzysową sytuację starając się zebrać informacje o problemie i na tej podstawie opracować plan leczenia, zaś wszelkie decyzje są podejmowane otwarcie na forum. Badania pokazały, że w ciągu 5 lat aż 86 proc. pacjentów leczonych metodą ODA wróciło do poprzedniej aktywności (studiów, pracy itp.), a 82 proc. nie doświadczyło żadnych utrzymujących się objawów choroby.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski