MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To u dentysty zrobisz za darmo. Odbudowa zęba, proteza i wiele innych. Kilkadziesiąt świadczeń wykonasz na koszt NFZ! Sprawdź szczegóły

KK
Zobacz listę świadczeń zdrowotnych, z jakich możesz skorzystać w trakcie wizyty u stomatologa ▶
Zobacz listę świadczeń zdrowotnych, z jakich możesz skorzystać w trakcie wizyty u stomatologa ▶ Wojciech Barczyński / Archiwum Polska Press
Leczenie stomatologiczne i wizyta u dentysty za darmo? Zobacz listę świadczeń, z jakich możesz skorzystać u stomatologa na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Usunięcie zęba, odbudowa ubytku, wypełnienie kanału, a nawet i proteza. Zestawienie świadczeń jest długie. Sprawdź, jakie badania i usługi wykonasz całkowicie na koszt NFZ.

Spis treści

Dentysta na NFZ. Za darmo możesz skorzystać z kilkudziesięciu świadczeń w leczeniu stomatologicznym!

Dentysta na NFZ to możliwość skorzystania z bezpłatnych usług stomatologicznych dla osób posiadających ważną kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu programowi można skorzystać z wielu podstawowych zabiegów, takich jak wypełnianie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, leczenie kanałowe czy ekstrakcja zębów.

Zobacz pełną listę darmowych świadczeń stomatologicznych

Aby skorzystać z usług dentysty na NFZ, należy najpierw zapisać się na wizytę w przychodni dentystycznej, która współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przypadku niektórych zabiegów wymagane może być skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Warto jednak pamiętać, że kolejki do dentystów na NFZ bywają długie, a liczba osób korzystających z bezpłatnych usług jest bardzo duża. Dlatego warto rezerwować wizyty z wyprzedzeniem i być cierpliwym w oczekiwaniu na zabiegi.

Komu przysługują darmowe wizyty stomatologiczne?

Kto jednak może skorzystać z darmowych wizyt u dentysty w ramach NFZ? W Polsce do takich świadczeń uprawnione są następujące osoby:

 1. Dzieci i młodzież do 18. roku życia.
 2. Kobiety w ciąży.
 3. Osoby starsze od 26. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.
 4. Osoby objęte programem "Mama 4+" lub "Tata 4+".
 5. Osoby o niskich dochodach, które otrzymują zasiłek stały lub czasowy.
 6. Osoby bezrobotne, które nie pobierają zasiłku ani wynagrodzenia.
 7. Osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności.
 8. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny.
 9. Osoby z chorobami onkologicznymi lub po leczeniu chorób nowotworowych.
 10. Osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak m.in. cukrzyca, choroby serca, nerek, wątroby, układu nerwowego, stawów czy choroba Parkinsona.
 11. Osoby, które wymagają specjalistycznej opieki stomatologicznej z powodu schorzeń, takich jak m.in. zespół Downa, mukowiscydoza, toczeń rumieniowaty czy choroba Crohna.

Warto pamiętać, że z bezpłatnej pomocy stomatologa możemy korzystać w chwili posiadania ważnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dentofobia. Dlaczego ludzie boją się chodzić do dentysty?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie boją się dentysty. Jednym z głównych powodów jest doświadczenie bólu i dyskomfortu podczas wcześniejszych wizyt stomatologicznych. Procedury związane z leczeniem zębów, takie jak wypełnianie, usuwanie zębów, czy leczenie kanałowe, mogą być nieprzyjemne i bolesne, co może prowadzić do negatywnych skojarzeń z wizytami u dentysty.

Dodatkowo, wielu ludzi cierpi na tak zwaną dentofobię lub lęk przed stomatologiem, który może wynikać z różnych czynników.

Z czego wynika strach przed wizytą u stomatologa?

 • Traumatyczne doświadczenia związane z leczeniem zębów w przeszłości.
 • Obawy przed bólem i dyskomfortem podczas zabiegów stomatologicznych.
 • Obawy przed utratą kontroli nad sytuacją.
 • Obawy związane z procedurami chirurgicznymi, takimi jak ekstrakcja zęba.
 • Lęk przed znieczuleniem lub zastrzykami.
 • Obawy związane z kosztami leczenia stomatologicznego.

Warto jednak pamiętać, że obecnie w dziedzinie stomatologii istnieją liczne metody leczenia i technologie, które mogą pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu i bólu podczas zabiegów. Dentysta może również pracować z pacjentem, aby pomóc mu przezwyciężyć lęk i zminimalizować stres związany z wizytami stomatologicznymi.

Znieczulenie teraz już bezpłatne? Mamy dobrą wiadomość!

W Polsce znieczulenie podczas wizyty u dentysty jest zazwyczaj objęte refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia i jest bezpłatne dla pacjentów, którzy spełniają kryteria uprawniające do korzystania z bezpłatnych usług stomatologicznych na NFZ.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zabiegi stomatologiczne są refundowane przez NFZ, a niektóre, takie jak implanty czy korony protetyczne, są odpłatne. Znieczulenie podczas tych zabiegów może być również odpłatne, jednak lekarz stomatolog powinien poinformować pacjenta o kosztach takich usług przed rozpoczęciem leczenia.

Warto także zaznaczyć, że niektórzy pacjenci mogą wybrać alternatywne formy znieczulenia, takie jak sedacja wziewna lub dożylna, które mogą zwiększyć komfort pacjenta podczas zabiegu. Takie formy znieczulenia są jednak zazwyczaj odpłatne i pacjent powinien omówić ich koszty z lekarzem stomatologiem przed rozpoczęciem leczenia.

Jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Zalecane jest regularne odwiedzanie dentysty co najmniej dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy, nawet jeśli nie odczuwa się bólu lub dyskomfortu związanego z zębami. Regularne wizyty u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, ponieważ mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu chorobom zębów i dziąseł, zanim staną się poważne.

Podczas wizyty stomatologicznej dentysta dokładnie oceni stan jamy ustnej, w tym zębów, dziąseł i błony śluzowej. Jeśli zostanie zdiagnozowana jakaś choroba jamy ustnej, dentysta będzie mógł zaproponować odpowiednie leczenie, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Kiedy koniecznie trzeba udać się do dentysty?

Jeśli cierpimy na jakieś problemy z zębami lub dziąsłami, takie jak ból, krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość zębów lub nieświeży oddech, powinniśmy umówić się na wizytę u dentysty jak najszybciej, bez względu na to, kiedy ostatnio odwiedziliśmy gabinet stomatologiczny.

W takich przypadkach zaleca się skontaktowanie się z dentystą jak najszybciej, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski