Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To zwierzęta są prawdziwymi gospodarzami lasów. Nie zaśmiecaj ich domu!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Podczas tegorocznej edycji kampanii „Nie zaśmiecaj naszego domu” jej ambasadorami są wiewiórka, ryś i wydra
Podczas tegorocznej edycji kampanii „Nie zaśmiecaj naszego domu” jej ambasadorami są wiewiórka, ryś i wydra mat. prasowe
Wakacje, piękna pogoda. Pakujemy do plecaka parę przydatnych rzeczy, kanapki, coś do picia i wyruszamy na łono natury. Przemierzamy leśne szlaki, zadowoleni i zrelaksowani. Szkoda tylko, że tak wielu z nas zostawia po sobie przykre „pamiątki” w postaci śmieci, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzą one zwierzętom.

Niestety, wiele z nich bardzo cierpi z powodu ludzkiej niefrasobliwości. Umierają z głodu, gdy nie mogą wyciągnąć głowy z wnętrza puszki po napojach. Duszą się, zaplątane w foliowe reklamówki. Cierpią, zjadając porzucone przez turystów resztki jedzenia, którego nie trawią ich organizmy. Ranią się o kawałki szklanych butelek czy ostre brzegi puszek walających się przy leśnych ścieżkach.

Pozostawianie śmieci w lasach, parkach narodowych i krajobrazowych oraz przy szlakach turystycznych to olbrzymi problem, z którego skutków wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. – Tylko w naszym parku każdego tygodnia turyści zostawiają ok. 1400 litrów śmieci. W ciągu roku wynosimy z parku ok. 450–500 stulitrowych worków śmieci – nakreśla skalę problemu dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego Tomasz Pasierbek. – Prawdziwy problem leży jednak nie w tym, że śmieci irytują nas – ludzi i przeszkadzają w odpoczynku na łonie natury. Prawdziwym problemem są kłopoty, których pozostawione przez turystów odpadki przysparzają zwierzętom – wskazuje.

Kłopoty te są różnorodne: od wspomnianego już zaplątywania się małych zwierząt w plastik i uwięzienia w puszkach, po przyzwyczajanie drapieżników do obecności człowieka. – Dzikie zwierzę nie jest przystosowane do spożywania ludzkiego, przetworzonego pokarmu. Odchoruje zjedzone bułki, będzie cierpiało, walcząc z pasożytami, które nieświadomie możemy wnieść do lasu wraz z pożywieniem. Ale przede wszystkim przestanie się bać człowieka albo wręcz utożsami jego zapach z jedzeniem. A to zawsze kończy się źle – przestrzega Tomasz Pasierbek.

Dlatego właśnie ekoMałopolska po raz drugi rusza z wakacyjną kampanią edukacyjną „Nie zaśmiecaj naszego domu”. Mieszkańcy lasów, łąk i rzek przypominają w niej, że brak refleksji człowieka ściąga na nich poważne kłopoty. – Zaśmiecanie lasów, parków narodowych i krajobrazowych to poważny problem. Głęboko wierzę jednak, że turyści nie śmiecą ze złej woli, lecz po prostu z braku świadomości, z niewiedzy. Dlatego bardzo istotne są tu działania edukacyjne. Stąd nasza kampania – tłumaczy wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Na ambasadorów tegorocznej edycji kampanii „Nie zaśmiecaj naszego domu” zostały wybrane młode, bezbronne zwierzęta: wiewiórka, wydra i ryś. – Wierzę, że każdy, na kogo spojrzą z plakatu, poczuje sympatię i chęć ochrony tych maluchów. I że zastanowi się głęboko, zanim wyrzuci w krzaki puszkę, foliowy woreczek czy butelkę po napoju – mówi Tomasz Urynowicz. – Pamiętajmy, że to zwierzęta są prawdziwymi gospodarzami lasów. Nie zaśmiecajmy ich domu! Bądźmy rozważni i odpowiedzialni – apeluje.

Plakaty z rysiem, wydrą i wiewiórką pojawią się na terenie całej Małopolski. Zawisną m.in. przy wejściach na szlaki turystyczne, we wszystkich parkach narodowych i krajobrazowych naszego województwa, a także w budynkach tychże parków oraz w licznych nadleśnictwach. Rysia natomiast będzie można spotkać na żywo na szlakach turystycznych. W ten sposób organizatorzy akcji chcą dotrzeć głównie do dzieci, które są najaktywniejszymi ambasadorami spraw ekologicznych we własnych domach i często to one edukują dorosłych.

Przypomnijmy na koniec, że w lipcu minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie – z 500 do aż 5000 zł. Pięciokrotnie zwiększy się również liczba fotopułapek.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski