Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tokarnia. GOKiS to teraz Kliszczackie Centrum Kultury

Maciej Hołuj
Bartłomiej Dyrcz, dyrektor Kliszczackiego Centrum Kultury
Bartłomiej Dyrcz, dyrektor Kliszczackiego Centrum Kultury Fot. Archiwum prywatne
Bartłomiej Dyrcz, dyrektor GOKiS w Tokarni mówi o przyczynach zmiany nazwy kierowanej przez siebie instytucji oraz o planach po pandemii.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

GOKiS w Tokarni, którym Pan kieruje, już nie nazywa się GOKiS?
Dotychczasową rolę GOKiS przejęło Kliszczackie Centrum Kultury. Do zmiany nazwy doszło po odłączeniu budżetu sportu od kultury i nadaniu nowego statutu jednostce w maju tego roku.

Skąd wzięła się nowa nazwa?
Kliszczacy to grupa etnograficzna z tradycjami. Nazwa ta ma pomóc zbudować dobry wizerunek naszego regionu, zwiększyć świadomość i dumę przynależności mieszkańców do niego. Wraz z pracownikami pragnęliśmy wykorzystać moment zmiany i uaktualnienia statutu i przywrócić po ponad ćwierćwieczu rolę samorządowej instytucji kultury, której podstawowym celem jest prowadzenie działalności kulturalnej.

W różny sposób jednostki kultury wykorzystały czas zdalnej pracy w okresie pandemii. Pan zdecydował się na remont pomieszczeń...
Od 12 marca bieżącego roku stanęliśmy przed dużym wyzwaniem związanym z organizacją pracy. Nasza działalność kulturalna przeniosła się całkowicie do internetu. Podczas zawieszonych zajęć systemem gospodarczym udało się przeprowadzić prace remontowo-budowlane. Dzięki pomocy pracowników i zaprzyjaźnionych lokalnych firm odświeżyliśmy wygląd sceny i sali widowiskowej.

Tokarnia i okoliczne wsie to zagłębie sztuki ludowej, kliszczackiej. Przez ostatni okres z wiadomych powodów „zamrożonej”. Jak odbywa się teraz okres „odmrażania”? Jak wracacie do normalnego życia?
Organizacja i powrót do „normalnego” życia stanowi duże wyzwanie i odbywa się bardzo powoli. Nie można niczego przyspieszać, wspólnie jako środowisko musimy zdecydować co do form przywracania zajęć i organizowania wydarzeń, które na ten czas są bardzo obostrzone przepisami.

Rokrocznie w Tokarni odbywa się jeden z etapów projektu „Odkryj Beskid Wyspowy”. W tym roku imprezę odwołano. Ile imprez kulturalnych w Tokarni odwołano jeszcze w tym roku ze względu na pandemię?
Z powodu pandemii odwołaliśmy nie tylko zajęcia czy wspaniałą akcję Odkryj Beskid Wyspowy, ale również Konkurs Palm Wielkanocnych, Memoriał Sportowy im. Tadeusza Zdunia, Festiwal Beskidu Wyspowego Rytmy i Smaki, Konferencję Regionalną.
Prywatnie jest Pan człowiekiem zaangażowanym artystycznie. Maluje Pan, pisze. Co nowego w Pana twórczości?
Plany na ten rok rozsypały się i trzeba było poukładać wszystko na nowo. Cały czas staram się być czynnym, trochę maluję, piszę, muzykuję. W czasie kwarantanny zrealizowałem 5 krótkich dokumentów o tematyce historycznej, które dostępne są w Internecie. Mam nadzieję, że uda się zorganizować zaplanowaną na wrzesień wystawę indywidualną w MOKiS w Myślenicach. Czas pokaże.

Jakie plany na najbliższą przyszłość w działalności Kliszczackiego Centrum Kultury?
Już jutro odbędzie się inauguracja questu „Urbania Góra dla ciała i ducha”. Akcja ma charakter indywidualny i można za pomocą specjalnej mapy i w formie zabawy odkryć na nowo Kalwarię Tokarską. Zapraszamy od 14.00 pod Urbanią Górę wszystkich miłośników turystyki i historii. Quest oprócz formy papierowej ma również wersję mobilną dla wielbicieli aplikacji. Mamy w planie realizację czterech projektów, na które udało się pozyskać finanse, są to publikacje, ale również działania związane z kulturą w sieci i organizacją wydarzeń. Miejmy nadzieję, że czas pozwoli spotkać się w drugiej połowie roku w „normalnym” świecie, czego wszystkim życzymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski