Tokarnia. Skarby do odkrycia. Znajdzie je ten, kto weźmie...

Tokarnia. Skarby do odkrycia. Znajdzie je ten, kto weźmie udział w queście

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Tu, w centrum Tokarni (przy zegarze słonecznym) rozpoczyna się droga do skarbu
1/3
przejdź do galerii

Tu, w centrum Tokarni (przy zegarze słonecznym) rozpoczyna się droga do skarbu ©Fot. GOKiS Tokarnia

Od niedawna na małych i dużych odkrywców czeka atrakcja w postaci questu. To rodzaj gry terenowej, która bawi i uczy
W ten sposób Tokarnia dołączyła do tych miejscowości w powiecie, które już swoje questy mają, a są to np. Dobczyce („Kozim Szlakiem po Dobczycach”) i Krzywaczka („Spacer po Krzywaczce”, „Skarby Krzywaczki” ).

Quest „Tokarnia dawniej i dziś” odwołuje się do 600-letniej historii tej miejscowości, a przewodnikiem w niej uczyniono kpt. Mieczysława Targowskiego, ostatniego właściciela wsi i oficera Wojska Polskiego, który zginął w Katyniu.

- Kapitan w pierwszej osobie zwraca się do uczestników questu i oprowadza ich po miejscach związanych z historią i znanymi mieszkańcami wsi - mówi Bartłomiej Dyrcz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tokarni oraz współtwórca questu. - Osobom, które pierwszy raz biorą udział w grze, przejście trasy i dotarcie do skarby zajmuje około 1,5 godziny.

- Dzięki udziałowi pasjonatów historii z tych terenów mamy pewność, że przygotowane questy są autentyczne i rzeczywiście pokazują to, co na danym terenie jest najciekawsze i kulturowo najcenniejsze - mówi Krzysztof Florys, specjalista ds. questów.

Żeby móc uczestniczyć w grze trzeba pobrać (ze strony www.skarbygorali.pl lub w siedzibie GOKiS w Tokarni) bezpłatną aplikację lub ulotkę „Skarby górali”.

Później wystarczy już tylko stanąć w centrum wsi przy zegarze słonecznym (gdzie zaczyna się gra) i zacząć czytać wskazówki zawarte w tekście. Rozwiązując zagadki i wpisując literki w puste kratki odgadniemy hasło, które pozwoli dotrzeć do skarbu.

Aplikacja powstała w ramach projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”, współfinansowanego ze środków europejskich, który przybliża kulturę i i dziedzictwo ośmiu grup małopolskich górali, w tym także zamieszkujących nasz powiat - Kliszczaków.

- Celem naszego projektu jest zwrócenie uwagi na bogactwo góralskiej kultury. Chcemy pokazać, że z góralami można spotkać się nie tylko na Podhalu, ale w wielu małopolskich gminach. I za każdym razem z takiego spotkania wyniesiemy coś nowego - wyjaśnia Anna Jarzębska, koordynatorka projektu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Co Ty wiesz o Krakowie


Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne

W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne