18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tolerancja dla odmienności

TYM
- Mój ojciec zginął trzy lata temu w Czeczenii. Kiedy mieszkaliśmy w Czeczenii, zawsze się bałam. Bałam się tak bardzo, że nie mogłam wyjść z domu. Tutaj czuję się bezpiecznie - wyznaje 18-letnia Tamila mieszkająca w obozie dla uchodźców. Jest jedną z uczestniczek polskiej edycji projektu New Young Europeans, w ramach którego otwarto wystawę w Bibliotece Jagiellońskiej. Na projekt, realizowany w różnych miastach Europy, składają się wystawy i seminaria poświęcone tolerancji, wielokulturowości i uchodźstwu.

Uchodźcy z konfliktu

   New Young Europeans jest projektem realizowanym przez British Council w ramach inicjatywy "podzielmy się pomysłami" (jej celem jest umożliwienie spotkania się młodym, utalentowanym osobom z Wielkiej Brytanii i 8 krajów Europy Środkowo-Wschodniej). Polska jest 10, ostatnim krajem europejskim, w którym projekt jest realizowany. Wcześniejsze jego edycje odbyły się w Brukseli, Cardiff, Kolonii, Helsinkach, Londynie, Edynburgu, Cork, Rzymie i Madrycie.
   W projekcie bierze udział po dziesięcioro młodych ludzi z każdego europejskiego miasta, w którym się on odbywa; 5 z nich wyrastało "w świadomości posiadania niekwestionowanego prawa do mieszkania w miejscach, w których przyszli na świat", pięcioro zaś przybyło z krajów, w których trwa konflikt. Uczestnicy projektu opowiadają o swoich marzeniach, aspiracjach i życiowych trudnościach. Każdej edycji projektu towarzyszy wystawa zdjęć biorących w nim udział młodych osób.
   Podczas krakowskiej wystawy fotografii (ich autorem jest Carl Cordonnier) prezentowali się polscy uczestnicy projektu. - Poprzez ten projekt miałam możliwość poznania innych kultur. Teraz częściej myślę o tolerancji i problemach uchodźców - mówiła Róża Morawska, studentka I roku stosunków międzynarodowych w Krakowskiej Szkole Wyższej.
   Wczorajsza impreza odbyła się w ramach Festiwalu Brytyjskiego UK21. Poprzedziło ją seminarium poświęcone tolerancji dla odmienności i ważnym pytaniom o jej granice. (TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski