Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tony Soprano w Krakowie! Gigantyczna postać wita zwiedzających w muzeum

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tony Soprano jest jednym z obiektów wystawy prezentującej współczesną sztukę litewską
Tony Soprano jest jednym z obiektów wystawy prezentującej współczesną sztukę litewską Andrzej Banas
Tony Soprano, boss rodziny mafijnej DiMeo z hitowego serialu HBO "Rodzina Soprano" od kilku tygodni wita zwiedzających wystawy w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Gigantyczna postać dręczonej depresją głowy rodziny Soprano to rzeźba autorstwa Donatasa Janauskas i część ekspozycji opwiadającej o współczesnej sztuce litewskiej. Okazja, by zrobić sobie selfie do 10 marca 2024 roku i - rzecz jasna - by zobaczyć, o czym jeszcze opowiadają nasi sąsiedzi.

28 artystów prezentuje swoje prace na wystawie "Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?" Współczesna sztuka litewska, którą do 10 marca można zobaczyć w Galerii Re.

Motywem przewodnim wystawy zorganizowanej z okazji obchody 700-lecia Wilna jest paradoks w sztuce.

Co tu robi Tony Soprano?
Dręczony depresją i ataki paniki, przesiadujący na terapii boss mafii z New Jersey to rzeźba Donatasa Janauskas, która na co dzień wita podróżnych na dworcu w Wilnie, do marca będzie witał zwiedzających wystawę w MOCAK-u.

Co tu robi mafioso? Donatasa Janauskas jest autorem wielu rzeźb, które można znaleźć w przestrzeni Wilna, zazwyczaj wykonywanych na zamówienie. Ta jest wyjątkowa, nie tylko dlatego, że nikt jej nie zamówił.

W koncepcji artysty 5,5 metrowa rzeźba porusza niezwykle istotną kwestię. Z jednej strony oddaje hołd popkulturze, przywołuje także całe pokolenie litewskich twórców, którzy kształcili się jeszcze w realiach sowieckich, gdy Litwa była jedną z radzieckich republik, ale dziś przyszło im tworzyć w zupełnie innym kontekście. Tę sytuację można porównać z położeniem polskich artystów po 1989 roku, zmaganiem się historią i otwarcie na realia nowego, zachodniego świata. Artyści próbują się odnaleźć w nowych realiach, co podkreśla tytuł ekspozycji "Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?".

"Paradoks przeczy logicznym argumentom. W sztuce często używa się go jako narzędzia rzucającego wyzwanie przekonaniom i oczekiwaniom publiczności. Celem jest sprowokowanie odbiorców do przyglądnięcia się sytuacjom, które wydają się niekwestionowalne - tłumaczą kuratorzy ekspozycji. - Litewska sztuka współczesna z upodobaniem porusza się w kręgu paradoksu. Pokolenie współczesnych twórców wychowało się w komunistycznym porządku społecznym, ale samodzielnie zaczęło żyć i tworzyć w czasach niepodległości. Ten „rozkrok” w naturalny sposób przekazał im poczucie paradoksu, bo rzeczywistość stała się nieznośnie intensywna, nieokiełznana i często trudna do pojęcia rozumem".

Wielki Tony Soprano to z jednej strony nawiązanie do gigantomachii radzieckich pomników, z drugiej monument przedstawia bohatera telewizyjnego serialu, nowego bohatera: niepewnego, stojącego na rozdrożu.

Sam Donatasa Janauskas bardzo chętnie sięga w swojej twórczości po przeskalowanie, posługuje się językiem groteski, nawiązując do teatru.

Ekspozycja składa się z obiektów Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki w Wilnie oraz kolekcjach prywatnych.

Wystawa potrwa do 10 marca 2024 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tony Soprano w Krakowie! Gigantyczna postać wita zwiedzających w muzeum - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski