TOP 12: zakazane pamiątki z wakacji. To zabiorą ci na...

TOP 12: zakazane pamiątki z wakacji. To zabiorą ci na lotnisku albo wsadzą cię do więzienia!

JK

Polska

Aktualizacja:

Polska

Sprawdźcie, czego nie można wywozić z egzotycznych krajów >>>
1/14

Przejdź do
galerii zdjęć

Planując urlop coraz chętniej decydujemy się na egzotyczne kraje. Udając się w daleką podróż, równie chętnie przywozimy nietypowe pamiątki. Czy będzie to muszla znaleziona na plaży, czy oryginalna biżuteria wyszukana na lokalnym bazarze - egzotyczny suwenir z pewnością wspaniale zaprezentuje się w naszym domu. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup - nawet, jeśli za grosze - sprawdźcie, czy będziecie mogli wywieźć pamiątkę z danego kraju. Nie zawsze jest to tak oczywiste, jak się wydaje!

Pamiątki z wakacji - zanim zdecydujemy się na zakup


Egzotyczne kraje kuszą nas kuchnią, odmienną kulturą, krajobrazami, a także przedmiotami, które możemy w nich zakupić - a czasem nawet znaleźć! Odszukanie ogromnej muszli na tajskiej plaży nie jest szczególnie trudne, podobnie jak zakup niezwykłych pamiątek - przeważnie za grosze - na lokalnym bazarze. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko, co można kupić lub znaleźć, można także z danego kraju wywieźć. Prawo dokładnie określa, z którymi przedmiotami w walizce nie przekroczymy granicy - oraz jakie czekają nas kary za ewentualną próbę.

Pamiątki z wakacji - za to grozi Ci nawet 5 lat więzienia


W teorii każdy kraj ma własne przepisy, jednak bywa, że państwa podpisują umową międzynarodową - jak miało to miejsce w przypadku Konwencji Waszyngtońskiej. Ona to właśnie określa, których przedmiotów nie wolno wywozić z egzotycznych krajów. Jeśli zostaniemy zatrzymani na granicy z pamiątką wykonaną z fragmentu rafy koralowej lub gatunku zwierzęcia zagrożonego wyginięciem, możemy otrzymać karę grzywny, lub nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wysokość kary jest uzależniona od wagi popełnionego czynu. Za zatrzymanie z narkotykami na granicy indonezyjskiej grozi nam nawet kara śmierci.

Pamiątki z wakacji - przewóz jedzenia


Opuszczając dany kraj musimy pamiętać, że często niezwykle restrykcyjnie traktuje się kwestię wywozu jedzenia. Dotyczy to przede wszystkim produktów pochodzenia zwierzęcego, choć objęte zakazem bywają także owoce - jak np. Durian w Tajlandii i Malezji. Przeważnie dopuszczalny jest transport niewielkich ilości pokarmu, jedynie na własny użytek.

Pamiątki z wakacji - tego nie wolno wywozić


Jeśli chcemy uniknąć niespodzianek, przeczytajmy szczegółowe przepisy wywozu konkretnych produktów z danego państwa - zanim jeszcze je odwiedzimy. Istnieje jednak szereg przedmiotów, których przewóz jest zakazany we wszystkich egzotycznych krajach. Sprawdźcie >>>
Zobacz galerię

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie nie wwożę wolno tylko szybko i co chcę !

Taka jest obiektywna prawda. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W domu mam sporą kolekcję trofeów z moich wijaży zagranicznych. Mam mini zoo, ogród botaniczny i sporo skór ginących gatunków zwierząt oraz ich kości.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Pamiątki z wakacji - za to grozi Ci nawet 5 lat więzienia"

Spacerowicz na Bulwarze Filadelfijskim (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Autor, wierszówek od siedmiu boleści, pan Ryszard Warta cuś nagle przestał nas Czytelników Uraczać swoimi 3 PO 3 plusami Wassermanna przywiezionymi od Wenery multi-kulty opatulonej w burkę gender z...rozwiń całość

Autor, wierszówek od siedmiu boleści, pan Ryszard Warta cuś nagle przestał nas Czytelników Uraczać swoimi 3 PO 3 plusami Wassermanna przywiezionymi od Wenery multi-kulty opatulonej w burkę gender z ostatniej rajzy urlopowej do Landu swego chlebodawcy. Pewnie już kibluje 5 lat w Okrąglaku !zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?