Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 14 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Informatyka pozostała liderem [RANKING 21.05]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Które kierunki studiów robią furorę?
Które kierunki studiów robią furorę? Malgorzata Genca
Trwają egzaminy maturalne, niektórzy już nawet skończyli je zdawać i mają wakacje. Ale... co po maturze? Gdzie na studia? Jakie kierunki są najchętniej wybierane i najbardziej oblegane w ostatnim czasie? Odpowiedź na to dają wyniki ostatniej rekrutacji na studia, na rok akademicki 2020/2021. To może być też wskazówka i podpowiedź dla niezdecydowanych. Od razu dodajmy, że w pierwszej trójce w ciągu trzech ostatnich lat zachodzą wyłącznie minimalne zmiany - lider pozostaje ten sam, a dwa pozostałe kierunki na podium tylko raz zamieniły się miejscami. W ostatniej rekrutacji kolejność kierunków w ścisłej czołówce była identyczna jak rok wcześniej.

FLESZ - Szybciej nie znaczy lepiej?

W roku akademickim 2020/2021 studia rozpoczęło ponad 428 tysięcy osób, z czego ponad 314 tys. - na studiach pierwszego stopnia lub na jednolitych studiach magisterskich. Z kolei ponad 114 tys. studentów zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia.

Pod koniec zeszłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, informując o wynikach rekrutacji na studia na rok 2020/2021 w uczelniach przez nie nadzorowanych, przedstawiło zestawienie najpopularniejszych kierunków na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Ranking ten liczy 14 pozycji, kierunki ułożone są według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.).

Rewolucji nie było: tak jak w poprzednich latach młodzi ludzie najchętniej wybierali informatykę, a ponadto na podium królowała psychologia i zarządzanie.

To ministerialne zestawienie prezentujemy w formie slajdów w naszej GALERII, z podaniem liczby zgłoszeń dla każdego kierunku.

Nawet prawie 30 osób na jedno miejsce - najbardziej oblegane kierunki

Wyniki ubiegłorocznej rekrutacji na studia ministerstwo przeanalizowało też w poszukiwaniu kierunków najbardziej obleganych, z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce. Aby zostać studentem kierunku otwierającego tę listę - inżynierii internetu - trzeba było zdeklasować aż ponad 29 konkurentów. Co ciekawe, ten kierunek to w zestawieniu nowość. Rok wcześniej pierwsze miejsce zajmowała orientalistyka - japonistyka, na którą wtedy chętnych było 26,1 kandydata na jedno miejsce.

Według zestawienia ministerialnego w ostatniej rekrutacji najtrudniej było się dostać na następujące studia:

  • inżynieria internetu rzeczy: 29,4 kandydata na jedno miejsce
  • orientalistyka - koreanistyka: 24,2
  • komunikacja wizerunkowa: 19,1
  • orientalistyka - japonistyka: 16,5
  • mechanika i projektowanie maszyn: 12,4
  • studia nad Koreą: 12,4
  • matematyka i analiza danych: 11,7
  • informatyka i systemy inteligentne: 11,7
  • chemia i toksykologia sądowa: 11,7
  • kierunek lekarski: 11,7
  • zarządzanie i prawo w biznesie: 11,1 kandydata na jedno miejsce.

Publikując analizę wyników rekrutacji resort nauki zaznaczył: "Liczba zgłoszeń kandydatów na dany kierunek studiów w uczelni jest wynikiem popularności kierunku i uczelni, ale również uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie nawet na kilka kierunków studiów w jednej lub w kilku uczelniach".

Najpopularniejsze uczelnie - najczęściej wybierane przez kandydatów na studia.

Ministerstwo przedstawiło też zestawienie uczelni najczęściej wybieranych przez kandydatów (w przeliczeniu na jedno miejsce - ponad cztery zgłoszenia kandydatów) na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Wśród tych najbardziej obleganych szkół wyższych w Polsce na pierwszych miejscach znalazły się politechniki.

Oto pięć pierwszych miejsc tego zestawienia:

  • Politechnika Poznańska - 6,6 kandydata na jedno miejsce
  • Politechnika Gdańska - 6,5
  • Politechnika Warszawska - 6,3
  • Politechnika Łódzka - 5,5
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - 5,2 kandydata na jedno miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski