Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Top 5 Nocy Kościołów

Łukasz Gazur
Tłumy w kościele Bożego Ciała
Tłumy w kościele Bożego Ciała Anna Kaczmarz
Zwiedzanie. Jak co roku w święto Matki Boskiej Zielnej Kraków otwiera szeroko drzwi świątyń. To znak, że rozpoczyna się kolejna edycja nocy Cracovia Sacra

Noce Muzeów czy Teatrów ma wiele miast w Polsce, ale krakowska Noc Kościołów jest tylko jedna.

- Chcemy, by był to pokaz fenomenu religijnego tego miasta. Jeśli chodzi o liczbę kościołów, ustępujemy tylko Rzymowi. Ale to przede wszystkim także spotkanie z najwyższej klasy sztuką sakralną - mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta.

W tym roku tematem Cracovia Sacra stały się krakowskie ślady Jana Pawła II. Postanowiliśmy przejrzeć program i wybrać miejsca, które tej nocy powinniście wpisać do swoich kalendarzy z adnotacją "obowiązkowo".

1. Pałac Biskupów Krakowskich
W tym roku uczestników Nocy Kościołów czeka nie lada gratka: w siedzibie biskupiej będzie można zajrzeć do biblioteki, kaplicy arcybiskupiej, sali królewskiej, a także sali krakowskiej - tej z oknem papieskim. To miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

2. Dominikańska niespodzianka
U dominikanów zobaczymy pokaz relikwiarzy różnych świętych - od św. Jacka do Jana Pawła II. Sensacją będzie z pewnością pokaz mszału Piusa V. To pierwszy druk tego tomu (z roku 1570). Kompletnego wydania tej księgi nie ma nawet Kuria Rzymska. Prawdopodobnie mszał był prywatną własnością papieża (o czym świadczyć może rycina na pierwszej stronie). To rzecz niezwykle rzadko pokazywana - warto skorzystać.

3. Mieszkania papieskie
Aż dwa mieszkania, w których przebywał papież jeszcze jako Karol Wojtyła, będzie można odwiedzić podczas Cracovia Sacra. Pierwsze to lokum rodziny Wojtyłów przy ul. Tynieckiej 10, w którym zamieszkali w 1939 roku. Drugie to mieszkanie przy ul. Kanoniczej, które zajmował Karol Wojtyła aż do momentu, gdy został kardynałem (wtedy dopiero przeniósł się do Pałacu Biskupiego). Obecnie znajduje się ono pod opieką Muzeum Archidiecezjalnego.

4. Bazylika św. Floriana
Kościół przy ul. Warszawskiej 1b to miejsce szczególne, jeśli chodzi o Jana Pawła II. To tu Karol Wojtyła był wikarym. Do dziś wiele pamiątek związanych z jego życiem codziennym znajduje się w zbiorach parafii. I one właśnie zostaną tej nocy zaprezentowane.

5. Benedyktyńskie opactwo w Tyńcu
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że opactwo tynieckie to jeden z najważniejszych zabytków architektury romańskiej, której pozostałości zobaczymy choćby w tutejszej krypcie.
Wejścia o godzinie 13.20 i 15.40. Kto jednak wcześniej nie postarał się o bezpłatne wejściówki, jest zdany na łut szczęścia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski