Tour de France kobiet. Marlen Reusser wygrała 4. etap. Aktywnie jechała Katarzyna Niewiadoma, w czołówce była też Marta Lach

redakcja
FB/Tour de France Femmes/materiały prasowe
Szwajcarka Marlen Reusser (Team SD Work) wygrała w środę (27.07.2022) IV etap kolarskiego Tour de France (127 km z Troyes do Bar-Sur-Aube). Marta Lach (Ceratizit-WNT) zajęła 11. miejsce, a Katarzyna Niewiadoma (Canyon-Sram) - 16.

Na zawodniczki w środę czekało pięć oznaczonych podjazdów oraz cztery sektory szutrowe. Reusser zdecydowała się na samotny atak 23 km przed metą i triumfowała wynikiem 3:15.30. Za samotną Reusser jechało około 20 zawodniczek. Szwajcarka miała minutę i 24 sekundy przewagi nad 2. Francuzką Evitą Music (FDJ Suez Futuroscope) i 3. Białorusinką Aleną Amialiusik (Canyon-Sram).

Na czwartym miejscu finiszowała Amerykanka Veronica Evers (EF-Education-Tibco-SVB), która straciła minutę i 40 sekund do zwyciężczyni. Tuż za nią była liderka wyścigu - Holenderka Marianne Vos (Team Jumbo-Visma).

Niewiadoma na ostatnich 20 kilometrach kilka razy próbowała atakować czołówkę, ale ostatecznie ukończyła etap na 16. pozycji. Natomiast na 11. miejscu została sklasyfikowana Lach. Obie Polki kończyły etap w zwartej grupie - 22 zawodniczki osiągnęły czas 3:18.10.

Liderką po czterech etapach pozostała Vos. Druga jest Włoszka Silvio Persico (Valcar-Travel&Service). Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Niewiadoma, która traci 16 sekund do Vos. Lach jest 42. ze stratą 11.21.

Przed zawodniczkami piąty, najdłuższy etap - przejadą 176 km z Bar Le Duc do Saint-Die-Des-Vosges.

Tour de France Femmes po raz pierwszy jest rozgrywany pod taką nazwą i w formule wyścigu wieloetapowego. W przeszłości odbywał się pod innym szyldem (m.in. La Grande Boucle), a w latach 2014-2021 przeważnie jako wyścig jednodniowy pod nazwą La Course by Le Tour de France.

Tegoroczna edycja składa się z ośmiu etapów i zakończy 31 lipca podjazdem do ośrodka narciarskiego La Super Planche des Belles Filles w Wogezach.