Zbigniew Czyż
Andrzej Szkocki/Polska Press
Holenderka Lorena Wiebes wygrała w miejscowości Montignac-Lascaux trzeci etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Koszulkę liderki zachowała jej koleżanka z ekipy SD Worx, Belgijka Lotte Kopecky. W czołówce wciąż jest Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Wiebes najszybciej finiszowała z peletonu, wyprzedzając swoją rodaczkę Marianne Vos (Jumbo-Visma), a Kopecky minęła linię mety na trzeciej pozycji, zdobywając czterosekundową bonifikatę. Najlepsza z Polek, Marta Lach (Ceratizit-WNT) zajęła 11. miejsce. Niewiadoma była szesnasta.

Kilkaset metrów przed metą peleton doścignął uciekającą samotnie przez 50 km Belgijkę Julie Van de Velde (Fenix-Deceuninck).

Dzięki wywalczonej bonifikacie Kopecky powiększyła do 55 sekund przewagę nad Niemką Liane Lippert (Movistar) oraz do 1.05 nad grupą siedmiu zawodniczek. Trzecie miejsce zajmuje Ashleigh Moolman z RPA (AG Insurance), czwarte - Niewiadoma, a szóste - faworytka wyścigu, mistrzyni świata Holenderka Annemiek van Vleuten (Movistar).

Pozostałe Polki - Lach, Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon-SRAM) i Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo) - mają już wielominutowe straty.

40-letnia van Vleuten, kończąca w tym roku karierę, wygrała w tym sezonie hiszpańską Vueltę oraz Giro d'Italia i nie ukrywa, że jej celem jest Tour de France i obrona tytułu mistrzyni świata. Sprzyjać jej będzie trasa tegorocznej edycji - decydujące będą bowiem dwa ostatnie etapy - siódmy z finałową wspinaczką na Col du Tourmalet (2115 m n.p.m.) i ósmy - jazda indywidualna na czas w Pau.

Doświadczona Holenderka triumfowała przed rokiem we wszystkich trzech wielkich tourach. W Tour de France drugie miejsce zajęła inna Holenderka Demi Vollering, a trzecie - Niewiadoma, odnosząc jeden z większych sukcesów w karierze.