sportowy24
Tour de Pologne 2018 WYNIKI. Michał Kwiatkowski wygrał Tour...

Tour de Pologne 2018 WYNIKI. Michał Kwiatkowski wygrał Tour de Pologne [ZDJĘCIA Z METY]

JACEK ŻUKOWSKI

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Michał Kwiatkowski - najlepszy kolarz 75. Tour de Pologne
1/13
przejdź do galerii

Michał Kwiatkowski - najlepszy kolarz 75. Tour de Pologne ©Marcin Szkodziński

Tour de Pologne 2018 WYNIKI. Po siedmiu dniach wspaniałego ścigania zakończył się 75. Tour de Pologne. Skończył się pomyślnie dla Michała Kwiatkowskiego, który wygrał tę imprezę.

Tour de Pologne 2018 WYNIKI. Kto wygrał ostatni etap?„Kwiato” typowany przed imprezą do wygranej, spełnił pokładane w nim nadzieje. Miał wspaniałą grupę do pomocy. I tak jak on był przybocznym Gerainta Thomasa i Christophera Froome’a podczs Tour de France i pomógł im zając 1. (Thomas) i trzecią (Froome) lokatę, tak Sky pomogło mu triumfować przed własną publicznością.

Polak był przed sześcioma laty drugi w TdP, tracąc wtedy zaledwie 5 s do zwycięzcy Włocha Moreno Mosera. Kwiatkowski ubrał żółtą koszulkę lidera podczas 75. edycji w Szczyrku po mecie czwartego etapu na Orlim Gnieździe, czyli tam, gdzie w ubiegłym roku przegrał wyścig Rafała Majka.

Kwiatkowski był bardziej przezorny, kontrolował rywali z pomocą kolegów i dlatego skopiował wynik Majki z 2014 r. Wygrał i wszedł do historii TdP.

- To coś niesamowitego, była to długa droga do zwycięstwa, bo rozpocząłem przygodę z TdP w 2012 r. – mówił na mecie Kwiatkowski. - To historyczne zwycięstwo. Wielkie dzięki dla chłopaków, szczególnie Michała Wiśniowskiego, Michała Gołasia. Podziękowania należą się też polskim kibicom, za to, że we wspaniały sposób mnie wspierali.

Przed etapem miał 16 sekund przewagi nad ubiegłorocznym triumfatorem Belgiem Dylanem Teunsem.

- 16 sekund, biorąc pod uwagę jakiekolwiek przypadki losowe, to nic – ostrzegał „Kwiato” przed startem. - Wiem, jak wiele trzeba, by wszystko szło dobrze. Potrzeba dużo szczęścia i wsparcia zespołu.

Ostatni etap był najeżony górskimi premiami pierwszej kategorii – znana już z czwartkowego ścigania „Ściana Harnasia” w Rzepiskach oraz Sierockie i słynny Gliczarów, czyli „Ściana Bukovina” o spadku w kulminacyjnym punkcie wynoszącym 22 procent. Kolarze każdą z gór pokonywali dwukrotnie, jadąc po pętli liczącej 68 km. Przed startem trochę padało, podczas wyścigu deszcz nie oszczędził kolarzy, zaczęło padać na końcówce pierwszej pętli, a potem raz świeciło słońce, raz był deszcz. Mokra szosa powodowała, że kolarze musieli bardzo uważa na upadki.

Tour de Pologne 2018: przebieg finału i zwycięstwo Michała KwiatkowskiegoPo starcie utworzyła się mocna czołówka 16 zawodników, która odjechała peletonowi. Był w niej Maciej Paterski z reprezentacji Polski, a także m.in. Austriak Patrick Konrad z Bora-Hansgrohe, który wygrywał premie i zyskiwał punkty, co pozwoliło mu zostać najlepszym góralem wyścigu. Przewaga długo utrzymywała się w granicach 2 min, ale na 30 km przed metą spadła do minuty. Niebawem grupka uciekinierów przestała istnieć w dotychczasowym składzie, peleton wchłaniał kolejnych, którzy z niej odpadli, także Paterskiego. Kwiatkowskiemu najbardziej zagrażał Belg Laure De Plus, który miał stratę w klasyfikacji tylko 31 s, a jechał przed Polakiem z zapasem minuty. N

a chwilę „wystrzelił” do przodu Włocha Valerio Conti. Po kilku minutach, jeszcze przed ostatnią górską premią w Gliczarowie wszyscy już byli razem. Następnie do ataku zerwał się Brytyjczyk Simon Yates (miał stratę do lidera 39 s). Był to bardzo niebezpieczny atak dla Polaka, bo Brytyjczyk zyskał 35 s przewagi, co przy 10-sekundowej bonifikacie na mecie oznaczało, że to on stał się wirtualnym liderem. Kwiatkowski wytrzymał jednak nerwowo, nie kontrował i wiózł się za kolegami z grupy, choć różnica wynosiła 30 s! Wygrana Polaka w TdP zawisła więc na włosku. Było wiadome, że Brytyjczyk pierwszy minie linię mety i zacznie się nerwowe odliczanie. „Kwiatek” z grupką podążał tuż za nim. Polak dał z siebie wszystko i przyjechał na metę 14 s za zwycięzcą, co pozwoliło mu zachować żółtą koszulkę.

Tour de Pologne 2018 - wyniki, kto wygrał?VII etap, Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (136 km): 1. Simon Yates (Wielka Brytania, Mitchwelton Scott) 3:37.17 godz., 2. Thibaut Pinot (Francja, Groupama FdJ) 12 s straty, 3. Davide Formolo (Włochy, Bora-Hansgrohe) ten sam czas, 4. Sam Oomen (Holandia, Sunweb) 14, 5. George Bennett (Nowa Zelandia, BMC), 6. Michał Kwiatkowski (Polska, Sky) ten sam czas.
Klasyfikacja generalna: 1. Kwiatkowski 24:23.54 godz., 2. Yates – 15 s straty, 3. Pinot 20, 4. Bennett 24, 4. Buchmann 25, 5. Dylan Teuns (Belgia, BMC) 27, 6. Georg Preidler (Austria, Bora-Hansgrohe) 31.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdzie dekoracje?

widz ale nie tvp (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

Te ciule z telewizji nawet nie potrafili dekoracji pokazać do końca.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze