Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo wyjaśnia

Redakcja
W związku z publikacjami prasowymi Zarząd Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami czuje się zobligowany do udzielenia następujących wyjaśnień odnośnie wyników kontroli przeprowadzonej w schronisku przy ul. Rybnej 3.

Listy, polemiki...

   W pierwszej kolejności do zadań schroniska należy odnajdywanie właścicieli zaginionych zwierząt oraz poszukiwanie nowych domów dla zwierząt porzuconych. W 2003 r. znaleziono nowe domy dla 1744 psów oraz 548 kotów (...). Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ufundowało na terenie schroniska szpital dla zwierząt oraz wybiegi dla psów. Zakupiło niezbędne do prawidłowej diagnostyki aparaty USG i EKG. Z inicjatywy KTOZ wybudowano w schronisku ptaszarnię, wybiegi dla kotów, wybiegi dla psów, budynek obserwacji w kierunku wścieklizny. Urządzono także nowe pomieszczenie dla chorych kotów. KTOZ pozyskuje wolontariuszy, nieodpłatnie pracujących na terenie schroniska (...).
   Istotnie, w schronisku przebywa obecnie duża liczba psów i kotów. Z faktu tego nie można jednak czynić zarzutu KTOZ. Bezdomność tych zwierząt jest bowiem wynikiem nieodpowiedzialności i okrucieństwa ich właścicieli. Schronisko przy ul. Rybnej 3 w Krakowie jest jedynym azylem dla bezdomnych zwierząt w tym rejonie (...). Faktycznie trafiały do schroniska również psy z terenu gmin ościennych. Dotyczyło to jednak wypadków uzasadnionych, np. zwierząt chorych, kalekich, potrąconych przez samochody, porzuconych suk ze szczeniętami. O wszystkich tych wypadkach UM był informowany (...).
   Zarząd KTOZ planuje urządzenie nowych pomieszczeń dla zwierząt, wybudowanie wybiegów dla psów, dobudowanie drugiego pawilonu szpitalnego, zwiększenie liczby akcji adopcyjnych. Każdy przypadek śmierci psa w wyniku zagryzienia jest traktowany prze zarząd KTOZ jako osobista porażka (...). Zatrudnieni w schronisku lekarze weterynarii kontaktowali się z pracownikami naukowymi Wydziału Weterynarii SGGW AR w Warszawie i od specjalistów zajmujących się behawiorem zwierząt uzyskali opinię, iż nie da się w żadnym wypadku całkowicie wyeliminować w stadzie psów walki o przywództwo, kończącej się niejednokrotnie śmiercią. Wykluczenie przypadków zagryzień byłoby możliwe jedynie wówczas, gdyby każdy pies posiadał osobny boks, co w chwili obecnej jest nieosiągalne (...).
   Znaczna śmiertelność kotów wynika też z faktu, iż większość zwierząt trafiających do schroniska znajduje się w ciężkim stanie z uwagi na obrażenia powypadkowe lub zaawansowane choroby. Wyjaśnić w tym miejscu należy, iż koty chorują na liczne choroby, tylko dla nich specyficzne, które w każdych warunkach są nieuleczalne, jak: białaczka, fif, fip, wirusowe zapalenie otrzewnej (...).
   W ocenie KTOZ brak podstaw do przyjęcia, iż na terenie schroniska panuje brud i bałagan. Odchody zwierząt są sprzątane codziennie. Na popołudniowej zmianie pracuje jednak jedynie 2 pielęgniarzy i 1 lekarz, co biorąc pod uwagę liczbę zwierząt i powierzchnię schroniska jest niewystarczające.
   KTOZ jako zleceniobiorca umowy koncesyjnej miał prawo przekazać kwoty pochodzące z zebranych przez siebie datków na koszt utrzymania zwierząt przywiezionych z gmin oraz przebywających w schronisku powyżej 6 miesięcy. Przelana została w ten sposób kwota 100 tys. zł.
   P.o. kierownik schroniska na polecenie zarządu KTOZ rozliczył się z kosztów paliwa w używanym przez siebie służbowym samochodzie (ponad 10-letni polonez otrzymany przez KTOZ w drodze darowizny) oraz wpłacił wszystkie kwoty wynikające z przekroczenia limitu przeznaczonego na telefon komórkowy.
   Członkowie zarządu KTOZ często i regularnie odwiedzają schronisko (co znajduje odzwierciedlenie w książce wizytacji). Nie stwierdzono nigdy, aby pomiędzy pracownikami schroniska panowała zła atmosfera, są zajęci swoją pracą.
   Jest absolutną nieprawdą, aby członkowie zarządu KTOZ leczyli w schronisku nieodpłatnie zwierzęta będące ich własnością. Wpłaty znacznie przekraczające koszty zużytych leków dokonywane były przez nich na bieżąco, co potwierdzają znajdujące się w schronisku dowody wpłat. Leczone przez członków zarządu KTOZ zwierzęta zostały przez nich wcześniej zabrane ze schroniska, w ciężkich stanach, chore, kalekie.
   Wszystkie obowiązki związane z uczestnictwem w zarządzie KTOZ pełnione są nieodpłatnie. Członkowie zarządu KTOZ pokrywają w całości koszty związane z rozmowami telefonicznymi w sprawach KTOZ i przejazdami do schroniska prywatnymi samochodami.
   Trudności w prawidłowej realizacji Ustawy o zamówieniach publicznych wynikały z faktu, iż schronisko, z uwagi na ograniczenia etatowe, nie posiada wyspecjalizowanego w tej dziedzinie pracownika. Większość członków zarządu, nie będąc pracownikami KTOZ, nie może pełnić funkcji członka komisji przetargowej, co jednoznacznie wynika z Ustawy o zamówieniach publicznych i znacznie utrudnia sprawowanie kontroli nad przebiegiem przetargu. Błędnie przeprowadzony przetarg na zakup żywności dla zwierząt został unieważniony przez prezesa KTOZ zgodnie z przepisami. Ponieważ zwierzęta musiały być karmione, bieżący zakup żywności, bez przetargu, do czasu zorganizowania nowego, został uzgodniony na spotkaniu z dyrekcją Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
   Wszystkie poprzednie kontrole pozytywnie oceniały pracę schroniska.
   Z up. prezes i wiceprezes KTOnZ - członek zarządu
   Anna Baranowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski